Kristal ile frekans üretmek

Herkese selamun aleyküm hayırlı iş bol bereketli para ve huzur diliyerek bişiy sormak istiyorum.

Kimse sorsa elektrik elektronikçiyiz deriz ama daha çoook ekmek yememiz lazım

Uzun lafın kısası arkadaşlar diyelim ki elimizde 4MHZ bir kristal var ve ben 4mhz lik bir frekans oluşturup bu 4mhz ile bir transistör sürüp bu transistör ile de 4 mhz de bir ledi yakıp söndürmek istiyorum...

Şimdi olay şu bu kristal devreye nasıl bağlanır ben daha önce hiç kristal kullanarak bir devre tasarlamadım sadece pic için bağlamışlığım var...

Bana farklı değerlerdeki kristaller ile frekans üretebileceğim bir devre örneği ve bunun mantığını öğretecek bir usta bulmak istiyorum bu sitede de eminim çoktur ;)

Usta değiliz ama bildiğimizi paylaşalım. Kristal dediğimiz malzeme tam olarak üzerinde yazan değerde kıpraşmaya hazır yapıdır. Onu da kıpraştırmak için girişi ve çıkışı arasında faz farkı yaratılmış logic kapılar veya linear amp.lilerin giriş ve çıkışına bağlandığında kıpraşmaya başlar ve devrenin çıkışında devre logic se
kare dalga, amp. ise sinus olarak kendini gösterir. Bu arada led mi yakacaksınız.

Evet ilginiz için teşekkür ederim de bir örnek devre şeması hazırlamanız mümkün mü yada hazır olan bir şey göndermeniz

Sonra sadece led yakmayacağım bu led sadece basit bir örnek bana asıl lazım olan kristal ile frekans üretebilmenin mantığını öğrenmek yani 4 mhz değil de 20 mhz yada 100 mhz yada 32.768 khz yani frekans önemli değil mantık önemli nasıl bir devre yapmam lazım ki bu kristalin üzerinde yazılı olan frekansı kullanabileyim ?

İnternet aleminde aratıp milyonlarcasını bulabilirsiniz. En ucuz ve basiti şöyle..

Ekli dosyalar

• Xtall osc..pdf
    6.4 KB · Görüntüleme: 72
Basit kristal test cihazı diye yaz arat belli sınırdak kristalleri teset eder, üzerindeki rakam saniyede/peryotta kırpma sayısı lede etkisi olsa bile gözümüz algılamaz (uz. kumanda ir ledi ancak kamera ile farkediliyor, kırpması ise kamera karesinin yetişememesi// bu arada benim bilgim de sınırlı) 32.768 khz senin de çok iyi bildiğin gibi saatteki 1 saniyelik peryot bunu saniye kolunun hareketiyle veya digitalldeki rakamlar arasındaki üst üstteki noktaların yanıp sönmesi olarak görürüz.
Bir de aklıma şu geldi yüksek değerliler için frekans bölücü ent. var otodaki tako saati gibi x100 x1000 mantıkla devre yapabilirsin.

Basit kristal test cihazı diye yaz arat belli sınırdak kristalleri teset eder, üzerindeki rakam saniyede/peryotta kırpma sayısı lede etkisi olsa bile gözümüz algılamaz (uz. kumanda ir ledi ancak kamera ile farkediliyor, kırpması ise kamera karesinin yetişememesi// bu arada benim bilgim de sınırlı) 32.768 khz senin de çok iyi bildiğin gibi saatteki 1 saniyelik peryot bunu saniye kolunun hareketiyle veya digitalldeki rakamlar arasındaki üst üstteki noktaların yanıp sönmesi olarak görürüz.
Bir de aklıma şu geldi yüksek değerliler için frekans bölücü ent. var otodaki tako saati gibi x100 x1000 mantıkla devre yapabilirsin.

@by lent soruyu okudunuz mu ? :D

Benim sorum şu tarz bir devre idi yani bu ve türevleri olabilirdi ;)

04ADN8.jpg

Yani bu rezenatör ile yapılmış ama ben bunu kristal ile yapmak istersem ne tarz değişiklikler yapmam lazım yada burdaki kullanılan dirençlerin değerleri neye göre seçiliyor ?

Ben bu devrede 5,5 mhz rezenatör yerine 4 mhz kullansam yada 10 mhz kullansam neler değişir ?

devredeki transistörün kollektör ucundan yani rezenatörün sağ ayağı ile kollektörün birleştiği yerden bir kare dalga sinyali olarak 5,5 mhz alabilir miyim ? yada nereden alıp bir transistör sürmem mümkün olabilir ?

bu işin mantığı nedir vs ?

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri