Led Trafosu Çalışmıyor. Yenisini Aldım Yine Çalışmıyor.

bulebox

Üye
Merhaba arkadaşlar dükkanda raflara led döşedim.

3 çipli yaklaşık 17 metre led var. ve bunları 3e böldüm. ( Yaklaşık 4x2 metre 15x70cm) > 9 adeti 1 kabloda 6 adeti 1 kabloda 2 metrelikler 1 kabloda toplamda 3 çıkış <

30 amper fanlı trafo aldım ilk başta bağladım 1 ay gibi süre yandı şakır şakır çalışıyordu.

Geçen fişi taktım birden çıt diye ses geldi ledler söndü fan filan çalışmadı dedim yandı heralde.

Aldığım kişiye durumu izah ettim yollayın yenisini gönderelim dedi yolladım dedim ne olmuş yüksek gerilim gelmiş kendini korumaya almış içinde switch atmış dedi.

Neyse yenisini yolladı bugün bidaha bağladım herşeyi taktım fişe adaptorün yeşil ısıgı yanıyor ama ne fan dönüyor nede ledler yanıyor.

Adama bidaha izah ettim abicim bende denedim yolladım olmadı yolla paranı iade edim dedi.

Bizdemi sıkıntı var? Satıcı parayı iade etme teklifi etti güveniyorum o yüzden.

Bişey dikkatimi çekti toprak kablosunada elektrik geliyor. o yüzden denememde topragı baglamadım.

Bilgili arkadaşlar yorumlarınız bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sorun sizin led kablo hattınız da gibi duruyor. Topraklama hattındaki elektriği nası ölçtünüz bir yerden ölçü aleti edinip faz nötr toprak besleme hattını ve ledlere giden + - kutuplarda kısa devre kontrolünü yapmalısınız.

Sorun sizin led kablo hattınız da gibi duruyor. Topraklama hattındaki elektriği nası ölçtünüz bir yerden ölçü aleti edinip faz nötr toprak besleme hattını ve ledlere giden + - kutuplarda kısa devre kontrolünü yapmalısınız.

topraklamayı kontrol kalemi ile ucuna deyerek denedim.

yani 3lü kabloyu fişe nötr farz toprak olarak bağladım kablonun açık olan ucundan kontrol ettim.

aleti nasıl kullanıcağımı bilmiyorum :( nerden bulurum onuda bilmiyorum :( daha pratik bi yolu varmı ? yeni adaptörmü almalıyım

Kontrol kaleminin toprak hattına deydirdiğinizde ışığının yanması elektrik olduğunu tam göstermez.
Yapılacak iş çok karmaşık değil mahallenizdeki elektrikçiden rica etseniz bakacağını tahmin ediyorum.
Elektrikçiye benim ledlere çektiğim hatta kısa devre var galiba bi kontrol edermisiniz deseniz eder. Para alsada çok bişi almaz. Bu hatta kısa devre varsa ya kablonun birbirine nerde temas ettiğini bulmalısınız yada yeniden kablo çekmelisiniz.

Kontrol kaleminin toprak hattına deydirdiğinizde ışığının yanması elektrik olduğunu tam göstermez.
Yapılacak iş çok karmaşık değil mahallenizdeki elektrikçiden rica etseniz bakacağını tahmin ediyorum.
Elektrikçiye benim ledlere çektiğim hatta kısa devre var galiba bi kontrol edermisiniz deseniz eder. Para alsada çok bişi almaz. Bu hatta kısa devre varsa ya kablonun birbirine nerde temas ettiğini bulmalısınız yada yeniden kablo çekmelisiniz.

üstat kısa devre olduğuna nasıl kanaat getirdik ? adaptör arızalı olma ihtimali varmı diyecem ama adam deneyip yolladım dedi. ilk fişe taktığımda fanı'da dönmüyordu. sadece yeşil ışığı yanıyordu. diyelim hatta kısa devre var eyvallah. Ama trafonun fanının dönmesi gerekmezmi ? yani trafonun çalışması gerekmezmi ?

Bu güç kaynağını teslim aldıktan sonra boşta deneme yaptınızmı yoksa direk led kablolarına bağlayıp mı denediniz eğer bu şekilde yaptıysanız cihaz tekrar korumaya geçmiş olabilir.
Boşta bi çalıştırın dediğiniz gibi fan dönmüyorsa problemi satıcıyla paylaşın fakat yine multimetre ( ölçü aletiyle) güç kaynağı çıkışını ölçmeden bozuk demek yanlış olur. Size ölçü aleti ve kullanmayı bilen bi kişi şart.

Bu güç kaynağını teslim aldıktan sonra boşta deneme yaptınızmı yoksa direk led kablolarına bağlayıp mı denediniz eğer bu şekilde yaptıysanız cihaz tekrar korumaya geçmiş olabilir.
Boşta bi çalıştırın dediğiniz gibi fan dönmüyorsa problemi satıcıyla paylaşın fakat yine multimetre ( ölçü aletiyle) güç kaynağı çıkışını ölçmeden bozuk demek yanlış olur. Size ölçü aleti ve kullanmayı bilen bi kişi şart.

geldiğinde nötr farz toprak girişlerini bağladım boşta çalıştırdığımda fan yine dönmedi. yeşil ışığı yanıyordu ama.

bende fark etmedim dönmediğini bağladım ledleri baktım yine aynı heee dedim bu işte yine bişeyler var ben adaptörü en iyisi iade edeyim ? 15 20 amperlik 2 adet adaptör alim hem tek başına zorlanmasın adaptör. şimdi kabloları tek tek kontrolmü edeyim ?

aynen ledleri 3 e bölmüşsün her sıra ledin bağlantı uçlarını kontrol et baktın sıkıntı yok yap bağlantıyı bağlarkende teker teker bağla bi grup ledin bozulmuşsa çıkar açığa

aynen ledleri 3 e bölmüşsün her sıra ledin bağlantı uçlarını kontrol et baktın sıkıntı yok yap bağlantıyı bağlarkende teker teker bağla bi grup ledin bozulmuşsa çıkar açığa
çok teşekkür ettim umarım sorun çözülür

Valla ben hesap yaptım ama 17m göre senin adaptör hesabın yanlış şunu oku tekrar gözden geçir,
http://diyot.net/serit-led-de-amper-hesaplama/

Diğer konu aynı içeriği birden fazla başlıkta açman bir şey kazandırmaz aksine ceza almana sebep olur!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri