led tabela

meraba arkadaşalar...
forum ile ve led işiyle yeni tanışıyorum....
yaklaşık 1 haftadan beri internette ledleri araştırıyorum fakat kafam iyice karıştı!
ben yaklaşık 100 ledli bir tabela yapmak istiyorum...
led olarak beyaz mantar led kullanacağım... 12v dc güç kaynağı kullanacağım..
öğrenmek istediğim bu 100 ledi nasıl yakarım?ledleri 3 lü paralel bağlamak istiyorum direnç olarak ne koyacağım? ve güç kaynağını kaç ma almam gerekiyor?şimdiden çok teşekkürler.....

arkadasım ledleri 3 lu seri bağla bu üçlü seri bağladıklarınıda paralel bağla. yani 33 tane 3 lu grubun olsun

3 lü bağladıklarıma kaç ohm luk direnç koymam gerekiyor? ve 3 lüleride paralel bağlarsam dirence gerek varmıdır? adaptörüm 12 volt ama kaç ma olmalıdır?

ılk olarak ledlerinin tipi ve rengi ne. yani kac volt ve kaç mA ile iletime geçiyolar onu bilmek lazım. birde adaptorunun akımı onemlı kac A lık Wattı kac. 3lu sıra yaptıktan sonra tekrar direnc baglamana gerek yok.

Beyaz mantar led.. Yani standart olanlardan... Adaptörümün ma sını ledlere göre alıcam... Ama 12 v kullanacağım..

ledlerin voltu ve akımını sölersen sana yardımcı olurum

badabat üstad merhaba
matriks led tabela hakkında bilgin varsa birkaç soru sormak istiyorum
teşekkürler

sn adonis_global,
beyaz mantar ledler yaklaşık 3 volt / 20mA de çalıştırılır. 150 ohm direnç ve 3 adet ledi seri bağla,sonra 33 grubu parelel baglarsan 12 volrluk adaptörden 700 mA akın çekilir. güç kaynagını 1...1,5A verebilecek kapasitede olmalıdır.

ht2lgl çok teşekkür ederim aradığım bilgi buydu...:)))))
bir sorum dh,a olacak 3v/20ma lıl ledleri teker teker bağlarsak ne olur? heralde 470 ohm luk dirnçle teker teker teker bağlıyabiliriz? peki güç kaynağımın akımı ne olmalıdır?ve neye göre hesaplıyoruz?
yardımınız için şimdiden çok teşekkürler

arkadaşlar!
peki ledler mantar led 5mm led gibi ayrılıyor.
mantar ledib beyazı ve 5 mm ledin beyazı aynı voltajımı çekiyor yani ~3,3v 20ma mıdır?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri