Linux da program yükleme sorunu!!!!

İyi Günler Arkadaşlar,
Ben Linux Mint kullanıyorum.Araştırdığım kadarıyla Ubuntu tabanlı bi Debian dağtımıymış.Mint e Code::Blocks ı yüklemek istedim.Sitesinden linux için olan versiyonlarından Debian dağıtımı uyumlu olanı seçtim ve indirdim.i386 adında sıkıştırılmış bir arşiv dosyası indi. Bu arşivi çıkardığımda birden fazla yükleme dosyası gördüm.Ben de o dosyaları teker teker açtm ve yükledim.Bazıları tamamen yüklenirken bazıları sorun çıkardı.Sonuç olarak Menu de Programming sekmesi belirdi orda da Code::Blocks vardı.Code::Blocks ı çalıştırmak istediğimde hatayla karşılaştım ve codeblocks başlamadı.Sorum şu sonradan indirdiğim bir uygulamayı (bu uygulama Package Manager da olsun veya olmasın) linux da nasıl kurabilirim?
Şimdiden Teşekkürler....

Sn. systempause,

Mesajınızı geç gördüğüm için kusura bakmayın. Pardus Dünyası adresindeki yazılar işinize yarayabilir.

Saygılarımla,

Onları tek bir klasöre çıkarıp yapman gerekirdi ?

Ordan zaten kendisi peş peşe kurcaktı..

debian tabanlı ubuntu gibi dagıtımlarda online olarak program yükleme yapabilirsiniz.

1.sudo apt-get update komutu ile program listesini güncelleyiniz.
2.sudo apt-get install "program adı" ile de gereken programı yükleyiniz.
program adı yazan yere yüklemek istediğiniz programın adını yazınız.
3.yükleme için gerekirse eger extra bagımlılık (depency) paketlerini yüklemeniz istenir.
sizin yes onayınız ile gereken bağımlılık paketleri de yüklenir ki bu paketleri yüklemezseniz ilgili program çalışmaz.
mesela google chrome yüklemek için örnek:
Install chromium browser using the following command

sudo apt-get install chromium-browser

not:sudo komutu ile root haklarına erişirken şifrenizi girmeniz istenecektir
.
not2 :ben daha çok webmin yönetim panelini kullanıyorum.
Webmin
bu panel ile linux sisteminizin tüm yönetimini explorer üzerinden uzaktan yapabiliyorsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri