LDR, Lazer ve Arduino ile Buğday dane sayım makinası

jeolex

Üye
Merhaba arkadaşlar,

LDR, lazer ve arduino ile en basitinden tane sayım makinesi yapmak istiyorum. Ancak bazı şüphelerim var. LDR'a gelen mevcut lazer ışığının aşağıya doğru teker teker düşen buğday tanesi ile anlık kesilip sayacı bir arttırmasını hedefliyorum. Ancak LDR bu milisaniyelik hassasiyeti yakalayabilirmi şüphelerim var. Fikirlerinizi alabilirmiyim acaba, veya başka nasıl bir sistem ile sayabilirim ?

İyi çalışmalar.

Merhaba,
Fototransistor kullanın.

Youtube'da LDR ile ilgili bazı çalışmalar gördüm epey hızlı algılıyor, sanırım direnç ile hassasiyeti de ayarlanabiliyor ama denemem lazım. Fototransistörün çalışma prensibi nasıl o hassasiyeti yakalayabilir mi?

ldr ile olacağını düşünüyorum ancak ldr nin ışık algılayan alanı buğday tanesinden büyük olması sıkıntı çıkarabilir çünkü ışığın önünden buğday tanesi geçecek ve buğdayın gölgesi ldr yi tam karartmalıki hassas bir şekilde ölçüm yapılabilsin. dğer türlü yarı gölge oluşursa ldr tam direnç değişimi oluşmayacak ve devreniz bunu algılayamayabilir.

Yada ikinci önerim bir kayıt yapan ölçüm aleti ile ldr ölçü aletine bağlanır. sistem kurulur ve çalıştırılır. her buğday tanesi geçişinde ldr deki direnç değişimleri log alınır. Bunun bir ortalaması alınır ve bu direnç değişimi kaydedilip bu değerleri algılayacak bir devre kurulmalı.

Bu sadece kendi fikir düşüncem. Sizede fikir vermek istedim.

Fikirleriniz için teşekkür ederim hepsini birer birer deniyeceğim. Kayıt yapan ölçüm aleti derken bilgisayara bağlanabilen bir ölçüm aletimi. Arduino nun programı ile LDR daki direnç değişimlerini serialport'a aktarmak mümkün oluyormu ?

Bir de LDR a bağlayacağım direnç kaç ohm olmalı, bu ohm miktarı hassasiyetini mi etkilemektedir ?

Teşekkürler..

LDR veya lazer ile tane sayamazsın arkadaşım boşuna zaman kaybetme.....
Onun yerine bir alandan geçen kütleyi hesaplamak her ne kadarda zor olsada çok daha sağlıklı bir sonuç verir.

Fikirleriniz için teşekkür ederim hepsini birer birer deniyeceğim. Kayıt yapan ölçüm aleti derken bilgisayara bağlanabilen bir ölçüm aletimi. Arduino nun programı ile LDR daki direnç değişimlerini serialport'a aktarmak mümkün oluyormu ?

Bir de LDR a bağlayacağım direnç kaç ohm olmalı, bu ohm miktarı hassasiyetini mi etkilemektedir ?

Teşekkürler..

Tabiki seri portdan arduino daki tüm olayların çıktısını alabilirsin. (CPU nun insafına kalmışsan vay haline sana standart sapmalı bir değer asla göndermiyecek, her zaman bulanık değerler döndürecektir.)

Teşekkür ederim, peki bu alandan geçen kütleyi hesaplayarak nasıl hesaplanacağını biraz daha açabilirmisiniz ?

Teşekkür ederim, peki bu alandan geçen kütleyi hesaplayarak nasıl hesaplanacağını biraz daha açabilirmisiniz ?
önce bir buğday tanesinin ortalama ağırlığını bilmek lazım??
örneğin.. 1 tane 1gr sayıcı sayıyor 1-2-3-4-5- 1 adet değilde 1gr 2gr diye sayacak...
gibi

birde anlamadığım şey abi sen buğday tanelerine sayıp ne yapacan yau..)) tartacaksan tartı kullan... vs...
kolay gelsın??=)

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri