Kumanda devrem doğru mu ? (proje içerir)

Osman Erol

Üye
Merhabalar. Endüstrü meslek lisesi mezunu, Elektrik elektronik mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. mühendislik eğitimim boyunca küçük küçük kendimi geliştirip bir şeyler öğrenebileceğim aynı zamanda hayatımı kolaylaştıracak projeler yapmayı düşünüyorum.

İlk projem ise;

Bizim Bursanın dağ köylerinden birinde bir köy evimiz var ve evimizin önünde 800m2 kadar bahçe var. bu bahçede elimizden geldiğince hobi olarak meyve ağaçları ve sebze yetiştiriyoruz. yalnız sulama sıkıntımız var su kaynağı olarak bahçede bir tulumba var yerin altından su çekiyor yalnız fazla su gelmiyor. yarım saatte bir 10 litre su veriyor. sonra tekrar su alabilmek için yarım saat sonra tekrar su çekmek gerekiyor. Sürekli olarak köyde yaşamadığımız için de yeterli sulamayı yapamıyoruz. buna bir çözüm olarak tulumbanın yanına 2 tonluk depomuz var. yarım saatte bir 10 litre su çekerek kendimiz bu depoyu dolduramıyoruz haliyle. amacım motor ile yarım saatte bir su çekip depoyu otomatik doldurmak. depo dolduğunda da sistemin kendisini kapatması. bunun için motorun 30 saniye çalışıp 30 dakika beklemesi şeklinde sürekli kendisini tekrarlaması gerek.

Yer altından suyu çekip dışarı çekecek 1 adet motorumuz mevcut elimizde. bana da bu motora yön verecek şekilde kumanda devresi oluşturmak düşüyor. Lise bilgilerimden kalma bilgilerimle bir kumanda devresi oluşturdum Devredeki M2 kontaktörü 30sn çalışıp 30dk bekleyecek sonra bunu sürekli tekrar edecek ta ki 2 tonluk depo dolana kadar. sistemin kendisini kapatacağı kısmı şimdilik devreye eklemedim. devre sadece M2 kontaktörünü 30sn çalıştırıp 30dk bekletme şeklinde. devreyi kendim tasarlayıp çizdim fakat deneyemedim. sanırım bunları simülasyon olarak çalıştırıp deneyebileceğim programlar vardı fakat ismini hatırlamıyorum.

Bu durumda sizlerden yardım almak istedim devremin bu haliyle bir yanlışı var mı acaba ? yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20160305_152809.jpg
    IMG_20160305_152809.jpg
    105.7 KB · Görüntüleme: 132
  • IMG_20160304_111509.jpg
    IMG_20160304_111509.jpg
    410.9 KB · Görüntüleme: 96
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
mcb 9 flasor zaman rolesıyle daha basit yapabilirsin 2 adet zaman rolesı kullanmıssın devrede

1 adet mcb-9 1 adet kontaktorle daha basit halledebilirsin birde depo doldugunda sistemi durduracak şamandıra

Ekts programı diye arat.

mcb 9 flasor zaman rolesıyle daha basit yapabilirsin 2 adet zaman rolesı kullanmıssın devrede

1 adet mcb-9 1 adet kontaktorle daha basit halledebilirsin birde depo doldugunda sistemi durduracak şamandıra
Ekts programı diye arat.

yardımlarınız için teşekkür ederim EKTS programını kurup devreyi simule ettim, gayet güzel çalışıyor. Bu beni mutlu etti demek mantığı unutmamışım 6 yıl geçmesine rağmen. MCB-9 gibi bir röle olduğunu bilmiyorum biraz inceledim de sanırım çalışma ve bekleme aralığını ayarladığımız bir zaman rölesi değil mi ? yalnız bu durumda da en az 2 adet kontaktör kullanmam gerekmez mi ? mühürleme kontaktörü ve motor kontaktörü olarak ?

yardımlarınız için teşekkür ederim EKTS programını kurup devreyi simule ettim, gayet güzel çalışıyor. Bu beni mutlu etti demek mantığı unutmamışım 6 yıl geçmesine rağmen. MCB-9 gibi bir röle olduğunu bilmiyorum biraz inceledim de sanırım çalışma ve bekleme aralığını ayarladığımız bir zaman rölesi değil mi ? yalnız bu durumda da en az 2 adet kontaktör kullanmam gerekmez mi ? mühürleme kontaktörü ve motor kontaktörü olarak ?
Zaman rolesine direk elektrik verirseniz muhurlemeye gerek kalmaz

astoronomik zaman rölelerini araştır. bence bunlarla motora zaman ayarı ile istediğini yaptırbilirsin.

Zaman rolesine direk elektrik verirseniz muhurlemeye gerek kalmaz
astoronomik zaman rölelerini araştır. bence bunlarla motora zaman ayarı ile istediğini yaptırbilirsin.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim. sanırım benim zaman rölesi konusunda bilgi eksikliğim var. yarın bu konuyu araştırarak halledeceğim inşallah. teşekkürler

Osman Bey Kolay Gelsin.
Benim baba mesleği sondajcılık.Genellikle akdeniz bölgesinde zamanında çok iş yaptım.
Anladığım kadarıyla kuyunuz 6 ile 30 metre arasında yuka bir kuyu. Ve santirefiş veya su motoru düzenli vakum yöntemiyle su çeken pompalar kullanıyorsunuz. Ve bunu su az olduğu için yarım saatde bir aç kapa yapmak istiyorsunuz.
İlk olarak yapacağınız tank masrafı, elektronik sistem masrefı gibi bu işleme harcayacağınız masraflar yeni ve daha derin bir kuyu için harcayacağınız masrafları geçeceğini düşünüyorum.

Diğer bir husus ise kontrol etmek istediğiniz pompa vokum yöntemiyle çalıştığı için siz ilk başta çok iyi sızdırmazlığı sağlasanız bile kısa zaman sonra az veya çok kaçaklar oluşacaktır. Ve bu kaçaklar oluştuğunda siz pompayı otomatik çalıştırsanız bile içerdeki havayı atmadığınız sürece ya pompa yarım saat boşa çalışacak yada bu sürenin bir kısmı boşa çalışacaktır (oluşan havaya bağlı).Ve bu süre Bakım yapılmayan her gün artacak.

Bana kalırsanız hem ileriye yönelik hemde bugün için en mantıklı masraf yeni daha derin (tahminimce 30-70 metre) bir sondaj kazdırıp dalgıç pompa sistemine geçmek olacaktır.

Yeni sondaj kazdırdığınızda zaten zeminden daha iyi bir su elde etmeseniz bile ki edebileceğinizi düşünüyorum kuyuda belli bir birikim tankı oluşturmuş olacaksınız (kuyu çapına bağlı).

Ve dalgıç pompa sistemine geçtiğinizde sistem vakumsuz basınç yöntemiyle çalıştığı için oluşabilecek hava kaçaklarını tamamen engellemiş ve otomatik sistemler için oldukça ideal hale getirmiş olacaksınız.

Hatta sulama sisteminde de damla sulama sistemlerini tercih ederseniz sistem size ihtiyaç duymadan topraktaki neme göre otomatik bahçeyi sulayabilecek bir hale gelecektir.

motorun alıcı kısmına samandıra baglamak daha mantıklı degilmi? yaz ve kıs mevsimlerinde suyun debisi degisir. samandırayla, su cokken daha sık devreye girer ve deponuz daha hızlı dolar. zaman rölesi kullanılırsa, motor olduda suyu 28 saniyede bitirirse hava yapar, ama samandırada böyle bi sorun yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri