kuyu pompa sorunu

xdirverx

Üye
arkadaşlar 42 merelik bir kuyumuz var bu kuyudan su çekmek istiyoruz dalgıç pompa mı yoksa 1 fazlı asenkron motor pompa mı daha verimli olur ve bu pompaların gücü ne olmalı ve kullanacağımız pompa için gerekli malzeme listesi nedir yardım ve önerileriniz bekliyorum

42 metreden 1 fazlı asenkron motora bağlı bir pompa ile su çekebileceğininizi,konunun uzamnı olmamakla beraber, sanmıyorum.Zaten ne kadar check-valve taksanız da su geri kaçacaktır ve her çalıştırmanızda hava yaptığı için başına gidip su koymak zorunda kalacaksınız.Maliyet olarak ta dalgıçtan aşağı olacağını sanmıyorum.
bence yaklaşık 500 ytl lik bir derin kuyu dalgıç pompası alırsanız,koruma panosuyla beraber monte ederseniz uzun bir süre kuyunun yanına gitmezsiniz.
Bu kadar derinlikten monofaze pompa ile de su çekebilirsiniz ama genelde 3 fazlı daha güzel oluyor.
Ben 100 metreden monofaze ile çekiyorum su.Ama çektiğim yer ev.İmkanım olsa trifaze motor kullanırdım .

Derin kuyu tipi olmayan pompalarla,genelde,8-9 m den daha derinden su çekilemez.Özel uygulama olan
"Ejektörlü" pompalar ile,bu derinlik 27 m ye kadar artırılabilir.Sizin derinliğiniz 42 m olduğuna göre,derin
kuyu pompası seçmek dışında seçeneğiniz bulunmuyor.Bunun monofaze veya trifaze olması,42 m den
sonraki basma yüksekliğinize ve debinize bağlıdır.Gücü 1,7 kw' a kadar olan pompalarda monofaze se-
çeneği bulunmaktadır.Alarko ve Baymak'ta ( wilo ) ,isteğinize uygun pompa seçtirebilirsiniz.

teşekkür ediyorum arkadaşlar başaka öneri ve bilgisi olan arkadaşların görüşlerinide bekliyorum acelesiyok nee olsa

selam,mustafa bey ve fahri bey abimizin dediklerine katılıyorum. en mantıklısı dalgıç pompa ayrıca dalgıç pompaları hidrofor şeklinde monte edilip tam otomatik çalıştırabilirsiniz.

slm arkadaşım
böyle bir kuyuda dalgıç pompa kullanmalısın.kuyunun derinliği tamamda kuyudaki su da önemli
pompa konusuna gelince oraya eğer monofaze dalgıç koyarsan kuyudaki hafif bi kum gelmesinde motor kitlenir,motor kitlenmese bile pompadaki fanlar aşınır ve kullanılamaz hale gelir.trifaze pompayı tavsiye ederim.42 metreden çıkaracağın suyun debisi ne kadar.bunu bi yazarsan sana daha iyi yardımcı olabilirim.yinede katalogtaki yakın metrajdaki lt/sn leri yazıyım
1 hp motor,44 mt.de 0,66lt/sn -saatte2,4 ton
2 hp motor,45 mt.de 0,83 lt/sn -saatte 3 ton
0,75 hp motor,41 mtde0,50 lt/sn -saatte 1,8 ton
1,5 hp motor, 43 mtde 1,33lt/sn-saatte 4,8 ton
piyasada bu motorların monofaze olanıda var trifaze olanıda var ama 380 V varsa trifazeyi tavsiye ederim.kuyudaki su miktarı daha fazla ise bunlar az gelir dersen 2,2 kw-3 hp den yukarı monofaze motor yok.3 hpde yukarısı trifazeye geçiyor.sen yine bi kuyunun debisin ve çapını yazda daha fazla yardımcı olayım

yks001 arkadaşım çok teşekkür ediyorum bu konulardan pek anlamıyorum ama bildiklerim şunlar kuyu derinliği 42 metre kuyu içresine yerleştirilen borunun dış çapı 14 iç çapı 12 cm olarak biliyorum debi nasıl anlaşılır bilmiyorum ama kuyu içerisindeki su yaklaşık 5 metreye kadar yükselmiş durumda kuyu hiç kullanılmadı ve kuyu sulama amaçlı kullanılacak 5o kadar ağaç var bunların sulanması ve arazide bir evin su ihtiyacını karşılayacak ama Şebeke yakında geleceği için sadece sulama amaçlı olacak diyebiliriz

Arkadaşlar gerekli teknik konuları açıklamışlar. Ben başka bir konuya değineceğim. Madem kuyu yeni açıldı, su damarlarının iyice açılıp, suyun bollaşması için birkaç gün sürekli motor çalışsın.

Merhaba arkadaşlarım,
Sevgili arkadaşım yks001 güzel noktalara değinmiş. Ayrıca Sayın Şef abimizde suyun bollaşması için de birkaç gün motorun çalışmasını önermiş. Evet güzel ve de geçerli olan önerilerdir bunlar. ikisine de ayrı ayrı teşekkür ederim. Suyun bolaşmasını düşünmek güzel fakat bazı önlemler alındıktan sonra güzeldir...
Motor eğer ki tabanda su kalmadığı zamanda boş çalışacağı için aşırı ısınıp yanabilir. Bir dip seviye şamandırası yani suyun belli bir seviye altına inmesi durumunda motorun enerjisinin kesilmesi daha da sağlıklı olacaktır. Ayrıca bu açılan kuyu içinde olan suyu ne kadar zamanda basma ve de boşaltma olmaktadır bu da önemli bir husustur. Yani suyun ortalama olarak orada ki hacimi de önemlidir. Bence konuya hakim olan işin ehli olan kişilerin gözlem ve de tecrübelerini düşünerek bu kuyunun daha da verimli halde olması için bazı araştırmalar da yapmak faydalı olacaktır.
Hepinize hayırlı ve bol kazançlı günler diliyorum. Çalışmalarınızın da devamlılığı umarım daim olur...

slm arkadaşım
senin kullanacağın kuyuya buna yakın bir pompa seçimi yap.eğer kuyudaki su azalacak olursa pompanın çıkışına vana takarak kısıp kullanabilirsin.vana kısmanın fazla bi sakıncası olmaz.dalgıçlarda korkmadan kullanabilirsin.kolay gelsin.
1,5 hp motor, 43 mtde 1,33lt/sn-saatte 4,8 ton
şunuda hatırlatıyım eğer kuyudaki suda ilkbaşlarda kum-milek bulanıklık görürsen sakın motoru kapatma.kapattığın anda kitlenir.kitlendiğinde motorun fazlarını değiştirip kısa bi süreliğine yani motoru döndürene kadar çalıştırabilirsin.fazla çalıştırma dalğıçlar ters devirde dönerse yanar.kuyu temizlenene kadar motoru çalıştırmaya devam et.su azlır gibi olduğunda vanayı kısmayı sakın unutma.su iyice azaldığında kapat.susuz çalıştığında fanlar birbirine sürtünerek ısınır ve yapışır kullanılamaz hale gelir.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri