LM3915 ile yapılmış 10 LEDLİ VUMETRE + VİDEO

BU DEVREYİ VE VİDEOYU NASIL BULDUNUZ ?

• Kullanılan toplam oy
    38
  • Anket kapatılmış .
devreyi aynen yaptım fakat çalışmıyor. 1 ve 9 cu ledler yanıyor. veya 9 nolu ucu açarsam hepsi yanıyor. ses girişi bağlasanda bağlamasanda değişmiyor. data sheette verilen devre bağlantısıylada çalışmıyor.

1- entegren sağlam mı...
2- emin değilsen yeni bir entegre al düşük gerilimde çalıştır 5- 10V arası.

Yanlışlıkla fazla gerilim verdiğimden entegrem yanmıştı sürekli çıkış veriordu. Entegreyi değiştirdiğimde sorun kalmamıştı....

Bunun baskı devre şemasını yükler misin ama .jpeg formatında olabilir mi?

öncelikle, Uğur Keklik; yaptığın yorum için teşekkür ederim...

Bunun baskı devre şemasını yükler misin ama .jpeg formatında olabilir mi?

ben bunu direkt delikli plaket üzerine yaptım baskı devre şeması fln yok. Şu an işlerim var.1 hafta beklersen bir hafta sonra baskı devresini çıkartır paylaşırım.

bu devre mukemmel çalışıyor ledlerın özellığıne gelınce her led için 220 ohm drenç kullanılırsa 4.1 volt beyaz işik veren led 3.2 kirmizi led beyazin işik şiddetı 18000 mcd kirmizi 12000 mcd ben kirmizi kullandım drençlerı ledlerı koruma amaçlı koydum drenç koyulmasıda gereklı

arkadaşlar bu siteden devamlı yararlanıodum sizlerlede paylaşayım dedim;

bu sitede seri veya paralel bağlayacak olduğun ledlerin tanesini cinsini fln yazıosunuz size gerekli olan direnç değerini gösterio güzel bi uygulama yapmışlar.

Arkadaşlar devamlı yararlandığım bir site var sizlerlede paylaşmak istedim;

Sitede bağlantı tipine, voltajına, ledlerin cinsine, akımına, bağlı olarak ne kadarlık direnç kullanmanızı hesaplayan uygulama var

abi ben delikli plaket üzerine de yaparım.Ancak Fotoğrafları görüntüleyemiyorum.Bi de malzeme listesi yazarmısın?

mrb arkadaşlar ben de yaptım bir tane çok güzel oldu arkadaşlar atrı olarak bir adaptör maliyeti çıkarmışlar ama ben kullanmadığım bir usb kablosunun diğer ucunu kesip devreye diğer ucuda bilgisayarın usb girişine taktım usb de ki enerji ilebesleniyor çok güzel çok basit ve de çok da eğlenceli.

mrb arkadaşlar ben de yaptım bir tane çok güzel oldu arkadaşlar atrı olarak bir adaptör maliyeti çıkarmışlar ama ben kullanmadığım bir usb kablosunun diğer ucunu kesip devreye diğer ucuda bilgisayarın usb girişine taktım usb de ki enerji ilebesleniyor çok güzel çok basit ve de çok da eğlenceli.

Arkadaşa katılıorum ilk olarak bende pc den beslemiştim. Ancak devreyi pc den uzak bi yere koyacağım için adaptörün daha iyi olduğunu düşündüm.

Resimleri Göremyenler için Tekrar Upload ettim.

1- Devre Şeması
2-Yapılan sistemin pc ye bağlanarak çalıştırılması
3- Yapılan sistemin ses sistemine bağlanarak çalıştırılması (Ben bu şekilde yaptım)

Gerekli malzemeler;
- 1 adet LM3915 entegre
- 1 adet 18 pinli entegre soketi(entegrede problem olursa değiştirilmesi kolay olsun die)
- 1 adet 2.2uF 25V kondansatör
- 1 adet 1N4002 diyot
- 1 adet 1K direnç
- 10 adet led
-> size tavsiyem parlak yanan mavi veya beyaz ledlerden alın görüntü daha hoş olur
-> 2. tavsiyem isterseniz ledleri 2 şer 2 şer paralel bağlayın daha çok led ile daha hoş görüntü oluşur (benim yaptığım sistem gibi videodaki görüntü)

Arkadaşlar Devreye Ait proteus çizimi, Baskı devre çizimi, devre şemaları, 3d plaket görüntüleri dosyadadır.

Dosya, Dosya Paylaşım Sitesinden Silindiği İçin Konu Çöpe Taşınmıştır.

abi herşey için teşekkür ederim.
Evde asit hazırlaması zor olduğu için baskı devresini yapamayabilirim.
Şimdi delikli bakırlı plakete lehimden yol yapmak yerine zil teli çekerek yapsam olurmu?
1N4002 yerine 1N4001 veya 1N4007 kullansam olurmu?
Bi de ben entegreyi buna benzer başka bir devrede kullandım sonuç alamadım.Entegrem ısınıyor bozulmuş olabilir mi?

Bende 9V(8,5 gibi bişi veriyor)adaptör var yeterlimi?
Abi bide jack değişirmi yani kulaklık veya hoparlor gibi eleltronikçiye gittiğimde yanlış almayayım :D

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri