lm8560 ledli saat devresi yardım

maykıl123

Üye
lm8560u.gif

arkadaşlar resimdeki saat devresini ledli olarak yapmak istiyorum.amatör olarak elektronikle ilgileniyorum.led lerin ortak katodunu resimde cycle1 ve cycle 2 yi dakika ve saat bölümlerinde nasıl bağlantı yapılacağını anlamadım.ledlerin anotlarını lm8560 entegresine girişlerini resimde yapıldığı gibi gösterebilirmisiniz teşekkürler.

ordaki ledlerin katotları ortak neyini anlamadın katotlar Dısplayın içinde bağlantılıdır. led 1 olması için lm8560 1 sinyalini göndermesi lazım o sinyali göndere bilmesi için sanırım emri butonlardan alıyordur kardeşim hemde led dersen çok basit olur 7 SEGMENT DISPLAY daha iyi olur kolay gele....

ama bütün ledlerin katodunu birleştirirsek neden 2 tane cyle yapsın.benim anlamadığım nokta dakikanın ve saate ayrı ayrımı katod vereceği yada saat ve dakikaların abcdeg bölümlerinede ayrı ayrı dağıtımı yapılacağı.yani saatin a+b dakikanın c+g+e cycle1 diğer taraftan cycle 2 ninde dakikanın C+D+G saatin A+B+C sine dağıtımı varmı.masraflı bir devre alarm ve trafolar mercekli led diyot kullanıcam malzemelerin hepsi elektronikçide hesaplattım 60 TL tutuyor.bu bölümün takıntısını bir türlü kafamdan atamıyorum.ledlerin devreye enerji verince yüzüme patlamasından korkuyorum :)

merhaba pdf ıne baktım devrede dakıka basamaği ıle saat basamağını iki cyle olarak ayırmışlar bu şekılde bağladıysan çalışmaması mumkun değıl led dsipley aşiri akım çeken dsipleyse işildamaz çalışıyordur gormuyorsundur buda olabılıruçuncusu dsipleylerde devamlı kullanılan led kısa devre olmuş olabılır bunları kontrol et hemen umitsızlığe kapılma :)devre çalışmadı dıye sana bir anımı anlatayım cesaretlendırecektır:) ılk elektroniğe başladığımda iskenderunda tamırcı ve parça satan radyopanç bayı sı vardıo adamdan malzeme alıyorum bır devre yaptım transistorlerı takıyorum patlıyor adama gıttım mesut amca verdığın transistorler patlıyor sağlamı yokmu bunun:) adam kaçtane patlattın dıye sordu bende 5-6 fılan dedım adam hele 3000 transistoru patlat ondan sonra gel patladı de cevap vereyım dedı okadar patlatmadım şu anda ayda yılda bir iki transistor veya entegre patlatıyorum:)

bu devreyi yaptım çalıştırdım ama zaman geri kalıyor yani 1 dakika için her zaman 1 dakika 10 saniye sonra süre atlıyor.bunu nasıl çözerim entegre mi bozuk acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri