led tabela için yardım

umt2020

Üye
selam arkadaşlar. forumunuz cok guzel tebrikler oncelikle.
ben yaklaşık 250 kırmızı led kullanarak ilk led tabelamı yaptım. seri bağlamıştım hepsini. ben sadece en başa bir direnç koyunca çalışır diye düşünmüştüm ama sadece ilk 4 tanesi yanıyordu. sonra bir elektronikçiye götürdüm düzelt diye. eleman da bazılarını paralel bazılarını seri acayip şekilde bağlamış ve hepsini yakmayı başarmış . tabelamı da dükkana astım. fakat hiç içime sinmedi cunku cok cansız ışık veriyor, öyle ki gündüz açtığımda yandığını bile anlamıyorum. sadece gece belli oluyor. 12 voltluk adaptor baglı. şimdi bu sorun nasıl düzelir, bu ledler nasıl canlı yanar.
bir de ben haftaya yeniden yaklaşık 300 kırmızı ledle bir tabela yapacam, nasıl bağlayayım ledleri ???

12 voltluk adaptör bağlayacaksan eğer lambaları 12volta adapte etmelisin ledlerin çalışma gerilimi ve akımı önemli ondan sonra hesaplayalım arkadaşım.mesela 3.7v luk ledlerden kullanıyorsan ya adaptörü 5v seviyesine indirip araya birde seri potansiyometre ile parlaklığını ayarlayacaksın,yada 3.7x3=11,1 ledleri üç gurup paralel bağlayacaksın sonra bunları seri bağlayacaksın.hepsini seri bağladığında daha fazla gerilim uygulamalısın.

Son düzenleme:
12 voltluk adaptör bağlayacaksan eğer lambaları 12volta adapte etmelisin ledlerin çalışma gerilimi ve akımı önemli ondan sonra hesaplayalım arkadaşım.mesela 3.7v luk ledlerden kullanıyorsan ya adaptörü 5v seviyesine indirip araya birde seri potansiyometre ile parlaklığını ayarlayacaksın,yada 3.7x3=11,1 ledleri üç gurup paralel bağlayacaksın sonra bunları seri bağlayacaksın.hepsini seri bağladığında daha fazla gerilim uygulamalısın.

mesela 400 ledden tabela yapacaksam dediğiniz gibi her üç ledi paralel bağlayıp bunları da seri bağlarsam direnç nereye takmam lazım?

mesela aynı örnek için 400 adet ledi üçe bölelim yaklaşık 133 led şimdi 133ledi paralel bağlayıp bundan 3 tane yapıp birde direnci yada potu seri bağlarsınız çalışma geriliminiz tabi dediğim gibi ayarlanıyor.bu gerilim led ömrü açısından önemli

merhaba,
pioneer5900 arkadaşım, matriks led tabela yapımı konusunda bilgin varsa paylaşabilirmisin?
diziliş mantığı, programlama vs
teşekkürler

Son düzenleme:
matris şeklinde hiç yapmadım ama elimde hazır örnekler var kayan yazıda var zaten büyük ve harflerden oluşan hele ki kayan yazı diyorsan matris led kullanmakta fayda var..

Ekli dosyalar

• CCS_ornekler.rar
    951.1 KB · Görüntüleme: 0

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler