LCD'de Menü Oluşturma!

mr_cb23

Üye
merhaba arkadaşlar,
lcd ekranı kontrol edeceğimiz 4 buton ve bu butonları kullanarak da lcd ekrandaki menude gezip işlem yapmak istiyorum. Örneğin; rtcc elemanı için menuden tarih ve saat ayarını dışarıdan butonlarla girmek istiyorum. İşte burada sıkıntı yaşıyorum , menu hazırlama ve menuden bir bilgi girme ve bu bilgiyi kullanma konusunda pic'e yükleyceğim program için bi program algoritma fikri olan ve buna uygun küçükte olsa bi örnek verebilecek arkdaşlardan rica ediyorum.
Teşekkurler..

LCD 2 satır mı? Anlatayım 2 satıra göre benim yaptığımı?

CCs _c kullanıyorum ve lcd'im 4 satırlık yinede 2 satırlık olan örnek olabilir benim için önemli olan örnek ve anlamalk, ilginiz için teşekkurler..

4 satırlığa uyarlayacak olursak..

Menü isimlerini başında boşluk bırakarak yap..
" Irt zırt ayarı "
" Tarih/Saat ayar"

" Menü 3 "

" Menü 4 "

" Menüden çık "

Şimdi bi tane "->" karakteri var, o seçili menüyü gösterecek.. Bu okun 2 bitlik adresi not edilecek.. Bir de menü sayacı olacak.. Menü sayacı hangi satırdan itibaren 4 satırın ekrana yazılacağını, ok sayacı ise okun bu 4 satırdan hangisinde olduğunu belirtecek..

Yukarı tuşunda;
Ok sayacı sıfır ise;
- Menü sayacı 0 değilse; bir eksiltilecek ve menü sayacının gösterdiği adresten itibaren 4 satır lcd yazılıp, ok sayacının olduğu yere "->" karakteri konulacak, diğer okun olacağı konumlar silinecek..
- Menü sayacı 0 ise; işlem yapılmayacak,, ya da buzzer uyarısı vs olabilir..
Ok sayacı sıfır değilse;
- Menü sayacına dokunulmayacak, ok sayacı 1 eksiltilip, mevcut konumuna konulacak..

Aşağı tuşunda;
Ok sayacı 3 değilse;
- bir arttırılacak ve menü sayacına dokunulmayacak, ekranda "->" konulacak yerler silinip sadece ok sayacındaki konuma konulacak..
Ok sayacı 3 ise; ok sayacına dokunulmayacak..
- - Eğer menü sayacı max_menü-4 e eşit ise; işlem yapılmayacak, uyarı verilebilir..
- - Eğer menü sayacı max_menü-4'ten küçükse; menü sayacı 1 arttırılacak..

Seçim tuşunda;
Seçilen menü = Ok sayacı + Menü sayacı
şeklinde hesaplanacak..

ikinizide çok teşekkur ederim özellikle muratmert'e çok faydalı oldu benim için teşekkurler tekrar. :)

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri