Led aydınlatma

asucan

Üye
Merhaba arkadaşlar amatörce elektrikle ilgileniyorum. ledle aydınlama konusunda bir kaç sorum olacak yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.
1-3 çipli metrede 60 led olan şerit lede tasarruf amaçlı elimde var olan voltajları düşük olan adaptörleri kullansam sorun olurmu? 6-7.5-9 volt gibi

2- 24 volt adaptöre 12 voltluk şerit ledi seri mi paralel mi bağlamam gerekir ki sorunsuz çalışabilsin

3- Bir çalışmam da 3 çipli metrede 60 led olan şerit lede (2.5 metre)12 volt 1000 ma uyguladım çalışıyor fakat daha sonraki forumlarda incelemelerim sonucu bunun amperinin düşük olduğunu öğrendim 2 aydır yanıyor problem yok uzun süre yanacak bir yerde değil değiştirmeme gerek varmı?

4- mantar ledler ısınırmı? ayrıca 220 voltu doğrultarak seri bağlantı yapsak sağlıklı olurmu?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1-Bunlar 12v ile çalışacak şekilde ayarlanmışlardır, düşük voltajlar uyguladıgınızda istenen verim alınamaz...
2-Şerit led üzerinde her bir üçlü grub diger grup ile parelel baglıdır ( 1m şerit ledde 20 adet parelel baglı grup), işlem zor olacaktır.
3-Hala çalışıyor ise devam etsin,
4- led degil led önüne bagladıgın direnç ısınır ( 20mA lik mantar led in ısınmasını hissedemessin), gerekli önlemler alınır ise seri baglı ledler 220 ile kullanılır.

1-Bunlar 12v ile çalışacak şekilde ayarlanmışlardır, düşük voltajlar uyguladıgınızda istenen verim alınamaz...
2-Şerit led üzerinde her bir üçlü grub diger grup ile parelel baglıdır ( 1m şerit ledde 20 adet parelel baglı grup), işlem zor olacaktır.
3-Hala çalışıyor ise devam etsin,
4- led degil led önüne bagladıgın direnç ısınır ( 20mA lik mantar led in ısınmasını hissedemessin), gerekli önlemler alınır ise seri baglı ledler 220 ile kullanılır.

Teşekürler düşük voltajda verim yeterli olursa ledlerin kullanım ömrü düşermi asıl sorun olan benim için bu

Teşekürler düşük voltajda verim yeterli olursa ledlerin kullanım ömrü düşermi asıl sorun olan benim için bu
Aksine uzun olur diye biliyorum. hatta smps leri 12 volt yerine 11.5 v ayarlarlar ki (ledlerin )ömrü uzun olsun.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri