LM3914 İLE TERMOMETRE DEVRE ŞEMASI

hatasiz

Üye
Arkadaslar tubıtak kendımız yapalım bolumunden aldıgım bu devrede en altta bulunan led br calısmamaktadır.sizde kontrol edermısınız bır hata bulamadım.

Ekte çizidiğim isis devresi ve devre şemasının tubıtaktan aldıgım fotografı var.

Ekli dosyalar

• termometre.rar
    94.6 KB · Görüntüleme: 44
şimdi şema ile uğraşmıyim hastayım:) bu bir led driver değil mi bunu bir ptc ile mi kontrol ettin tam olarak?
tahminim bu sanırım. öyle ise bacak bağlantılarına dikkat etmelisin.

şema tasarımında hata vardı düzelttim. ekliyorum en alttaki 3914 bağlantısına bakarsan.
birde sıcaklık için pot ayarlarına dikkat etmelisin aksi takdirde ters çalışır. en alttaki bias ayarı farklı olursa ters çalışır. lm35 derece başına 10mv veriyor buna göre kendi sıcaklık ayarına göre yapmalısın.

Ekli dosyalar

• TERMO1.zip
    19.1 KB · Görüntüleme: 15
şimdi şema ile uğraşmıyim hastayım:) bu bir led driver değil mi bunu bir ptc ile mi kontrol ettin tam olarak?
tahminim bu sanırım. öyle ise bacak bağlantılarına dikkat etmelisin.

ptc yok devrede LM35 analog sıcaklık sensörü var.

ptc yok devrede LM35 analog sıcaklık sensörü var.
tamam üstat. aslında yine de sıkıntı olmaması lazım.
lm35 ile bir enerji geçiriyor anlaşılan arkadaş.
bu durumda lm35 yokmuş gibi yani giriş ve çıkış bacağı kısa devre edilecek 3915 in tüm ledleri yaktığından emin olunmalı. yakmıyorsa trimpotla az ara gaz verilmeli:)

şema tasarımında hata vardı düzelttim. ekliyorum en alttaki 3914 bağlantısına bakarsan.
birde sıcaklık için pot ayarlarına dikkat etmelisin aksi takdirde ters çalışır. en alttaki bias ayarı farklı olursa ters çalışır. lm35 derece başına 10mv veriyor buna göre kendi sıcaklık ayarına göre yapmalısın.

tesekkur ederım yav 1 haftadır devre arastırıyorum hoca bunu kabul ettı bu sorunuda çözdün tesekkurler tekrar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri