Kutupsuz kondansitörler

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı geceler. Kutupsuz kondansitörler ile ilgili biraz araştırma yaptım. Kafama takılanlar:
1. Yanındaki tolerans bildiren harflerin ifade ettiği şey şu mudur? Örneğin J harfinde %5 tolerans var. Yani bu kond. yerine %5 altı veya %5 üstü değerdeki kond. seçilirse bu devrede sorun olmaz. Örneği 222 J kutupsuz kond. 2200pf=2,2 nf yapar. Bu değerin %5 altı veya %5 üstünü kullanabilirim yoksa sıkıntı çıkar. Doğru mu?
2. Örneğin 10 nf kond. yerine 20 nf kond. kullanırsam ne olur?
3. Bazı kutupsuz kond. yanında tolerans gösteren harf yok bu durumda yerine ne kadarlık fark bulunan bir kond. takabilirim.

Sayın yöneticim özür dilerim. Elektronik genel bölüme açmalıydım. Dalgınlığıma gelmiş. Konu taşınırsa sevinirim. Saygılarımı sunuyorum.

Hocam hayırlı geceler,
1-Tolerans değerleri, kondansatörlerin üretim şartlarından dolayı olabilecek kapasite farklılıklarını gösterir. Örneğin, %5 toleranslı bir 1000 pf kondansatörümüz olsun. Bu durumda üretici bu kondansatörün %5 hata payıyla kapasitesinin 1000 pf olduğunu belirtmiştir. Yani kapasitesinin 950pf ile 1050pf arasında bir değerde olduğunu garanti etmiştir. Daha az veya fazla olamaz.
Mümkün oldukça aynı kapasitede kondansatör kullanmakta yarar vardır. Aynı kapasite, daha üst gerilim değerinde kondansatör kullanmanın sakıncası yoktur.

2- Kullanıldığı devrelere göre kondansatör kapasitesini arttırmak hiçbir etki yaratmaya bilir, veya devrenin çalışmasını tümden etkileyebilir. Bir doğrultmaç devresinde kullanılan kondansatör, daha büyük bir kapasitede olanıyla değiştirilirse devrenin çalışmasında hiçbir fark görülmez.(osiloskopla görülebilecek farklılıklar vardır, ihmal edilebilir.) Fakat bir zamanlama devresinde, Flip Flop devresinde kullanılan kondansatör yerine kapasite değeri farklı bir kondansatör takılırsa devrenin çalışması değişir.

3-Şuan aklımda değil ama tolerans değerini belirten bir harfin olmaması durumunda, standart olarak kabul edilen bir değer vardı diye hatırlıyorum. Fakat emin değilim.

Hayırlı geceler Vacip Deniz Ustam...
Örneğin tasarruflu ampüllerin elektronik balastlarında durum nedir? 2,2 nf yerine 38 nf kullanırsak ne olur?
Bir de koyu yeşil ve açık yeşil var. Bunlar arasındaki fark nedir ustam?

Hah helal olsun Doğan Hocam kendiniz sorup kendiniz cevaplamışsınız kendi sırtınızı kaşımışsınız :) tebrik ederim meraklı ave araştırmacı yönünüzde kendimi görür gibiyim. Bir taşla iki kuş vurmuşsunuz resmen forumda toprak şase işaretleri ile ilgili soru sormuşlardı verdiğiniz link bunu da güzelce açıklamış.
Hem tolerans hem de max. gerilim kodlaması barındıran tabloya ulaşmışsınız (bi yerde görmüştüm ama hatırlayamıyorum diyecektim)

Hah helal olsun Doğan Hocam kendiniz sorup kendiniz cevaplamışsınız kendi sırtınızı kaşımışsınız :) tebrik ederim meraklı ave araştırmacı yönünüzde kendimi görür gibiyim. Bir taşla iki kuş vurmuşsunuz resmen forumda toprak şase işaretleri ile ilgili soru sormuşlardı verdiğiniz link bunu da güzelce açıklamış.
Hem tolerans hem de max. gerilim kodlaması barındıran tabloya ulaşmışsınız (bi yerde görmüştüm ama hatırlayamıyorum diyecektim)
Hayırlı pazarlar Bülent abi. Ama kafama takılan kutupsuz kond. üzerinde yazan 2A ifadesinin başka bir sitede üretici firmaya ait kod diye okudum. Bir de 2A 100V gerilim ise 3A 150V oluyor dimi?:D
Bir de elektronik balastlarda 2A 222J kond. yerine ne kadar üst veya ne kadar alt sınırda kutupsuz kond. kullanabiliriz ustam?

Hayırlı pazarlar Bülent abi. Ama kafama takılan kutupsuz kond. üzerinde yazan 2A ifadesinin başka bir sitede üretici firmaya ait kod diye okudum. Bir de 2A 100V gerilim ise 3A 150V oluyor dimi?:D
Bir de elektronik balastlarda 2A 222J kond. yerine ne kadar üst veya ne kadar alt sınırda kutupsuz kond. kullanabiliriz ustam?
Valla sormana gerek kalmadı kılavuz elinin altında (sihirbazın sakladığı defter gibi) :)
Beraber bakalım 2A (100v) 222(2200=2.2nF) J(%5) 222 değerini değiştirmek devrenin hassasiyetine göre değişir Vacip Deniz kardeşim açıklama yapmış önceki sorunuzdaki gibi 38nF gibi çok uzak değerli eleman kullanma tarftarı değilim aynı değer mümkün değilse 1 alt 1üst denenebilir (bu ufak oynama dahi dvereye bağlı olarak sonucu baya değiştirir) fakat en kararlı/verimli hali üzerindeki değerlerdir. Tv, kamera, cep tlf, PC gibi karışık gelişmiş cihazlarda kapasite değerleri ile oynamak olmaz ama voltaj değerini arttırabilirsin.

Doğan hocam( İsminizi de Bülent usta sayesinde öğrenmiş oldum ), elektronik balastlarda kapasiteyi değiştirmeniz, allah korusun patlama ile bile sonuçlanabilir. Sık olarak fluoresant lamba tesisatı tamir ediyorum, değiştirdiğim elektronik balstların birçoğunda kondansatör patlamış oluyor. Kondansatörün devredeki görevi kare dalga üretimine yardım ederek, flaman uçlarına yüksek gerilim göndermek denilebilir. kapasitesi değiştiğinde flamanlara gönderilen elektrik miktarıda değişecektir. Bülent ustamında dediği gibi bir alt veya üst değerde kondansatör denenebilir, ama test ederken belirli bir mesafede durmak lazım.

Hocam bu kadar yazdıktan sonra silmek istemedim. Siz sanırım girişteki kutupsuz kondansatörden bahsediyorsunuz :)

O kondansatörün kapasitesinin biraz arttırılmasının zararı olucağını sanmıyorum. Basit bir filtre işlevi var sadece. devre ile direkt olarak alakalı değil. Çalışma esnasında oluşan pik gerilimini filtrelemeye yarıyor.

Valla sormana gerek kalmadı kılavuz elinin altında (sihirbazın sakladığı defter gibi) :)
Beraber bakalım 2A (100v) 222(2200=2.2nF) J(%5) 222 değerini değiştirmek devrenin hassasiyetine göre değişir Vacip Deniz kardeşim açıklama yapmış önceki sorunuzdaki gibi 38nF gibi çok uzak değerli eleman kullanma tarftarı değilim aynı değer mümkün değilse 1 alt 1üst denenebilir (bu ufak oynama dahi dvereye bağlı olarak sonucu baya değiştirir) fakat en kararlı/verimli hali üzerindeki değerlerdir. Tv, kamera, cep tlf, PC gibi karışık gelişmiş cihazlarda kapasite değerleri ile oynamak olmaz ama voltaj değerini arttırabilirsin.
Olsun yine de soralım Bülent abi. Çünkü bir bir tasarruflu ampülde 2A 222j kutupsuz kond. kısa devreydi. Bunun yerine 339 J gibi bir kond. taktım çalıştı. Ama ampül kısa sürede ateş gibi oluyordu. Demek ki üst değeri kabül etmiyor bu icat.

@Vacip deniz ustam bu kutupsuz kond. dediğiniz gibi girişte de ortada da bir flama giriş yerlerinde genel olarak sıralarsak. Bazen girişteki bazen de flamana giriş yerinde kond. kısa devre oluyor.
En son yukarıda değiştirdiğim dediğim kond. flamana giriş yerinde olanıydı. Yani tehlikeli bölgede.;)

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,907
Son üye
ayse.krcsarge

Yeni konular

Geri