LM35 ile triak kontrolü

Evet gezerken bu devreyi görmüştüm. Ancak bu devre on off kontrol sağlar. Bahsettiğiniz gibi 0.8 volta erişince çıkış 1 olur 0.8 voltun altına indiğinde 0 olur. bu on - off kontrol sağlar.

Benim asıl istediğim on off control değil triakın sıcaklığa gore tetiklenmesi.

İlgin için teşekkür ederim. Araştırmaya devam.

Buradaki potansiyometre ile triyakın tetiklenme ısı değerini değiştirebiliyoruz.

AYAR.JPG

Dimmer devresi bu iş için modifiye edilip kullanılabilir mi acaba? lm 35 yerine PTC kullanılıp PTC direncine göre triyakın tetikleme açısı değiştirilerek rezistansın kontrolü yapılabilir diye düşünüyorum.

Dimmer devresi bu iş için modifiye edilip kullanılabilir mi acaba? lm 35 yerine PTC kullanılıp PTC direncine göre triyakın tetikleme açısı değiştirilerek rezistansın kontrolü yapılabilir diye düşünüyorum.

Elbette böyle bir devre kullanılabilir. Ancak LM35 ile bir dijital panelmetre ile sıcaklığıda görmek istiyordum.

Devre tamamen analog olacaksa ben olsam şöyle yapardım. 1 adet komparator kullanıp (yarısını sıcaklık sensörünü okuyup set etmek için diğer yarısını da ulaşılacak sıcaklık değerini set etmek için.) Komparator çıkışlarını toplayıp basit bir vco ile bir optocoupler üzerinden thyristor/ triac sürerdim. Böylece online olarak on/off yapmadan sabit sıcaklık kontrolü sağlamak mümkün olurdu.

Devre tamamen analog olacaksa ben olsam şöyle yapardım. 1 adet komparator kullanıp (yarısını sıcaklık sensörünü okuyup set etmek için diğer yarısını da ulaşılacak sıcaklık değerini set etmek için.) Komparator çıkışlarını toplayıp basit bir vco ile bir optocoupler üzerinden thyristor/ triac sürerdim. Böylece online olarak on/off yapmadan sabit sıcaklık kontrolü sağlamak mümkün olurdu.

Tamda bunu istiyorum.

Bir nevi inverter klimalar gibi sıcaklığa göre kompresör devrini kısıp açmak gibi hiç durmadan çalışacak.

Sen şimdi yine forumu yakmaya kalkarsın ya neyse havalar soğuk ısınmış oluruz.
Triac ile o düşündüğün olmaz.
Motorun 3ph ise işin kolay , ucuzundan bir ac ( asenkron ) motor hız kontrol cihazı takabilirsin.

Burada pid kontrol ile triak kullanılarak sıcaklık kontrolü yapılmış.

Neyse şimdilik forumu yakmayayım :D

Sıcaklık üreten oyuncakla gaz basan oyuncak " benzer şeyler " mi ?

Videoyu ben göremiyorum linki aldım ama bende açılmıyor videoda elektrikli ısıtıcı çalıştırılmıyor mu ?

Motor ile hava nerden çıktı ben anlamadım KAZIMUGUR hocam,

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri