Ldr ile Röle Kontrol

ercanatnr

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bana 12 volt ile çalışan ortam karanlık olduğunda röleyi çeken aydınlık olduğunda ise röleyi bırakan kararlı bir devre lazım trimpot vasıtası ile ışık şiddeti ayarlamalı olursa çok daha iyi olur böyle bir devre arıyorum. Bu şekilde bir devre paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Valla fotosel al diyrcem ama220...ile calisiyor..

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Merhaba,

Eğer daha hassas bir devre yapmak istiyorsanız LM741 işlemsel yükselteç kullanabilirsiniz.

darkswitch_1245080829.jpg

Ya da basitçe bir gerilim bölücüyle de yapabilirsiniz.

darkswitch_1245012151.jpg

Hassaslıktan ziyade kararlı çalışması lazım. Ayrıca ışık şiddeti pot ile kontrol edilmeli. Bunu bir ödevde kullanıcam.

741 li devreyi kullanın transistörün beyzi ile emiteri arasına 150 ohmluk direnç ilave edin.

Mümkünse şema üzerinde gösterirmisiniz birde 10k lık pot yerine 10k trimpot taksam değişen bişey olmaz sanırım (ayrıca o direncin neden eklenmesi gerekiyor)

İşlemsel yükseltecin iki tane girişi var. Bir tane çıkışı var. İşlemsel yükselteç + ve - uçları arasındaki gerilimi eşit tutmaya çalışır.

Eğer + ve - uçları arasında bir gerilim farkı oluştuysa bunu dengelemek için büyük bir güçle yükselterek çıkışta ters yönde bir gerilim oluşturur. Bu kuvvetlendirme en fazla işlemsel yükseltecin besleme gerilimi kadar olabilir. Örneğin -12, +12 volt gibi bir besleme kullanıyorsak çıkışta en fazla bu değere yakın bir değere kadar gerilimi yükseltir.

10609218226_2b18bfe271_o.png

Örneğin bu bizim işlemsel yükseltecimiz olsun. İki tane girişimiz var. Bir tane çıkışımız(Vout) var. Ayrıca - uçtan geri besleme yapıyoruz. Geri besleme derken çıkış geriliminin bir kısmını - uçtan geriye veriyoruz.

Artı ucundaki gerilimi hesaplarsak. Burada R1 ve R2 dirençleri basit bir gerilim bölücü yapmış. O zaman

V+ = V1 * (R2 / (R1+R2))

olur.

Eksi ucundaki gerilimi hesaplamak için burada dikkat ederseniz iki tane gerilim kaynağı var. V2 ve Vout. Biz tam ortadaki gerilimi hesaplamak istiyoruz. Yerine koyma ("superposition") yöntemini uygularsak iki tane gerilim kaynağının toplam etkisi her bir gerilim kaynağının tek başına etkisine eşittir. O zaman V2'yi kısa devre yapıyorum. Yani onun yerine bir toprak koyuyorum. O zaman basit bir gerilim bölücü oluşuyor.

V- = Vout * (R1 / R1 + R2) + V2(R2/ R1+R2)

Gene burada V2 gerilim kaynağının tek başına etkisini bulmak için bu sefer Vout'u kısa devre yapıyorum ve gerilim bölme kuralını uyguluyorum.

Artı ve eksi uçlardaki gerilim eşit olduğu için her iki gerilimi birbirine eşitleyip çıkış gerilimi için çözdüğümüzde

vout = (R2/R1) * (V1- V2)

buluyoruz.

Işıkla şiddeti değişen dirençleri ışıkta bir kaç yüz :ohm: ve karanlıkta bir kaç 10k:ohm: arasında değişiyor.

Burada işlemsel yükselteçin uçları arasında bir gerilim farkı oluştuğunda transistör açık (kısa devre) duruma geliyor ve bir ucu 12 volta bağlı röle toprağa bir bağlantı bulduğu için açılıyor.

İşlemsel yükseltecin iki tane girişi var. Bir tane çıkışı var. İşlemsel yükselteç + ve - uçları arasındaki gerilimi eşit tutmaya çalışır.

Eğer + ve - uçları arasında bir gerilim farkı oluştuysa bunu dengelemek için büyük bir güçle yükselterek çıkışta ters yönde bir gerilim oluşturur. Bu kuvvetlendirme en fazla işlemsel yükseltecin besleme gerilimi kadar olabilir. Örneğin -12, +12 volt gibi bir besleme kullanıyorsak çıkışta en fazla bu değere yakın bir değere kadar gerilimi yükseltir.

10609218226_2b18bfe271_o.png

Örneğin bu bizim işlemsel yükseltecimiz olsun. İki tane girişimiz var. Bir tane çıkışımız(Vout) var. Ayrıca - uçtan geri besleme yapıyoruz. Geri besleme derken çıkış geriliminin bir kısmını - uçtan geriye veriyoruz.

Artı ucundaki gerilimi hesaplarsak. Burada R1 ve R2 dirençleri basit bir gerilim bölücü yapmış. O zaman

V+ = V1 * (R2 / (R1+R2))

olur.

Eksi ucundaki gerilimi hesaplamak için burada dikkat ederseniz iki tane gerilim kaynağı var. V2 ve Vout. Biz tam ortadaki gerilimi hesaplamak istiyoruz. Yerine koyma ("superposition") yöntemini uygularsak iki tane gerilim kaynağının toplam etkisi her bir gerilim kaynağının tek başına etkisine eşittir. O zaman V2'yi kısa devre yapıyorum. Yani onun yerine bir toprak koyuyorum. O zaman basit bir gerilim bölücü oluşuyor.

V- = Vout * (R1 / R1 + R2) + V2(R2/ R1+R2)

Gene burada V2 gerilim kaynağının tek başına etkisini bulmak için bu sefer Vout'u kısa devre yapıyorum ve gerilim bölme kuralını uyguluyorum.

Artı ve eksi uçlardaki gerilim eşit olduğu için her iki gerilimi birbirine eşitleyip çıkış gerilimi için çözdüğümüzde

vout = (R2/R1) * (V1- V2)

buluyoruz.

Işıkla şiddeti değişen dirençleri ışıkta bir kaç yüz :ohm: ve karanlıkta bir kaç 10k:ohm: arasında değişiyor.

Burada işlemsel yükselteçin uçları arasında bir gerilim farkı oluştuğunda transistör açık (kısa devre) duruma geliyor ve bir ucu 12 volta bağlı röle toprağa bir bağlantı bulduğu için açılıyor.

Yoksa bu devrenin çalışması için simetrik beslemeye mi gerek var. :(

Ercan, eğer özellikle belirli bir yerine yanıt yazmıyorsan yanıt yazdığının yazıyı bütünüyle alıntılamaya gerek olmuyor. Hatta, çoğu zaman alıntı yapmaya da hiç gerek olmuyor. Bazı yabancı haber gruplarında, forumlarda ve Türkçe sitelerde buna özellikle dikkat ediliyor.

İşlemsel yükselteci tek bir besleme ile kullanabilirsin. Bunun bazı sınırlamaları olsa da senin yaptığın uygulama basitçe transistörü tetikleyeceği için tek besleme kullanabileceğini düşünüyorum.

Burada sahte bir toprak oluşturup (ilk bağlantıda yeşille gösterilen) gerilim farkından yararlanarak tek bir besleme kullanabiliyoruz.

Single Supply Op Amp Design

http://www.ti.com/lit/an/sboa059/sboa059.pdf

İkinci bağlantıdaki 6 numaralı devreyi incelersen, LM305 gerilim düşürücünün çıkışına bir alçak geçiren filtre kurup bir ucunu işlemsel yükseltecin + ucuna diğer ucunu çıkışa vermiş. Bu devrenin çalışacağını düşünüyorum.

Bu bir ödev ya da ders konusu ise hocandan işlemsel yükseltecin tek besleme ile kullanılması konusunda yardım alabileceğini düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri