Laptop acilmiyor

SHuT UP

Üye
Merhaba asus laptobumun usb yerinde biraz pamukcuk tarzında bir şey vardı onu almak istedim beyinsizlik ya ucu metal bir şeyle aliyim dedim usbnin orda kıvılcım oluştu kapandı açılmıyor sarja taktigimdada hiç bir ışık yanmiyor alt kapağı açtım( hardiskin olugu taraf değilde diğer taraftaki usb nin olduğu yer bu arada ) anlayan varmı

Merhaba.Geçmiş olsun diyelim,çalışırken bu işlemi yapmanız biraz da emniyetsizlik olmuş,ama olan olmuş bir kere..Rabbim daha beterlerinden (Bayramlardaki ölümlü trafik veya ev içindeki,iş ortamlarındaki talihsiz iş kazalarından!) asıl korusun diyelim..Direk olarak da cana gelmesin yeter ki..

Usb portundaki + 5 volt ve şasi (-) arasını bu şekilde tam olarak kısa devre yapmışsınız.Bu durumda smps laptop adaptörünün içindeki eğer yer alıp bulunuyorsa bir cam sigortanın (220 volt ac girişi tarafında) hemen atmış olması muhtemeldir.Çıkış tarafında smps 'lerin önemli bir özelliği olarak kısa devre/aşırı akımda çıkışa verilen bu dc akımın kesilmesi, ama sonrasında kısa devre tam kalktığında dc akımın gelmesi de gerekir.Cam sigortanın atmış olma ihtimali (Adaptörün plastik kısmından) içini açıp bakmanız veya tam emin olmak için ayni özellikteki başka bir laptop adaptörüyle öncelikle de denemeniz lazım.Bu durumda laptoptaki şarj ışığı yanarsa anakartın genel bir arızası (Usb portundaki bu oluşan kısa devreden dolayı) değil de laptop adaptöründeki cam sigortanın direk atması veya içten smps'in bu akımı kesip korumaya geçebilmesi şeklindeki olan bir arızası tam olarak kesinleşmiş olur.Kolay gelsin.

Hocam laptop adaptorunu prize takınca adaptorun ışığı yanıyor, isik laptopta yanmiyor laptopta hiç bir ses veya ışık yanmiyor

usb kısa devre edip laptobu bozan biri olarak tarihe geçtin farkında mısın:):):)
şaka yapmıyorum. usb yi ben çok kısa devre ettim ama laptopum hala çalışıyor.
ki usb lerde ezilme sorunu çok olduğu için usb kısımları sigortalı oluyor. senin bahstızlığın mı desem, makinede enerji varken orayı karıştman mı desem bilemedim geçmiş olsun. binbaşı gene döktürmüş:)
ama dediği gibi adaptoru sökmeye gerek yok. voltmetre ile ölçersin ki sen taktığında ışık yanıyor demişsin. demekki ya adaptorden dc çıkmıyor ya makine sorunölu. adaptörü ölçmelisin. ve üzerinde yazan değerin aynsı olmalı.
ki bence sorun adaptörde idi esn orayı kısa devre edince makine tam gitti. çünkü usb nin kısa devre olması durumunda laptop kapanmaz bile. sadece şu bağlantıdan aşırı güç çekildi der.
sen adaptörün çıkışını voltmetre ile ölç, üzerinde yazan değeri 0.1 v aşıyor ya da eksiğini veriyorsa laptop açmaz. açsa da dıt dıt diye öter.
adaptör sağlamsa yapabilecek birine gönder. bana gönderme ben uıcuza iş yapmam :)

Merhaba. Bu adaptörün led ışığı yanıyor olmasına rağmen yolgezer74'ün bu yaklaşımı gibi çıkıştaki voltajı etiketteki ile tam ayni olmayabilir.Bunu dijital bir multimetre ile ölçmeniz ve etikettekini teyit edebilmeniz de lazımdır.Örneğin benim HP laptop adaptörümde 18.5 volt,3.5 A, 65 watt etiketi vardır,başka bir adaptörde bu 19 volt,4 amper,70 watt şeklinde de olabilir.Yani bu etiketteki değerler markadan markaya göre biraz değişebilir.

Bu etiketi dikkatlice okuyup çıkış voltajını jak ucundan bir multimetre ile ölçüp bunun doğruluğunu teyit edebilmeli,daha eksik veya daha fazla çıkan voltaj değerlerinde,pc servisine veya elektronik bir tamirciye (Yolgezer hariç,zaten kendisi belirtmiş bunu :) ) bunu vermeniz de en doğrusudur.Çünkü açılması tam hermetik yapıya benzer ve plastiğe tam yapışık haldeki hava soğutmalı metal-plastik birleşimli bu dış gövdesi yüzünden oldukça güç de olabilir sizin için.Elinizde yedeği veya bir arkadaşınızın ayni çıkış değerli ayni adaptörü varsa,bu ölçümlerden önce laptopa takıp bunu mutlaka deneyin.Kolay gelsin.

Merhaba. Bu adaptörün led ışığı yanıyor olmasına rağmen yolgezer74'ün bu yaklaşımı gibi çıkıştaki voltajı etiketteki ile tam ayni olmayabilir.Bunu dijital bir multimetre ile ölçmeniz ve etikettekini teyit edebilmeniz de lazımdır.Örneğin benim HP laptop adaptörümde 18.5 volt,3.5 A, 65 watt etiketi vardır,başka bir adaptörde bu 19 volt,4 amper,70 watt şeklinde de olabilir.Yani bu etiketteki değerler markadan markaya göre biraz değişebilir.

Bu etiketi dikkatlice okuyup çıkış voltajını jak ucundan bir multimetre ile ölçüp bunun doğruluğunu teyit edebilmeli,daha eksik veya daha fazla çıkan voltaj değerlerinde,pc servisine veya elektronik bir tamirciye (Yolgezer hariç,zaten kendisi belirtmiş bunu :) ) bunu vermeniz de en doğrusudur.Çünkü açılması tam hermetik yapıya benzer ve plastiğe tam yapışık haldeki hava soğutmalı metal-plastik birleşimli bu dış gövdesi yüzünden oldukça güç de olabilir sizin için.Elinizde yedeği veya bir arkadaşınızın ayni çıkış değerli ayni adaptörü varsa,bu ölçümlerden önce laptopa takıp bunu mutlaka deneyin.Kolay gelsin.
ben adaptör için demedim usta zaten. onu zaten uğraşmam. o adaptörler yandı mıı çöp. ne şema var ne okunabilecek komponent. nasıl tamir ediyim. onu tair edene kadar aynısını tasarlarım daha kolay benim için:):):)
ben pc için dedim. belki içindeki diyotlar bozuktur. onları sökersem düzelecektir makine.

Adaptörü üstünde 19v 4.7a yazıyor ölçtum 19.2v. Çıkıyor

Sorun anakartinizda adaptorde sorun olsa bile batarya ile devam ederdi tabi batarya saglam ise

Sozun kisasi usb kisa devre olunca icerde bir yerleri ya yakti yada guc devresinde genelde giriste olur sigortaya asiri yukle ip attirdi.

Ici acilip kontrol edilmelidir.

Batarya sağlamdi,az önce tamirciye verdim .peki anakart sonuçta büyük bir kard peki anakart komple yanma ihtimali varmı hani ustunden sadece bir kaç malzeme yanar mi ?bu nu neden soruyorum adam bana komple anakart gitmiş diyebilir ugrasmamak icin

Merhaba.Herhangi bir elektronik devre,herhangi bir kısa devre ile karşılaştığında,bir koruma elemanı (Sigorta,devre kesici,vb.) bulunmuyorsa en zayıf olan elemana,yani sadece o elamana zarar verebilecektir,bu geçen kuvvetli akıma karşı devrenin tüm elemanları genelde de bozulmaz.Usb port beslemesinde de dc-dc konverterle laptop içinde 19 volt dc'den 5 volta kadar düşürülen bu usb beslemesi,anakartın usb1, usb2 ,vb. yazan portlarından veya anakarta entegre olarak bulunan bir kısmını direk ilgilendirdiğinden,sadece +5 voltluk akımın anlık ve yüksek olarak geçtiği devre yolu üzerindeki elemanlar (Yolgezer'in de dediği gibi usb portunun gerisinde mini bir sigorta olsaydı,bu anında atardı ve bunu değiştirmeniz çok da kolay olurdu.) yani sadece bir veya birkaç eleman arızalanmış olabilir diye ilk başta da düşünülebilir.

Bir de pc'nin çalışması için gereken değişik dc'lerin konverterle tam dönüştürüldüğü iç ara besleme katındaki +5 volt dc, yalnızca usb portunun bu beslemesine gönderilmeyip,chipset veya diğer başka bileşenlerin de çalışması (hdd,dvd writer,işlemci,ekran kartı,mini PCI yuvaları,vb.) için tam üretilemeyip eksik kalacağından,başlat düğmesinden bu nedenle anakartınız start alamamıştır,çok kuvvetle muhtemel.Yani arıza sadece usb bölgesinde kalmayıp onun üretildiği bu besleme katını da direk ilgilendiriyor bu durumda.Tamirciye oluşan bu arızanız hakkında "usb portundaki bir kısa devre" nedenli arızanın oluşmasından tam olarak bahsetmişseniz bu tamir işlemi daha kolaylaşmış olacaktır.

Akşamki yorumumda bataryanın tam boş olduğuınu farzedip sırf bu yaklaşımla ya adaptör ya da anakart arızası demek istemiştim.Bataryanın dolu olup da ups gibi jak tam çıktığında laptopun çalışabileceğini gözden uzak tutabilmişim,o anki o düşünce şeklimle.Anakart sağlam kalabilseydi eğer batarya ile de çalışabilecekti.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri