Led lanbaların çalışma prensibi

m.sabri

Üye
Ledler nasıl ışık veriyor. Üç led seri bağlanıp
direnç kulanılıyor. Bu direnç konmazsa
ne olur. Bir daireye şerit led döşemiştim
Müşteri ledleri dim edilecek şekilde
almış. 12 v trafo,elektronik devresi
olan iki paça daha vardı. Birde kumanda
paneli vardı.led nasıl dim ediliyor. Enerji ledlere
ulaşmadan önce elektrik akımına bir dirençmi
uygulanıyor acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yazilar bozuk cikiyor kusura bakmayin cozemedim problemi. Ledin isik vermesi en basit tabiriyle kullanilan malzemede, ki genelde bilesik kullanir, atomlara enerji uygulandinda yörüngeler arasi elektron gecisi esnasindaki foton yayma olayidir (konu biraz daha derin internette detayli bilgi mevcut. Direnci tam bilmiyorum ama 3 ledin tam 12 voltta çalismasi için fazla gerilimi üzerine alan ve akim sinirlayan eleman olarak dusunuyorum ben. Ledler pwm pulse width modulation darbe genisligi modulasyonu ile parlaklik degistirilebiliyor direncle enerji kaybi yüksek olur ve akim dusurulmeye calişilirken kullanilan direnc degeri arttildinda direncin uzerindeki gerilimde artacagindan led uzerine dusen gerilimide azaltir iyi bir yontem degildir pwm ise kabaca ledi acip kapamak gibi düşülebilir tabi bu acma kapama süresi gozun algilayamayacagi; kadar kucuktur bu sayede toplamda acik veye kapali olma suresi degistirilerek yayilan isik akisi (enerjisi) miktari; degistirilmis olur. Pwm ile ilgili basit devreler nette mevcut cok fazla aciklamada var bu konuda isterseniz bakabilirsiniz ornek LED DIMMER Circuit (bu devredeki diyotlardan birini tam tersi seklinde baglamak lazim deneyecekseniz buna dikkat edin)

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri