1. Forumumuzda alt yapı değişikliği yapılmıştır. sorun yaşayan üyelerimiz buradan hata bildirimi yapabilirler.

Led aydınlatma

Konusu 'Aydınlatma' forumundadır ve asucan tarafından 1 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. asucan

asucan Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Merhaba arkadaşlar amatörce elektrikle ilgileniyorum. ledle aydınlama konusunda bir kaç sorum olacak yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.
    1-3 çipli metrede 60 led olan şerit lede tasarruf amaçlı elimde var olan voltajları düşük olan adaptörleri kullansam sorun olurmu? 6-7.5-9 volt gibi

2- 24 volt adaptöre 12 voltluk şerit ledi seri mi paralel mi bağlamam gerekir ki sorunsuz çalışabilsin

3- Bir çalışmam da 3 çipli metrede 60 led olan şerit lede (2.5 metre)12 volt 1000 ma uyguladım çalışıyor fakat daha sonraki forumlarda incelemelerim sonucu bunun amperinin düşük olduğunu öğrendim 2 aydır yanıyor problem yok uzun süre yanacak bir yerde değil değiştirmeme gerek varmı?

4- mantar ledler ısınırmı? ayrıca 220 voltu doğrultarak seri bağlantı yapsak sağlıklı olurmu?

Entes
    Entes
  2. ht2lgl

ht2lgl Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    1-Bunlar 12v ile çalışacak şekilde ayarlanmışlardır, düşük voltajlar uyguladıgınızda istenen verim alınamaz...
    2-Şerit led üzerinde her bir üçlü grub diger grup ile parelel baglıdır ( 1m şerit ledde 20 adet parelel baglı grup), işlem zor olacaktır.
    3-Hala çalışıyor ise devam etsin,
    4- led degil led önüne bagladıgın direnç ısınır ( 20mA lik mantar led in ısınmasını hissedemessin), gerekli önlemler alınır ise seri baglı ledler 220 ile kullanılır.
  3. asucan

asucan Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Teşekürler düşük voltajda verim yeterli olursa ledlerin kullanım ömrü düşermi asıl sorun olan benim için bu
  4. KocaeliKlimaci

KocaeliKlimaci Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Klima-Elektrik
    Aksine uzun olur diye biliyorum. hatta smps leri 12 volt yerine 11.5 v ayarlarlar ki (ledlerin )ömrü uzun olsun.
    Son düzenleme: 2 Aralık 2013
  5. asucan

asucan Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Teşekürler