Sn: husel

Herhangi bir motorun termik atması durumunda devreye giren flaşör rölesi, çalıştırılmayan motor içinde arıza sinyali verecektir, tespitiniz doğrudur.Çiziminizi inceledim gayet mantıklı, çizmiş olduğum projedeki dez avantaja getirdiğiniz çözüm için teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sanırım şöyle olabilir:
Flaşör röle sürekli devrede olacak ve bu rölenin çıkışı bütün termik rölelerin normalde açık kontağından geçirilip ilgili lambaya bağlanacak.Hangi termik röle atarsa, kendine ait lamba ikaz vermiş olur.Yine her kontaktörün bobininden kendine ait lambaya bağlantı kurularak "motor çalışıyor" bilgisi alınabilir.Tabi ki bu durumda lamba sürekli yanacaktır.
Korna susturma ise araya bir başka röle konularak çözülebilir.Üzerinde çalışmam gerekir.Çalışmam bitince şemayı burada paylaşırım.

Sanırım şöyle olabilir:
Flaşör röle sürekli devrede olacak ve bu rölenin çıkışı bütün termik rölelerin normalde açık kontağından geçirilip ilgili lambaya bağlanacak.Hangi termik röle atarsa, kendine ait lamba ikaz vermiş olur.Yine her kontaktörün bobininden kendine ait lambaya bağlantı kurularak "motor çalışıyor" bilgisi alınabilir.Tabi ki bu durumda lamba sürekli yanacaktır.
Korna susturma ise araya bir başka röle konularak çözülebilir.Üzerinde çalışmam gerekir.Çalışmam bitince şemayı burada paylaşırım.

SONUCA ULAŞILMIŞ

Diğer arkadaşların çizimlerini göremiyorum. Ancak 10 adet mini role kullanılarak çözüme ulaşılmasını tavsiye ederim. Böylece kullanılacak flaşör rolenin devamlı devrede kalmaması, devamlı yanması gereken arıza sinyali konusunun hallolması, ayni anda 1 den çok termik açtığında sinyallerin karışmaması gibi konular da çözülmüş olur.

Çizdiğim Proje ektedir

. 1 LAMBA İLE ARIZA.jpg

Diğer arkadaşların çizimlerini göremiyorum. Ancak 10 adet mini role kullanılarak çözüme ulaşılmasını tavsiye ederim. Böylece kullanılacak flaşör rolenin devamlı devrede kalmaması, devamlı yanması gereken arıza sinyali konusunun hallolması, ayni anda 1 den çok termik açtığında sinyallerin karışmaması gibi konular da çözülmüş olur.

Çizdiğim Proje ektedir

.Ekli dosyayı görüntüle 18782
Çizmiş olduğunuz devrede "Korna Susturma" butonuna basıldığı anda diğer motorlar da durur.

Devrede korna susturma butonu diye bir şey yok. Kumanda sigortasının altındaki acil stop butonudur. Benim bir çok devremde kumanda sigortası ve acil stop butonu vardır. Daha 5 gün önce çizdiğim şu projeden bakabilirsiniz. https://www.kontrolkalemi.com/forum/otomatik-kumanda/92729-44-kw-motoru-enversor-calistirma.html

Korna susturma diye ayrı bir şey düşünmedim. Gerek görmedim. Atan termikler kurulursa arıza lambası yada korna yada ışıklı döner lamba her neyse susar.

Termikler kurulduktan sonra korna susturma diye ayrıca bir devre istiyorsanız. Arıza lambası yerine ayrıca bir role koyup kendi mühürlemesini yapmalı ve kendi stop butonunu koymalısınız. Bu roleden de korna, ışıklı ikaz vs ne isterseniz çalıştırısınız. Bu durumda termikler kurulduktan sonra ayrıca korna susturmaya basmanız gerekir.

Ancak termikler kurulmadan korna susturma istiyorsanız ki bu devrede çok güzel bir uygulaması yapılabilir. Bunu da size bırakıyorum. Ben 1-2 gün yokum egzersiz yapmak isteyen arkadaşlar için iyi bir çalışma konusu olabilir.

Son düzenleme:
Devre 2 adet motora göre yapılmıştır.Gerekirse başka motorlar ilave edilebilir.
En son haliyle böyle olmalı diye düşünüyorum.Hatalı veya eksik bir yer varsa uyarırsanız sevinirim.İyi çalışmalar.

korna.jpg

Son düzenleme:
Bir tane flashör devresiyle pulse üretip buradan bütün lambalara gerekli kontaklardan geçirip dağıtım yapılırsa maliyet düşecektir.

Sayın UFOPİLOTU zaman rolesinin (FR nin) 1 den fazla yada 10 tane 13-14 kontağı olacağını sanmıyorum. Burada 1 adet daha (10 Açık Kontaklı role) kullandığınızı var sayıyorum. Devre 20 kusur role ile çözümlenmiş durumda. Korna susturmaya basıldığında termik açık olsa dahi hem korna susar hem arıza flaş yapması durur.

Soruyu soran arkadaş kalıcı buton ile de olur demiş bu tip devrelerde kalıcı buton kullanmak sakıncalıdır. Madem otomasyon yapıyoruz insanın unutma lüksünü mümkün olduğunca önlemek zorundayız.

İlk devremde korna susturmayı temikler kurulduğunda otomatik olacak şekilde düşünmüştüm. Ama korna susturma termiklerden önce yapılması gerekiyorsa (ne olursa olsun termik açık iken lambası flaş yapacak) ve test butonu isteniyorsa....

Aşağıdaki devrede bunları yapmaya çalıştım. Flaşör zaman rolesinin ilk flaşı ile kornayı çalacak butona basınca korna susacak ancak termik hala atık ise lambası flaş yapacak. 2 Adet ilave mini role ile. İncelemenize sunuyorum.....

Ekli dosyalar

• 1 LAMBA İLE ARIZA 2.jpg
    1 LAMBA İLE ARIZA 2.jpg
    211.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Bu iş için akıllı röle kullansan daha kullanışlı olur diye düşünüyorum. Siemens'in akıllı rölesi LOGO'yu kullanabilirsin.(Reklam olmasın ben logonun kullanması bildiğim için örnek verdim. Piyasada farklı akıllı röleler var.). Modül ekleyerek 24 girişe kadar kullanabilirsin. 10 tane motor için 20 giriş 10 tane çıkışa ihtiyaç var. İlk kurulum maliyetli olabilir ama, panonun içine bir sürü röle kullanmaktan iyidir. Yerden ve zamandan kazanmış olursun.

Diğer bir önerim bu projeyi PIC ile çok daha ucuza yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri