LED Sürücü Kısa Devre Oldu.

Merhabalar. almış olduğum LED sürücü kısa devre oldu ve şu anda çalışmıyor. Çıkışta çok küçük bir direnç var. (Yanlış hatırlamıyorsam 0,47 ohm) Bu direnci sanırım kısa devre koruma için koymuşlar ve bu direnç kısa devreden dolayı yanmış. 0,47 ohmluk direnç bulamadığım için 1 ohmluk direnç taktım fakat yine çalışmadı. Sizce sorun nerde olabilir ?

Bu bir led surucu degil bu bir elektronik transformatordur. 220 v sebekw voltajini ac 12 volta dusurur genelde 12 volt 30 yada 50 watt halojen lambalar icin kullanilir. Icinin resmini eklerseniz alttan ustten belki arizali parcayi bulmaniza yardimci olabiliriz.

Ayrica bu cihazin cikisi 12 volt ama frekansi yuksektir 50 100 khz gibi normal olcu aletleri olcermi bilmiyorum hic denemedim

Bu bir led surucu degil bu bir elektronik transformatordur. 220 v sebekw voltajini ac 12 volta dusurur genelde 12 volt 30 yada 50 watt halojen lambalar icin kullanilir. Icinin resmini eklerseniz alttan ustten belki arizali parcayi bulmaniza yardimci olabiliriz.

Ayrica bu cihazin cikisi 12 volt ama frekansi yuksektir 50 100 khz gibi normal olcu aletleri olcermi bilmiyorum hic denemedim
Serkan ustam normal ölçü aleti neden ölçemez? ACV 12 V ölçesi gerekirken bizi yanıltır mı?

Ac 12 volt 50 hz olmadigi icin olcemeyiz. Elimizdeki cihazlar 50 hz de normal calisir. Bu tip transformatorler yuksek frekanslarda calistigi icin belki hatali olcum yapar.

Smps trafosu her gün (deyim böyle :)) ölçeriz sorun yok, alet okur, dc de olmamasına dikkat edin.

Açıklayıcı cevap için teşekkür ederim öncelikle. Bu ürünü almamdaki asıl amaç çıkışını regüle edip örneğin şerit ledleri yakmak için adaptör olarak kullanmaktı, bu şekilde kullanabilir miyim bunu ? İçinin fotoğrafını da ekleyeceğim, tamam.

Ac 12 volt 50 hz olmadigi icin olcemeyiz. Elimizdeki cihazlar 50 hz de normal calisir. Bu tip transformatorler yuksek frekanslarda calistigi icin belki hatali olcum yapar.

Bahsettiğim direnci değiştirdikten sonra piyasada sık kullanılan sarı renkli dijital avometre ile ölçmek istemiştim ama 0 volt gözüktü. Dediğiniz gibi ölçü aleti ölçemiyorsa çıkışa bir lamba falan bağlayarak deneyebilirim sanırım.

Bu voltajı doğrultmak için hızlı diyot kullanmanız gereklidir. Hızlı diyot kullanarak doğrultabilirsiniz.

Ölçüp ölçmemek konusunda tereddütlerim var. Yakın zamanda deneme yapmadım çok önce denemiştim. by lent ustamın dediğine göre ölçülebiliyor. Denemek lazım.

Teorik olarak çalışır ancak bu tip trafolar çok sağlıklı bir smps değildir çok uzun ömürlü olacağını sanmıyorum. Yinede denemek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri