Lümen / Watt Değeri Nasıl Hesaplanıyor

Elimde bir led var.2800 mcd ışık akısı.Açısı 120 °,verdiği lümen değeri 8,50 lm civarı.
Power dissipation (at room temperature) 80mW yazıyor.Ben bunu watt a çevirdiğimde 0,08 Watt bulurum.O zaman lm/Watt değerim 106 civarı çıkıyor ki saçma geldi bana biraz.Bunun hesaplaması nasıl yapılıyor bilen var mı acaba?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elimde bir led var.2800 mcd ışık akısı.Açısı 120 °,verdiği lümen değeri 8,50 lm civarı.
Power dissipation (at room temperature) 80mW yazıyor.Ben bunu watt a çevirdiğimde 0,08 Watt bulurum.O zaman lm/Watt değerim 106 civarı çıkıyor ki saçma geldi bana biraz.Bunun hesaplaması nasıl yapılıyor bilen var mı acaba?

Ne amaçla hesapladığınıza bağlı. Katalog değerlerine göre doğru hesaplamışsınız. Ama bir aydınlatma hesabı yapmak ya da verimlilik hesabı yapmak için bu değerleri kullanmazsınız. Sistemi bir bütün olarak düşünmelisiniz. Yani armatürün lumen/watt değeri önemlidir. Ledin değil. Çünkü sizin işinize yarayacak budur. Bunun daha driver kayıpları, ısı kayıpları vs var. + kaç amper ile süreceğinize göre lumen değerleri de değişir. Direk takayım kullanayım gibi bir uygulama değil bu.

Ancak amacınız led hakkında fikir almak ise katalog değerlerine göre doğru bir sonuç bulmuşsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri