Load Bank Nedir? Ne İşe Yarar?

Arkadaşlar bugün bizim firma jeneratöre "500 kw reziftif load bank" bağlayacağız dediler. Netten araştırdım bişey bulamadım. Bulduklarımdan da ben bişey anlamadım. Bu load bank nedir, ne işe yarar bilmiyorum. Teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
jeneratörü test etmek için kullanılan yük.

fazla bir şeye gerek yok. aşırı akım koruma sistemleri, ampermetre ve voltmetre gibi standart sistemler devrede olsun. teste başlamadan önce dizeli normal çalışma sıcaklığına kadar çalıştırın.
load bank lerin bir kullanım yeri de; vinç motor frenleri gibi bazı yerlerde ters yükler oluşabilir, bu ters yük bazen diğer sistemler tarafın kullanılamaz ve jeneratörün dönüş yönünde etkide bulunur. bunu engellemek için kalıcı load bank ler kullanılır.

Sadece reziftif özellikte bir yük bankı jeneratörü test etmek için yeterlimidir? Değilse indüktif yük RL özelliğinde bir yük bankı varmı? yoksa jeneratör üreticileri bu tür kapsamlı testler için (problem halinde) jeneratörü fabrikayamı istiyor?
Bilgi sahibi olan arkadaş cevaplarsa memnun olurum.

indüktif load bank varmı bilmiyorum. amaç sadece jeneratörü yüklemek. benim bildiğim sadece, jeneratör üreticileri kapasitif olarak yüklenmemesi gerektiği söylüyorlar.

fazla bir şeye gerek yok. aşırı akım koruma sistemleri, ampermetre ve voltmetre gibi standart sistemler devrede olsun. teste başlamadan önce dizeli normal çalışma sıcaklığına kadar çalıştırın.
load bank lerin bir kullanım yeri de; vinç motor frenleri gibi bazı yerlerde ters yükler oluşabilir, bu ters yük bazen diğer sistemler tarafın kullanılamaz ve jeneratörün dönüş yönünde etkide bulunur. bunu engellemek için kalıcı load bank ler kullanılır.

Load Bank kalıcı olacakmış zaten. Sanırım bahsettiğiniz frenleme işinde kullanılacak.

Bizdeki sadece rezistif load bank. Araştırdığım kadarıyla indüktif load banklar da varmış.

Load Bank kalıcı olacakmış zaten. Sanırım bahsettiğiniz frenleme işinde kullanılacak.

Bizdeki sadece rezistif load bank. Araştırdığım kadarıyla indüktif load banklar da varmış.

Jeneratörlerde frenleme için kullanılmaz load banklar. Test amaçlı kullanılırlar,yüke jeneratörün tepkisini, performansını görmek için yapılır,bir nevi efor testidir.

Yine bir elektrikçi suali ve yine yorum yapan bir elektrikçi yok ! (Konu açılalı 11 gün olmuş!)

zaten jeneratörü frenlemekten bahsetmedik.

zaten jeneratörü frenlemekten bahsetmedik.

O zaman arkadaşın yapmış olduğu yanlış değerlendirmeye neden müdahale etmiyorsunuz ? Konunun muhattabı siz değilmisiniz?

Arkadaşlar bugün bizim firma jeneratöre "500 kw reziftif load bank" bağlayacağız dediler. Netten araştırdım bişey bulamadım. Bulduklarımdan da ben bişey anlamadım. Bu load bank nedir, ne işe yarar bilmiyorum. Teşekkür ederim

Not: Ben bu düzeltmeyi bir makina Bakım elemanı olarak görüp uyarıyorsam ve bir elektrikçi çıkıp uyarmıyorsa diyecek söz bulamıyorum doğrusu !

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri