LED Aydınlatma Sorunu

ohonto

Üye
Merhaba,

Salonumdaki avizelerimin G4 Halojen ampüllerini 6W Led ampuller ile değiştirdim. Led ampuller için Led Power supply (trafo) kullandım. 220 Volt'u 12 Volt 5 Amper'e çeviriyor.

Üç tane avize var bir tanesinde YCL marka 3Amper trafo var. Diğer ikisinde farklı marka 5 Amper trafo var. YCL marka 3 Amper olan avizedeki ampuller bir yıldır sorunsuz çalışıyor ancak diğer iki avizede 5 Amper trafo olmasına rağmen ampuller sürekli patlıyor.

Bağlantılar aynı, avizeler aynı, ampuller aynı, acaba sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Gitmediğim LED'ci elektronikçi kalmadı anlayan yok. Bu konuda bana yardımcı olabilecek birileri varsa çok sevineceğim.

Anladığım kadarıyla led lambalar 12 volt ile besleniyor. Acaba patlayan lambalardaki gerilim , çalışma anında kaç volt ölçümünü yaptınızmı. Eğer diğer besleme cihazları 5 amper akım geçirmeye çalışıyorsa bu esnada gerilim yükseliyor olabilir. arıza sebebide yüksek dc gerilim olabilir.

5A veren trafolar 12v'tan fazla veriyor olabilir doğrultunca da daha fazla oluyor onları boşta ve yükte ölç ledler hafif kalıyor olmalı 12v 50w lambaya 70v verdiğimde görmüştüm deney olarak...

5A veren trafolar 12v'tan fazla veriyor olabilir doğrultunca da daha fazla oluyor onları boşta ve yükte ölç ledler hafif kalıyor olmalı 12v 50w lambaya 70v verdiğimde görmüştüm deney olarak...

İlginize çok teşekkür ederim. Elektrik elektronik bilgim ortaokul düzeyinde maalesef. 5 Amper yerine 3 Amperlik trafo kullansam bu durumda sorun çözülür mü acaba?

Şöyle bir fark gözlemledim. 3 Amper trafoyu bağladığım avize elektrik düğmesine basar basmaz hemen yanarken 5 Amper trafo bağladığım avize bir saniye sonra yanıyor. 3 Amper trafo ile değiştirsem sorunum çözülür mü acaba? Avizeleri söküp takması o kadar zor ki biri bu sorunumu çözse dua edeceğim.

Tekrar teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri