Mıknatıs ile bakır boru ısıtma

Merhabalar başıma bi ödev gibi proje çıktı neodyum mıknatıs ile bakır boruyu ısıtmam gerekli ve içinden yaklaşık 1lt su geçireceğim (1bar veya daha az hızla) ve çıkışta sıcak olacak hesabı (kaynamaya filan hiç gerek yok ısınsın yeter 40-50 derece gibi)
Araştırma yaptım faraday ve lenz yasasına baktım bir kaç videoda izledim fakat tam detaylarına ulaşamadım.

Elimde 1hp elektrik moturu var 250W 3000 devir şundan var, ufak bi devir daim pompası var akvaryum için

izlediğim video aşağıda ordaki tabla yaklaşık 12cm'lik gibime geliyor, mıknatıslarda 1cm gibi gözüküyor tabi yüksekliğini pek kestiremiyorum fakat emin olamadım sizlere de danışayım dedim.

Tahmini görünen nedir 24 mıknatıs mevcut. Altındaki tablayı öncelikle tahtadan yapmayı düşünüyorum bir sorun olur mu yoksa bir demirce gidip yaptırmam gerekli ve gördüğüm kadarıyla bakır baya ısınıyor suyu ısıtacağı yönündeyim.

Videodayı mıknatıslar kaça kaçtır?
Videodaki tabla (mıknatısların yerleştiği yer) çapı kaç cm dir?
Elimdeki elektrik motoru yeterli olur mu?

Dostum merhabalar.

Bu yöntem fuko akımı ile ısıtma yöntemidir. Bir iletken üzerinde kısa devre akımları aktığında o iletken ısınır. Nihayetinde manyetik alan iletken yanında hareket edince bakır boru içinde bir kısa devre akımı oluşuyor. Buda metalin ısınmasına neden oluyor.

Videonun linkinde motorun 3400 devir olduğu yazıyor. Aşağıda videonun bir bölümünden kesinti resim aldım. Kendinize ölçüt olarak elinizi referans alınız. mıknatısların çapı 2 - 2.5 cm var gibi görünüyor. Elinizdeki motorun gücünün yeteceğini düşünüyorum.

Gelişmelerden bizi haberdar edin. Proje hoşuma gitti.

Asadsız.png

Yıl başı geçsin mıknatısları sipariş vereceğim, bakır boruyuda bulursam temin edip deniyeceğim

Ben Antalya'dayım. Yakınsanız beraber yapabiliriz. Bakır boru elimde var. Sizde motor var. Magnet temin edip bir karkasa tutturarak test edebiliriz.

Mesafe çok ya :) balıkesir

Şöyle bir video buldum açıklamada detaylar var fakat ingilizce olmayınca pek çözemedim bilen varsa bi çeviri verse boyutlar yazıyor ve sanırım elektrik motoru kısımını kendi yapmış 54 volts total yazıyor çektiği elektrik bu ise çok güzel

Son düzenleme:
Aynı prensipte indüksiyonlu ocak çalışmakta, bence bundan vaz geçip ocaktan yap neticede motor da elektrik tüketir bence ocak daha verimli olur. Gerek forum gerek nette pek çok bilgi bulursun.

Aynı prensipte indüksiyonlu ocak çalışmakta, bence bundan vaz geçip ocaktan yap neticede motor da elektrik tüketir bence ocak daha verimli olur. Gerek forum gerek nette pek çok bilgi bulursun.
ödev proje gibi birşey olunca basit ve kolayı bu geldi indüksiyonlu ocak arttım elektrikli ocak çıktı :)

indüksiyonlu ocakta manyetik alanla ısıtır. Ocağın yakınına gelen manyetik metaller ısınır.

O ocak basit değil bildiğin elektrikliden değil @serkanın dediği gibi
Dostum merhabalar.

Bu yöntem fuko akımı ile ısıtma yöntemidir. Bir iletken üzerinde kısa devre akımları aktığında o iletken ısınır. Nihayetinde manyetik alan iletken yanında hareket edince bakır boru içinde bir kısa devre akımı oluşuyor. Buda metalin ısınmasına neden oluyor.

Videonun linkinde motorun 3400 devir olduğu yazıyor. Aşağıda videonun bir bölümünden kesinti resim aldım. Kendinize ölçüt olarak elinizi referans alınız. mıknatısların çapı 2 - 2.5 cm var gibi görünüyor. Elinizdeki motorun gücünün yeteceğini düşünüyorum.

Gelişmelerden bizi haberdar edin. Proje hoşuma gitti.

Ekli dosyayı görüntüle 29764
arama kelimelerinin sonuna devresi kelimesi ekle veya ocak yerine ısıtıcı de, kelimelerle oyna aklını kullan ;).

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri