1. Türkiyenin en büyük mesleki gelişim platformu KontrolKalemi.com’da sizde yazar olabilirsiniz. Başvuru kriterleri için buraya tıklayınız.
  2. Yorum Otomasyon & Kontrolkalemi.com işbirliği ile düzenlediğimiz renkli ekran plc hediyeli yarışmamız başladı. Katılmak için buraya tıklayınız.

Lazermetre (lazer ile mesafe ölçümü?)

Konusu 'Sensörler & Algılayıcılar' forumundadır ve maniakherif tarafından 10 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. maniakherif

maniakherif Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Arkadaşlar bir lazermetre tasarlamam gerekiyor projem için. Nasıl bir sensör kullanmam gerekiyor? Lazermetreyi PIC ile oluşturacağım ve LCD ye yazdıracağım. Internette araştırdım ama genel olarak aletin kendisi yani lazermetreler var. Sensör olarak fikir edinebilir miyim?

Entes
    Entes
  2. erol22

erol22 Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    lazermetre denilen aleti yapmak çok zor bir iştir. lazer ile mesafe ölçümü profesyonel anlamda sadece elektronikçinin işi değildir. fizik olayıda işin içine giriyor. lazer ışınını gönderip ve tekrar çarpıpı dönen ışıkları toplamak ve bunların frekans değerlerini ölçmek zor bir iştir. bence siz ultrasonik sensörle bu işi bitirin....

3. hakan334

hakan334 Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ya arkadaşlar bana acil bir güzel sensör devresi lazıım..yardımcı olabilirmisiniz... :'( :'(

4. maniakherif

maniakherif Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    aslında bana lazım olan şey de o. lazer için sensör devresi. proje ultrosonik sensörle olmayacak. lazer ile çalışması gerekiyor.

biraz bilgi edindim bu sensörlerle ilgili. PSD veya CCD gibi dedektörler kullanılıyor. Bunları bulmam kolay olabilir mi acaba?

5. cemlel

cemlel Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    elektronik tekniker

bir lazer ölçüm cihazı alıp içini acıp bakman en iyisi olacaktır bence.kopya mantığı yani malzemeler konusunda yardımcı olabilirim acıkcası cihaz ile pek bilgim yok ama muhtemelen cihazı actıgın zaman smd kompanentler ile üretildiğini göreceksin malzemeleri konusunda yardımcı olabilirim

6. zzzz

zzzz Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
  7. zzzz

zzzz Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
  8. BiGBeY

BiGBeY Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Arkadaşlar bende lazer metre ile ilgili araştırma içindeyim. halen sonuç elde edemedim.
    Bir adet lazer metre aldım ve inceliyorum ama sonuç henüz yok. Bir optik modül kullanılmış, işlemci olarak da 8051 kullanılmış.

: olcumu, ile, lazer, mesafe, lazermetre