Ldr sayıcı yardım

mühez

Üye
Abilerim ablalarım bir sorum olucak bir sayıcı devresi yaptım başına ldr yerleştirdim ışığı yaklaştırınca devre çalışmaya başlıyor
Işığı uzaklastirinca sayma işlemi duruyor ve bir daha ışığı yaklaştırınca sayma işlemi kaldığı yerden devam ediyor fakat benim yapmak istediğim ikinci kez ışığı yaklaştırınca sayma işlemi başa dönsün nasıl yapabilirim bir fikir verebilir misiniz

Sent from my SM-N920C using KontrolKalemi Forumu mobile app

İkinci kez ldrdeki değişimi algılayıp sayıcıyı başa döndürme işlemini mikrodenetleyici kullanarak halledebilirsiniz.

Devrende hafıza bağlantısı var mı? Yoksa cevabı soru içinde vermişsin, darbe akım anahtarıyla yap bir tık elektrik verir, sonraki tık elektriği keser, sen devreni uyarla elk. kesip tekrar versin veya reset ayağı varsa bunu tetikleyecek ;).

Anlamasan bile ilk soruyu da mı anlamadın onu cevapla, darbe akım anahtarı/impuls röle nedir nasıl çalışır bağlantısını bilmiyor musun @mühez?

Tamamda bu şekilde konuşma neden yardım etmek zorunda değilsiniz ilk önce konuşma şeklinizi düzeltin

Sent from my SM-N920C using KontrolKalemi Forumu mobile app
Tamam düzelttim geldim maalesef gençlik kısa konuşuyor, Türkçemiz yeterliyken yabancı kelime kullanıyor.
Sorulara yanıt vererek devamını getirebiliriz sanırım. Maddeler halinde yazdığımı farzederek anladığını cevaplandır, anlamadığın soruyu belirt, mesajın tümünü tek anlamadım dememekle bize de katkın olur!

ışık geldiğinde ldr devresi kare dalga üreten bir devre çünkü sayıcı devresi kare dalga ile tetiklenir ldr ye ışık gelmediğinde ldr devresi sayıcı devresini resetler (sıfırlar)ışık geldiğinde ise sıfırdan saymaya başlar ldr ye ışık gelmediğinde bi role çeker sayıcıyı sıfırlar ışık geldiğnde kare dalga üreten devre çalışır başka hiçbir devreye ihtiyaç yoktur

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri