KPSS

_Glorious_

Üye
Yeni mezunum ve bu arakar KPSS'yi kafaya takmış durumdayım :) Bölümüm elektrik mühendisliği. Bir şantiyede çalışacağım aynı zamanda da günde 2.30-3 saat kpssye ayırmaya çalışacağım. Günde bu kadar çalışmayla ne kadar başarılı olunur. Ha 2014 olmaz 2016 olur. Matematikte sıkıntım yok. Sorum ise hem özelde hem de devlette çalışan arkadaşlardan devlet ve özel kıyaslaması. Kamuda elektrik mühendisi için en iyi kurum hangisidir? Kamunun ve özel sektörün avantajları dezavantajları? Şunu biliyorum özelde insana değer yok, adama para kazandırırsan kralsın. Mümkün olsa seni 24 saat çalıştırır. Fazla parada pulda, kariyerde gözüm yok. İşimi yapayım kendime ve sevdiklerime de vakit ayırabiliyim derdindeyim.

son 2 cumlene gore senin icin en uygun olan kamudur,kurum olarak tedas ve euas var biraz bakmistim trafolar bunun uzerine bakim yapiyosun. kendini gelistirmen acisindan ne kadar uygundur kamu bilemicem.

Hocam cevap belli zaten. Kamu tabii. A grubu uzmanlık falan filan diye kafa karıştıran bilmeden çok konuşan adam var. A grubu torpil kadrosudur arkadaş. Torpilin yoksa kasmana gerek yok. İkinci mühendislik ile memurluğu karıştırmamak lazımdır. Memurlukta yükselme zordur amma mühendisler kurum içinde yükselir. Şu anki daire başkanları vs. genel müdürler mühendis olarak işe başlayan adamlardır. Maaş olarakta bilgi kirliliği çoktur. Mesala benim ağustos maaşım sosyal denge tazminatı ile 3.600 tl nin üstünde bazı A grubu kadrolarda maaş 3.400 tl lerde yani öyle aman aman fark yok. A grubu varsa girerim B grubu istemem diyen B grubu bir mühendisliğe girebilse saniyesi düşünmez. Memurlukta A ile B arasında maaş ve konum farkı vardır. Mühendislik olarak düşününce bu fark yoktur. Hatta B grubu dhmi mühendislerinde şu an 4.500 tl ortalama maaşları vardır.

Özel sektör kısmına söylemeye gerek yok, sen devleti düşünüyorum diye eleştirenleri özel sektörde hele ki şantiye gibi işlerde çalıştığında yada işsiz kaldığında etrafında göremezsin. Devleti seçmeyi vizyonsuzluk diyenler şantiye yada fabrikada mühendisin halinden bir haberdir. Neyse sende durumun farkındasın, bu konularda bu forumda 2-3 kişi var düzgün bilgi veren, diğer sitelerde emin ol bunu bile bulamazsın. Hala kendini geliştirme palavrasını sıralayıp dururlar. Somut konuşamazlar. Çünkü çoğunluğu öğrenci ve ayakları yere basmayan tiplerdir, tavsiyeleride o kadardır.

Hocam cevap belli zaten. Kamu tabii. A grubu uzmanlık falan filan diye kafa karıştıran bilmeden çok konuşan adam var. A grubu torpil kadrosudur arkadaş. Torpilin yoksa kasmana gerek yok. İkinci mühendislik ile memurluğu karıştırmamak lazımdır. Memurlukta yükselme zordur amma mühendisler kurum içinde yükselir. Şu anki daire başkanları vs. genel müdürler mühendis olarak işe başlayan adamlardır. Maaş olarakta bilgi kirliliği çoktur. Mesala benim ağustos maaşım sosyal denge tazminatı ile 3.600 tl nin üstünde bazı A grubu kadrolarda maaş 3.400 tl lerde yani öyle aman aman fark yok. A grubu varsa girerim B grubu istemem diyen B grubu bir mühendisliğe girebilse saniyesi düşünmez. Memurlukta A ile B arasında maaş ve konum farkı vardır. Mühendislik olarak düşününce bu fark yoktur. Hatta B grubu dhmi mühendislerinde şu an 4.500 tl ortalama maaşları vardır.

Özel sektör kısmına söylemeye gerek yok, sen devleti düşünüyorum diye eleştirenleri özel sektörde hele ki şantiye gibi işlerde çalıştığında yada işsiz kaldığında etrafında göremezsin. Devleti seçmeyi vizyonsuzluk diyenler şantiye yada fabrikada mühendisin halinden bir haberdir. Neyse sende durumun farkındasın, bu konularda bu forumda 2-3 kişi var düzgün bilgi veren, diğer sitelerde emin ol bunu bile bulamazsın. Hala kendini geliştirme palavrasını sıralayıp dururlar. Somut konuşamazlar. Çünkü çoğunluğu öğrenci ve ayakları yere basmayan tiplerdir, tavsiyeleride o kadardır.

Sanırım haklısınız. Şu an şantiyedeyim, karşımda evli barklı, çocuk babası bir mühendis var ve ne zamandan beri ailesini görmüyor. Adam bana sakın bu işten sonra bir daha şantiye işine girme diyor. Bu sana tecrübe olur diyor. Diğer tavsiyesi ise "ben senin yaşında olsam hiç düşünmeden devlete girerdim" oluyor. Açıkçası bunlar daha da gaza getiriyor.

Hocam ne diyoruz önemli olan düzenli hayat, eğer kriterin paraysa yurt dışına fazla deneyimli olmayan mühendise 3 bin dolar veriyor, yani şimdiki kurla 6 bin lira, değer mi bence değmez. Sıkıntı şu şimdi teknik öğretmenlerde mühendis olabilecek, zaten fazlasıyla mezun piyasada olacak. Devlete girebilmek inanılmaz zor olacak. Yani bu gidişle şu anda beğenmediğimiz şantiye işlerini de ilerde bulamayacaz. Arkadaşım kim ne derse desin, hem özelde çalıştım hem şu an devlette çalışıyorum, halime şükrediyorum yani devlet gibisi yok. En iyi örneği özeldeki iş arkadaşım 20 bin tl lik araba kredisi için kasarken, şu an kamudaki iş arkadaşım 350 bin tl eve krediyle gözü kapalı girebildi. Başka bir durum ben eğer cuma günü ofis dışı görev varsa , işimiz bitince bu da takribi saat 3 gibi paydos edebiliyoruz. En kötü zaten 5 te paydos. Devlete girmeden en son görüşme yaptığım iş yeri ise cumartesi saat 19 a kadar çalıştırmayı düşünüyordu. Hangisinde çalışmak mantıklı. Çalışanların sosyal yaşamları bile çok farklı, işte bu düzenli hayatın faydasıdır. Şimdi ben evlilik düşünebiliyorum, eğer özelde olsaydım minumum 2-3 yıl kadar sonraya erteleyebilirdim. Yani olay çok belli. Her şeyi parayla değerlendirmemek lazım, kaldı ki devletin verdiğide özellikle çalışma şartlarına göre kesinlikle kötü değil.

Dostum 2 yıldır özeldeyim kendimi inanılmaz geliştirdim, makine üretecek kapasiteye geldim eeeee sonuç kendini istediğin kadar geliştir ama özelde kendi işini kuramadıktan sonra gerisi boşşşşş. Bu ülkede tesla gibide olsan çuvalla parada kazansan kendine zaman ayıramadıktan sonra neye yarar.... Bende KPSS karşıtı bir mühendistim hatta yelek meslektaşım ile çok atışmışımdır ama sen genede onun dediklerine kulak ver...

Yelek dostum mühendis alımı çift yıllarda yapılıyordu galiba bilgi verirmisin biraz....

Arkadaşlar haklısınız. Bu ilk iş tecrübem. Şantiyede biraz deneyim biraz para kazanıp kalan her zamanımda da KPSS çalışacağım. İzmir'e atanırsam benden mutlusu yok :)

Şantiyede boş zamanın zor olur,olsa bile ders çalışmaya takatin kalmaz..

Hocam matematikten sıkıntım yok şimdi bile full'e yakın yapıyorum. Sözel çalışcam. Öğle arasında, 5-10 dk aralarda ne öğrensem kardır. Evde de 2-3 saat baktım mı olur diye düşünüyorum. Zaten ucunda İzmir varsa çalışcam kafam patlayan kadar :)

Büyük ihtimal sınav iyi geçer, şantiyede çalışmak zor olsa bile yapılabilir. Olmadı en kötü 2016 tekrar girer. O sırada 3-5 ekmek parası kazanması kötü değil. B grubu kpss çift yıllarda yapılır. B grubu demek meslek memurluklarıdır. A grubu kadrolarda kariyer meslekleridir. Tekli yıllarda yapılır.Öğretmenler her sene kpss ye girebilir.

Bu konuda ve diğer yazdıklarımda çoğu şeyi özetliyor. Kamuyu tavsiye etmemim kişsel olarak bana hiçbir faydası yok. Sadece bazı arkadaşlarımızın kafalarındaki tabuların yıkılması için çabalıyorum o kadar. Yoksa a kişisi yerine b kişisi girmiş devlete banane. Tahmin ediyorum taahhüt işlerinde çalışan çoğu mühendis arkadaşım şu an bu mesleği seçtiği için pişmandır. Devlet gibi alternatifi görmeden bilmeden, ön yargılarla bırakmak istediği bir sektörde uzun mesailerle çalışmanın pek bir mantığı yoktur. Ön yargı üniversite okurken önce çevreden, sonra okuldan kaynaklı mühendislerde oluşuyor. Bu sitede bile bu ön yargı çok vardı. Devlette çalışma diyince insanlar hemen ne işin var diyip kötülemeye başlıyorlardı. Sonra ben ve bir kaç kişi devletin sunduğu imkanları değişik bir bakış açısıyla göstermeye başlayınca bu yapı yıkıldı. İnanırmısınız özel kutumda kpss ile ilgili soru soranların haddi hesabı yok.

Teknik personelde iş yaşamının tek kriteri para, onuda diğer meslek gruplarına göre daha zor şartlarda kazanıyor. Benim için işin parasından daha çok çalışma süresi ve şartları daha önemli. Bu piyasada çok tuhaf karşılanıyor. İş görüşmesinde kabul etmiyorum adam ilk olarak maaşı arttırıyor. Ben öğrencilik yıllarımdan beraber özel matematik dersi vererek mühendislik dışı para kazanabildim, işi abartsaydım çok iyide ücret kazanabilirdim. Ama gel gör mühendis olarak işe girdik hem ücretler komik hem çalışma süreleri kabus gibiydi. Arkadaşım bu adam mühendis, usta çırak mantığıyla bu adamı iş yaşamında tutturamazsın. Adam asgari ücretle bir ay çalışmamı haftada 6 gün çalışarak dahi düşünebiliyor, ben ders saati 70 lira verebiliyorum, 1,5 haftada o maaşı kazanabiliyorum hemde 10 saat çalışarak. Bunu da siz değerli iş verenler bilemiyor.

Forum yönetimi bence şu kpss bölümü tekrar düşünmeli, eğitim sınavlar bölüm açılmalı, emin olun reyting olarak da size maddi yönden kazandıracaktır. En azından kpss ile ilgili sektörlerin reklamını alırsınız. Bir sürü ölü konuda olduğu malumken bir kez daha gözden geçirin.

Forum istatistikleri

Konular
128,127
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri