loodcell i 4-20ma ile kalibrasyon hiç yapan yok mu

sorunum şu benim elimde bir adet 200 kglık bir loodcell var.bu loodcelli bir çeviriciye bağlayarak 4-20ma re çeviriyorum.plcnin analog modülüne bağlıyorum.buradaki gerekli ayarları yapıyorum.kiloyu görüyorum.fakat burada loodcell modülü kullanmadığım için kalibrasyonu yapamıyorum.buradaki kalibrasyon şu şekilde olmalı.yani kantar misali önce loodcelle tankı takıyorum sonra tankın darasını alıyorum.darayı aldıktan sonra ağırlığı bilinen bir madde koyup kalibrasyon yapmam gerek.bunu yapmadığım zaman tanka koyduğum ilk ağırlık diyelim ki 5kg doğru gösterdi ağırlığı alıyorum 2.ağırlığı koyyorum diyelim 8kg fakat bunu ya düşük yada büyük gösteriyor bu da kalibrasyon olmadığı için böyle yapıyor kısacası her ağırlıkta farklı gösteriyor.ben delta DVP28SV ve DVP-04AD modülünü kullanıyorum.bununla ilgili hazır bir örnek programı olan var mı.ağırlığı doğru göreyim yeter gerisini hallederim.deltanın kendi sitesinden aldığım yardımlarla beceremedim.zaten oldukça acemiyim.şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Önce çeviricinin sıfır ve kazanç ayarlarını yapmalısın.
Daha sonra PLC'de bir DARA birde KALİBRASYON adresi belirle.
Kefe boş iken operatör panelinden bir komut ile MOVE komutunu çalıştırarak Çeviriciden okuduğun değeri dara için belirlediğin adrese taşı.
Sonra bu DARA değerini çeviriciden okuduğun değerden çıkart (normal şartlarda sonuç sıfır çıkacak) çıkartma sonucunu bir adres yaz (Bu adres X olsun).
Kefeye bildiğin bir ağırlık koy ve op. panelin aracılığı ile KALİBRASYON için belirlediğin adrese bu değeri yaz.
Ağırlık kefede iken KALİBRASYON için belirlediğin adresteki değeri X adresindeki değere böl ve sonucu bir adrese kaydet (Bu adres Y olsun).
Şimdi X adresindeki değeri Y adresindeki değerle çarp ; İŞTE KEFEDEKİ GERÇEK AĞIRLIK.
Biraz karışık gibi ama aslında basit...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri