LIYCY kablo

electrics

Üye
arkadaşlar LIYCY kablo çekiyoruz hoparlörlere, örneğin projede 2x 1,5 çekiyoruz da birim fiyat kitabinda 2x25 x0,22 gibi bir gösterim var bu ne demek? yani bir koridorda hoparlörleri ayrı ayrı mı besliyoruz yoksa seri mi bağlanıyor? Buradaki 25 ne oluyor yani? telefon kablolari gibi mi oluyor bu kablolar anlamadim valla... bi de (st) ne oluyor? ekran mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar LIYCY kablo çekiyoruz hoparlörlere, örneğin projede 2x 1,5 çekiyoruz da birim fiyat kitabinda 2x25 x0,22 gibi bir gösterim var bu ne demek? yani bir koridorda hoparlörleri ayrı ayrı mı besliyoruz yoksa seri mi bağlanıyor? Buradaki 25 ne oluyor yani? telefon kablolari gibi mi oluyor bu kablolar anlamadim valla... bi de (st) ne oluyor? ekran mi?

Bahsettiğiniz durum j-y(st) kablolar içinde geçerlidir.
880-3000 ile başlayan pozlar sinyal ve kumanda kablosu içindir.Bir çok kullanım alanı ve şekli vardır. Pozların tamamını incelememişsiniz. 2x25x0,22mm2 demek iki gruba(demete) ayrılmış 25 adet 0,22mm2 iletken demek.
2x1,5mm2 lıycy kablo kullandıysanız pozu 880-396/1 dir.

öye bir poz göremedim birim fiyatta eminmisiniz? ayrica hoparlör icin 25 devreli kablo kullanmayiz degil mi? tek bir devre yetiyor cünkü seri baglaniyor bildigim kadari ile, burada birim fiyata her devrenin (2 x10x0,22 gibi ) neden cift grup oldugunu anlamiyorum,acaba yedek olarak mi isteniyor telefon kabolarindaki gibi? telefon pozlarini da hatirlamiyorum ama öyle yedekli falan yapiyorduk zannediyorum...

öye bir poz göremedim birim fiyatta eminmisiniz? ayrica hoparlör icin 25 devreli kablo kullanmayiz degil mi? tek bir devre yetiyor cünkü seri baglaniyor bildigim kadari ile, burada birim fiyata her devrenin (2 x10x0,22 gibi ) neden cift grup oldugunu anlamiyorum,acaba yedek olarak mi isteniyor telefon kabolarindaki gibi? telefon pozlarini da hatirlamiyorum ama öyle yedekli falan yapiyorduk zannediyorum...

Emin değilim kitabın kendisi elimin altında :D
Bahsettiğiniz grup kabloları kumanda sinyal kabloları otomasyonda çeşitli amaçlar için kullanılıyor.
2x1,5mm2 kablo için yazmanız gereken bayındırlık pozu 880.396/1
2008-2009 birim fiyatlarında montaj ve demontaj olarak pozlar ayrı verilmiş olabilir.

Sizin için 2008 birimfiyatlarını ekte veriyorum.

Ekli dosyalar

• BBF 2008.rar
    363.9 KB · Görüntüleme: 110
Son düzenleme:
tamam hocam yanlis bakmisim direk 3000 lere dalinca yok sanmistim, o zaman mesela 2x25x0,22 25 tane farkli noktaya baglanan bir kablo degil mi?

___

iki gruba neden ayriliyor o kısmı anlamadim... bu kablolar da besleme kablosu gibi olmuyor bildigim kadari ile sinyali tasiyan tek damar oluyor, o zaman neden iki gruba ayriliyor? bana bu isin özünü anlatirmisiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
tamam hocam yanlis bakmisim direk 3000 lere dalinca yok sanmistim, o zaman mesela 2x25x0,22 25 tane farkli noktaya baglanan bir kablo degil mi?

aynen öyle kullanım amacı farklı. Örnek vereyim bir makinanın iki ayrı birimi var her birimden 15sinyal geliyor. 15ana sinyal 10 yedek baz alınıp iki ayrı ünite için iki ayrı devre bir kablodan alınmış oluyor. Bir demetteki numaralandırma kodlama sistemi ikincisi ile aynıdır.

öncelikle selamlar;
lıycy kabloda gecen lıy(st)cy kodlamasında
st: Zırhlı anlamına gelirken lıycy kablolar h.free olmayan data kablolarıdır. Lıyy kablolar ise blendajsız data kablosudur. Lıy"c"y daki c:blendajı ifade eder. Ayrıca 2*2*0,22 örneğinde ise o kablo lıycy diye tabir edilmez lıycy-pf olarak tabir edilir. Buradaki 3 rakamın anlamı 2 .çift 0,22 kesitli kablodur. Bu çiftler ise birbirine sarılı 2 kablodan oluşur.
Saygılar

pf nedir azizim?

şimdi yangın alarm sisteminde tüm dedektörler seri bağlanıyor bildiğim kadarı ile, o zaman bu kadar çok damara neden ihtiyca duyuluyor ? ayrica çift çift olmasının sebebi nedir yangın kablolarının?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri