Kullanıcıya yardım

kocausta35

Üye
Yaklaşık 6 yıllık 12000 BTU Airfel klimam var, ısınma amaçlı kullanıyorum.
Bahsedeceğim arıza ilkönce birkaç yıl önce olmuştu, öteberisini kurcalarken tekrar çalışmıştı:) Şimdi artık neredeyse her gün yapıyor ve kafasına göre çalışıyor.
Sorun şu: Alet ısıtma konumunda, yarım veya 1 saat normal çalışıyor, sonra birden kompresör duruyor ve fan çalışmaya devam ediyor.
Dış üniteye bakıyorum, oradaki fan da çalışıyor, yani oraya ceryan gidiyor.
Sadece duran kompresör, diğer herşey sanki ısıtıyormuş gibi çalışıyor.
Aleti kapatıyorum, bir süre sonra tekrar açtığımda bazen çalışıyor bazen gene aynı durumda, yani sadece iç ve dış fanlar çalışıyor, kompresör çalışmıyor.
Tüm kablo bağlantılarını temizleyip iyileştirdim.
Ne olabilir bunun nedeni?
Dediğim gibi, öte-berisini kurcalarken (yani kablo bağlantılarını kontrol ederken) bazen çalışıyor, ama galiba tesadüfen düzeliyor.
Elektrikten çok anlamıyorum, makinacıyım.
Akıl verecek arkadaşa şimdiden teşekkürler:)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Galiba burada bir çözüm bulamıyacağız, artık iyice çalışmaz hale gelince yeni bi A sınıfı alırız.

İç ünitede bulunan petek algılayıcısı ve ortam algılayıcılarıdan olabilir.Dış ünitede Yüksek basınç sivici varsa aşırı ısınmadan olabilir.Aşırı ısnmada gaz dengesizliğinden veya aşırı tozdan olabilir.Kompresörün kendisindende kaynaklanıyor olabilir.

büyük bir ihtimalle iç veya dış sıcaklık sensörlerinden kaynaklanan bir problem sensörlei kontrol edin eğer anlamıyorsanız servis çağırınve mutlaka klimanıza bkım yaptırın aşırı kirlilikten de yaşanan bir sorun

Olayı buldum.
Dış ünitedeki topraklamalar paslanmış.
Birkaç defa "vurdukça" normale dönmesi dikkatimi çekmişti, gövdeye olan şasileme uçlarını temizleyip taktığımda sorun bitti.
İlgilenen arkadaşlara teşekkürler...

tek kapılı buzdolbım var. ogrencı oldgumuzdan en az 20 senelıklır, ıkıncı elcıden almıstık. arkadasım dolabın ust kısmındakı karlanmayı bıcakla temızlerken bı yerde delık actı ve tıssss lama basladı, delıgı japon ve karbonatla kapattık, dolabımız ıkı gundur hıc durmadan calısıyor fakat sogutmuyor acaba ne yapabılırız tamırcı cagırmadan yapabılecegımız bırsey mı _?

tek kapılı buzdolbım var. ogrencı oldgumuzdan en az 20 senelıklır, ıkıncı elcıden almıstık. arkadasım dolabın ust kısmındakı karlanmayı bıcakla temızlerken bı yerde delık actı ve tıssss lama basladı, delıgı japon ve karbonatla kapattık, dolabımız ıkı gundur hıc durmadan calısıyor fakat sogutmuyor acaba ne yapabılırız tamırcı cagırmadan yapabılecegımız bırsey mı _?
Arkadaşın vahim bir hata yapmış ve evaporatörü delmiş:(
Denediğiniz şekilde tamir olmaz, nitekim gaz kaçmış ve habire kompresör çalışıyor.
Bir dolap tamircisi uygun bir evaporatör takacak ve gaz basacak, ki bu masraf yerine 50 liraya falan başka çalışır durumda dolap alın bence.

çöpe atıcaksın evap gıtmıs yada kople evap değişimi..

gaz basımını 70 liraya yapıyoruz ki evap komle değişeçek onun fiatı ortalama 6o civarı bişi 130 lira falan yapıyor at sen o dolabı çöpe motorunu bana ver ama vakum motoru yaparım bi işe yarasın :D

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri