kuka robota sensör entegrasyonu hakkında yardım

sanvertech

Üye
Merhaba, kuka krc2 kontrol üniteli robotlarımıza yakınlık sensörü (proximity veya endüktif sensör) entegrasyonu yapmak istiyoruz, gripper'ın iş parçasını doğru şekilde tutup tutmadığını anlaması için. doğru tutmuşsa işine gidecek doğru tutamamışsa parçayı ıskarta sepetine atacak. bu sensörden alınan çıkış sinyalini değerlendirmesi için robot yazılımında opsiyon açmak gerekir mi yoksa plc üzerinden iş halledilebilir mi acaba? ben mekanikçiyim, elektronik bilgim pek yok, yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Robot sürücüeri komplekt otomasyonlarda PLC ile haberleşmek zorundadırlar.Eğer parça düzgünse veya düzgün değilse robota hareket vermek istiyorsun.Dolayısı ile sensörün imputunu robot programına tag olarak atayıp robot prgramını revize etmen gerekecek.

@bsfrot Teşekkür ederim. Yani yapmak istediğim robot bu sensörden bir çıkış sinyali almadan hareket etmemeli. Söylediklerinizden anladığım kuka robot yazılımına sensör çıkış sinyalini tag olarak atayıp yazılımı revize etmem gerekecek sanırım (bir nevi cnc kontrol ünitesinde opsiyon açmak gibi). Peki Kuka robotlarda robot yazılımını kuka firması hariç biz revize edebiliyor muyuz? bilginiz var mı bu konuda acaba?

Son düzenleme:
kullandığın plc ile robotu haberleştirdikten sonra plc ye yazdığın giriş çıkışları kendinde robota girebilirsin. anadlog yada dijital giriş çıkış olarak robottan görebilrisin.

Robot hangi protokolle haberleşiyor şu an?

merhabalar;
sensörleri ilave edip gerektiği şekilde kullanabiliyorum fakat olası hata durumunda KCP üzerinde hata mesajı nasıl çıkartabilirim? örneğin "XX sensörü görmedi, kontrol et" veya sayaç ile birlikte "xx değerine ulaşıldı" vs. uygulama örnekleri tabiki çoğaltılabilir. ABB robotlarda hata mesajlarını veya flexpendant üzerinden kullanıcı uyarıları şeklinde yazdırabiliyorum ama KUKA için tüm dosyaları teker teker taradım ama örnek alabileceğim bi veriye ulaşamadım. konuyla ilgili desteğinizi rica ederim..

Kod:
DECL INT ANSWER
DECL INT OFFSET
DECL STATE_T STATE
DECL MSG_T EMPTY_MSG

EMPTY_MSG={MSG_T: VALID FALSE,RELEASE FALSE,TYP #NOTIFY,MODUL[] ”

”,KEY[] ””,PARAM_TYP #VALUE,PARAM[] ””,DLG_FORMAT[] ””,ANSWER 0}

;------------------------------------------ONAY MESAJI--------------------

$MSG_T=EMPTY_MSG ;reinitialization

$MSG_T.MODUL[]=””

$MSG_T.KEY[]=”DEMO: ONAY MESAJI + %1”

$MSG_T.PARAM[]=”PARAM”

$MSG_T.PARAM_TYP=#WORDS

$MSG_T.TYP=#QUIT
$MSG_T.VALID=TRUE ;trigger

WHILE $MSG_T.VALID ;wait for acknowledgement

WAIT SEC 0.05

ENDWHILE

;------------------------------------DİYALOG--------------------------------

$MSG_T.MODUL[]=””

$MSG_T.KEY[]=”DEMO: DIYALOG + %1”
$MSG_T.PARAM[]=”PARAM”

$MSG_T.PARAM_TYP=#KEY

$MSG_T.TYP=#DIALOG

$MSG_T.DLG_FORMAT[]=”A|B|C”

WHILE $MSG_T.VALID ;wait for answer

WAIT SEC 0.05

ENDWHILE

ANSWER=$MSG_T.ANSWER

;------------------------------------BİLDİRİM MESAJI------------------------------------

$MSG_T.MODUL[]=””
$MSG_T.KEY[]=”DEMO: DIALOG ANSWER = %1”

OFFSET=0
SWRITE($MSG_T.PARAM[],STATE,OFFSET,”%d”,ANSWER)

$MSG_T.PARAM_TYP=#VALUE

WHILE $MSG_T.VALID

WAIT SEC 0.05

ENDWHILE

;-------------------------------------- SIMULASYON MESAJI----------------------------------------------

$LOOP_CONT=TRUE

$LOOP_MSG[]=”Merhaba ben $IN[10] !”;trigger

WHILE $LOOP_CONT or $IN[10] ;mesaj silinme şartı $IN[10]==TRUE

ENDWHILE

$LOOP_MSG[]=” ”

END

Fluke Ustam nereye eklemem gerekiyor bu mesaj programını peki? çalışan programda şartın altına mı yoksa farklı bi yer midir?

Merhaba, kuka krc2 kontrol üniteli robotlarımıza yakınlık sensörü (proximity veya endüktif sensör) entegrasyonu yapmak istiyoruz, gripper'ın iş parçasını doğru şekilde tutup tutmadığını anlaması için. doğru tutmuşsa işine gidecek doğru tutamamışsa parçayı ıskarta sepetine atacak. bu sensörden alınan çıkış sinyalini değerlendirmesi için robot yazılımında opsiyon açmak gerekir mi yoksa plc üzerinden iş halledilebilir mi acaba? ben mekanikçiyim, elektronik bilgim pek yok, yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Robot backup dosyasını göndermeniz mümkün müdür?

Robota sensör bağlamak için her zaman PLC ile haberleştirmek gerekmez. Robot üzerinde DeviceNet haberleşme protokolü var bir deviceNet modül takarak sensörü robota bağlayabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri