bulut_bey

Üye
merhaba arkadaslar benım arıza lambaları ıle ılgılı danısmak ıstedıgım bır kumanda panom var

simdi elimizde toplamda 10 adet sinyal lambası bulunuyor

her sınyal lambamıza 1 adet ampul bulunuyor

.Bu sinyal lambaları ile motorların hem calısır pozisyonunu

hem de termık arıza pozısyonunu gormek ıstıyorum VE 1 Adet seslı ve ısıklı arıza lambamız var pano uzerınde

Motorların calısır lambalarını gormemızde herhangı bır problem yok

onemlı olan aynı lamba uzerınden termık arızalarımızı flaşörlü yanı motor termık attıgı zaman, flaşör rolemız devreye gırıp

hangı motorun termıgı attı ıse ona aıt sınyal lambasını yakıp sondurecek ve* ve tepedekı ısıklı seslı arıza lambamız daimi yanacak

dıyotları koymamdakı amac hangı kontaktorumuz calıstıgında yada termıgımız attıgında koprulerden donus almayarak lambaları yakmasın
amac budur

ornek olarak : m1 kontaktorumuz calısır pozısyonda ıken ona aıt sınyal lambamız yanacak, termık arıza pozısyonuna gecdıgınde ıse
aynı kontaktorun aynı sınyal lambası yanıp sonecek ve tepedekı seslı ısıklı ıkaz lambamız sureklı yanacak

yada soyle dıyebılırz 1 sınyal lambasını hem calısır pozısyonda hemde arıza pozısyonunda flasorlu calıstırmak ıstıyorum lamba kontrol ve arıza tepe lambası ıle beraber

ayrıca lamba kontrol ve alarm susturma butonlarımız var(bunlar kalıcı yada normal buton olabılır)

ben bır kac deneme yapdım işyerınde dıyotlar ıle felan ama ne yapsam olmuyor bır tavsıyesı olabılecek varmı acaba
yada cızım verebılecek

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hocam Durum bilgisi için ve arıza bilgisi için tek sinyal lambası kullanmakta bir sorun yok ikisindende çıkışı lamba üzerine vericeksin aynı anda ikiside devreye olamıyacağı için bir sorun yok olsa bile kumanda sinyali aynı faz üzerinde olacağı için hiç bir sorun olmaz. Lamba yı enerjilendirdiğinde bir röle veya varsa termik üzerinden bir kontak ile aynı anda flaşör devresini aktif hale geçireceksin.

Berdibek ' Alıntı:
Hocam Durum bilgisi için ve arıza bilgisi için tek sinyal lambası kullanmakta bir sorun yok ikisindende çıkışı lamba üzerine vericeksin aynı anda ikiside devreye olamıyacağı için bir sorun yok olsa bile kumanda sinyali aynı faz üzerinde olacağı için hiç bir sorun olmaz. Lamba yı enerjilendirdiğinde bir röle veya varsa termik üzerinden bir kontak ile aynı anda flaşör devresini aktif hale geçireceksin. Ekteki örnek çizimi inceleyebilirsiniz.

cızım dogru ama arkadasım soyle bır sorun var benım kontaktorlerım 220 volt bobınlı sınyal lambalarım 24 volt yanı lamba +uclarımı kontaktor bobın uzerınden alamıyorum yardımcı kontaktor kullanıp normalde acık kontaklarını kullanıyorum calısır bılgısı ıcın
sınyal lambası sayısı arttıkca olay degısıyor ayrıca arıza susturma ve lamba kontrol devrelerınınde eklı olması lazım lamba kontrol ve arıza susturma eklenınce tum lambalar koprulenıyor 1 termık attıgı zaman tum lambalar yanıyor ??? :-\

--------------------------------------------------------------------------------------

yanı ust resımde kı flasor role ve flasor role kontaklarını oyle bır sekılde baglamalıyımkı lambalar arasında hıc bır sekılde kopruleme saglanmasın

ayrıca baska baglantı turlerınıde kabul edebılırım

sımdı neden 2 sınyal lambası kullanmıorsun dıyenler olabılır makına daha onceden yapılmıs sokulmus ve tekrar dızayn edılıyor ve pano uzerındekı lambalar o sekılde ayarlanmıs pano kapaklarında ve serıgrafı uzerınde degısıklık yapıp yenı lamba cıkarıp takamıyoruz mevcut sınyal lambalarını kullanmamız gerekıyor

-------------------------------------------------------------------------------------

Yeni mesaj yazmak yerine bir önceki mesajınızı değiştir butonu ile düzenleyiniz.

Düzenleme : berdibek

24 Volt kontaktör kullanabilirsiniz. Hocam nasıl bütün lambaların yandığını anlamadım çünkü her bir devre için göndermiş olduğum örnek çizimi uygularsanız bir sorun olmaması lazım bence bağlantıları tekrar kontrol etmelisiniz.

Ayrıca lamba ve siren iptali için mühürleme uygulamanız gerekiyor. Tabi eğer siren ve lambalar reset özelliğine sahip değilse...

Bahsettiğiniz çalışma biçiminde, bütün lambalarının aynı anda yanmasını önlemek için her lambaya 1 ' er tane flaşör rölesi koymak zorundasınız.

cızımınız ıcın cok tesekkurler gercekten emek verılerek hazırlanmıs bır cızım ama

farklı bır sekılde ve tek flasor role ıle bu calısmayı saglayabılırmıyız mesut arkadasım

yada bu işlemi yapabılecek bır elektronık kart sıstemı varmıdır acaba

eger varsa kartı kullanıp m.kontaktorlerınden ve termık rolelerden gelen sınyallerı dırek karta gırıp lamba cıkısı alabılırım

cunku panosunu yapmıs oldugum makına yaklasık 30 mt relık 1 makına ve 50 den fazla sınyal lambamız var

ve sadece bu arıza sınyal lambalarında takıldım ??? :-[

1 flaşör rölesi ile birden fazla lambayı, biribirinden bağımsız şekilde çalıştırmak oldukça güç. Oluru varmıdır yokmudur biraz düşünmek lazım.

pekı bu tarzda bır elektronık kart bulunabılırmı bu calısmayı saglayabılecek kontaktorler den cıkan n.o uclarını ve termıkden cıkan ucları karta gırıp sınyal lambaları ıcın karttan cıkıs alabılme gıbı bır secenek olabılırmı acaba

Motorlara kumanda eden kontaktörlerin, normalde kapalı kontaklarından faydalanarak, 1 flaşör rölesi ile birden fazla lambayı, birbirinden bağımsız olarak çalıştırabiliriz.

mesut arkadaşım devrenden anlayabildiğim kadarı ile falaşör enerjilendiğinde o anki durumda hiç çalışmayan motorda flaşör etmezmi yoksa benmi yanlış yorumluyorum.
10 adet yardımcı röle ile devre çizdim motorlar normal start stop ile çalışacak. termik attığın da ilgili motor kontaktörü de (M1 M2....) duracağından devamlı sinyal lambası söner. yine ilgili termiğin N.O kontağı röleyi (R1 R2...) çekerek flaşörü çalıştıracak. Flaşör çıkışı hangi röle veya röleler çekili ise N.O kontağından geçerek ilgili lamba flaşör şeklinde yanar..

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri