LM35 ile triak kontrolü

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar...

Aklıma bir soru takıldı. Bir yük ısıtıcı rezistans ile su sıcaklığı kontrol etmek istiyorum. Ancak bunu on off yerine oransal kontrolle olacak.

LM35 ile sıcaklık okuyup bununla set ettiğim sıcaklığa geldiğinde triakın değerini değiştirip su sıcaklığını sabit tutmak istiyorum. Biraz araştırdım ancak böyle bir devre göremedim.

Ntc yada ptc li sıcaklık kontrol devreleri gördüm ama ben daha hassas bir devre arıyorum. LM35 ile sıcaklığı hassas okuyup bununla bir triak sürebilirmiyim?

Not : devrede pic kullanılmayacak.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

LM35 her 1 C° ye 10mv cikiş gerilimi veriyor yani C° X 10mv= çıkış voltajidir yani 100° lık bir sıcaklıkta (belki daha az sıcaklık ölçmek istiyorsundur) lm35 1 volt gerilim verir. 1 volt luk gerilimle de triyaki surmen biraz zor ,bt137 triaklarinin max tetikleme voltajı datasheetinde 1.5 volt yazıyor ama bu pek sağlıklı olmaz. Pic kullanılmayacak demissin ama pic ile yapman hem çok hassas hemde daha sağlıklı olacaktır.
Kolay gelsin.

Serkan mümkün ama biraz sınırlı LM35 150 Cye kadar iş yapıyor, lm3915 ile ledli termometre yapıp dot modunda ldr veya opto ile triak sürebilirsin. Kolay gelsin.

Zaten su sıcaklığını ölçecek. 100 derecenin üstüne çıkmayacağı için sorun yok.

İşte aradığınız devre Sayın @serkan_48,

Devrede sıcaklık sensörü olarak LM35 kullanılıyor.
LM35′in çıkışı, CA3130 Opamp’ının evirmeyen girişine bağlanıyor.
Opampın eviren girişi ise R2 potansiyometresi ile ayarlanan referans voltajına bağlanıyor.
Eğer referans voltajı 0.8V ise; LM35′in çıkışındaki voltaj, çevre sıcaklığı 80 derece olduğunda 0.8V olur. Böylece Q1 transistörü tetiklenir ve kırmızı led (D1) yanar.
Sıcaklık 80 derecenin altında olduğunda ise tersi olur.

Ekli dosyalar

• LM35 ile Sıcaklık.JPG
    LM35 ile Sıcaklık.JPG
    53.5 KB · Görüntüleme: 340
7805'i iptal ediniz, giriş gerilimini biraz daha yükselttikten sonra op-amp çıkışından ister transistör sürün ister triyak.

Evet gezerken bu devreyi görmüştüm. Ancak bu devre on off kontrol sağlar. Bahsettiğiniz gibi 0.8 volta erişince çıkış 1 olur 0.8 voltun altına indiğinde 0 olur. bu on - off kontrol sağlar.

Benim asıl istediğim on off control değil triakın sıcaklığa gore tetiklenmesi.

İlgin için teşekkür ederim. Araştırmaya devam.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri