Kurulacak HES için Kısa Devre Hesapları YARDIM !!!!

keremcanus

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Forumda ve meslekte yeniyim. Tam 1 haftadır Kısa devre hesaplarını inceliyorum fakat işin içinden çıkamadım.Elle hesaplamaya çalıştım yanlış değerler çıktı. ETAP diye bir Simulasyon programı var onu da kurdum ama simulasyonlarda bazı hatalar yapıyorum, başarılı olamadım. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.

3. jeneratörlü bir HES de kısa devre hesabı yapmam gerekıyor.

G1= 7.2 [MW] , 6.3 [kV], pf=0.9 // Xd= %14 aldım.
G2= 7.2 [MW], 6.3 [kV], pf=0.9 // Xd= %14 aldım.
G3= 2.8 [MW], 6.3 [kV], pf=0.9 // Xd= %14 aldım.

İç ihtiyaç Trafosu : Ti= 250 [kVA] , 6.3 [kV]/0.4 [kV] Dyn5 //Uk= %9 aldım
Ana Trafo: Ta= 20 [MVA] , 6.3 [kV] / 154 [kV] //Uk= %9 aldım

3 Jeneratör ve iç ihtiyaç trafosu 6.3 [kV] luk iç barayla bağlıdır. Ordan Ana Trafoya bağlanıp 154 [kV] dış baraya bağlıdır. Ordan şalt sahasına bağlanıp 154 [kV] luk 25 km uzunluğundaki dağıtım hattına bağlanacaktır.

Dağıtım Hattı: 25 km 154 kV 1272 MCM

ŞALT SAHASI şimdilik dışarda bırakılacak. Ekte kendi çizdiğim şema mevcuttur.
Sunu1.jpg
Her türlü yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Üstad trafoların ve generatörlerin %uk değerleri imal edilirken belirlenir. Kısadevre hesabınıda bu değerlere göre yapmalısın diye biliyorum. Sonradan bu %uk'lar değişmez ki bunlar zaten kısadevre hesabıdır baranın kısadevre hesabını yapacaksanız o ayrı zaten bu %uk hesaplarına göre baralar düzenlenir

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri