arkadaşlar yüksek gerilim hatlarının koruma teline bağlı top büyüklügün de rengi kırmızı beyaz bir malzeme var..
bu malzemenin ne işe yaradıgını öğrenmek istiyorum..
yardım larınız için şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İkaz Küreleri
Yüksek gerilimli E.İ.H.’nın uçak, helikopter gibi hava taşıtları tarafından (çıplak göz veya radarda) görülebilecek şekilde işaretlenmesi için kullanılan alüminyumdan imal edilmiş kırmızı-beyaz renklerde anodik film kaplı, iki parçalı yaklaşık 4kg ağırlığında küredir.

Daha Fazlası İçin Bakınız: https://www.kontrolkalemi.com/forum...nda-tum-bilgiler-buraya/sayfa2.html#post14901

İkaz küresinin önemini anlatan bir haber:
5 askerin şehit olduğu kazada korkunç ihmal. Genelkurmay'ın talebine rağmen helikopterin çarptığı elektrik tellerine uyarı topu takılmamış.

Erzincan'da yüksek gerilim hattına takılıp yere çakılan helikopterde şehit düşen 5 asker ihmal kurbanı oldu. Genelkurmay'ın 2003'te TEİAŞ'ı bölgedeki gerilim hatları için uyardığı ama tellere 15'er dolarlık ikaz toplarından takılmadığı ortaya çıktı.

35 BİN DİREKTE TOP YOK
TEİAŞ Proje Müdürü Nuri Ceylan "Genelkurmay uyarınca 2003'ten sonra yapılan direklere uyarı topları takılmaya başlandı. Ama helikopterin çarptığı hat 1973'te yapıldığı için takılmadı" dedi. Ceylan'a göre Türkiye'deki 45 bin direğin 35 bininde uyarı topu yok!

Son düzenleme:

Sn.savarona_35 sorduğunuz toplar ikaz küreleridir.

İKAZ KÜRELERİ

Yüksek gerilimli E.İ.H'nın uçak,helikopter gibi hava taşıtlarından görülebilecek şekilde işaretlenmesi için kullanılır alüminyumdan imal edilmiştir kırmızı-beyaz renklerde anodik film kaplı, iki parçalı (4kg.) küredir.

Çelik örgülü koruma tellerine takılıp, bağlama kuşakları ile yeri sabitlenir. Koruma telinin çapına uyacak şekilde boyutlanmıştır, dökme alüminyum alaşımlı klemplerle iki ayrı bükülmüş alüminyum yarı küre birbirine monte edilir. Yarı kürelerin üzerine perçinlenmiş bağlama klempleri yardımıyla hat boyunca belirlenen yerlere monte edilir.

Küre içerisinde oluşan nem ve suyun tahiyesi için alt tarafında drenaj delikleri vardır.

Ufak bir bilgi daha; ikaz küreleri 150 m ara ile monte edilir.

Daha öncede açıklanmış bir konudur lütfen forumda aratma yapmadan soru sormayınız
https://www.kontrolkalemi.com/forum...nda-tum-bilgiler-buraya/sayfa2.html#post14901

Saygılarımla...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Saygıdeğer üsdatlarım beni aydınlattığınız için cok teşekkür ederim.

arkadaşlar bu koruma tellerindeki ikaz kürelerinin ışıklı olanları varmış
yurt dışında kullanılan bu cihazlarda güneş enerjisi ile çalışan aydınlatmalar (güneş pili) gece olunca devreye girip daha iyi bir uyarı yapmaya olanak sağlıyorlar.

ikaz küreleri dediniz de aklıma hoş bir hatıra geldi paylaşmak istedim. Askerde iken otobüsle toplu olarak çarşı iznine çıkarken otobüste şöyle bir muhabbet geçti tanımadığım iki asker arasında:

X: Olum sen bilirsin lan telsizcisin, şu tellerdeki toplar ne işe yarıyor ?
Y: Yüksek gerilimi azaltıyor :)

o gün çok gülmüştüm ya

herşey güzel hoşta o ikaz kürelerinin ne şartlarda oraya takıldığı hakkında bir fikriniz varmı.işte bu arkadaşınız taktı o küreleri .hat bisikleti kullanarak.

ikaz küreleri dediniz de aklıma hoş bir hatıra geldi paylaşmak istedim. Askerde iken otobüsle toplu olarak çarşı iznine çıkarken otobüste şöyle bir muhabbet geçti tanımadığım iki asker arasında:

X: Olum sen bilirsin lan telsizcisin, şu tellerdeki toplar ne işe yarıyor ?
Y: Yüksek gerilimi azaltıyor

o gün çok gülmüştüm ya

:D:D:D
benim başıma şöyle bir olay geldi geçenlerde abilerle arabada gezerken
ben : şu topların ne işe yaradığını bilen varmı diye sordum
x : ne işe yarıyomuş
ben: uçakları bilgilendirmek için yükseklik filan
x : hahahsdljkx:XA:Xxa olm kromusun onlar gerilimi dengeliyor

:D:D:D:d bende çok güldüm ama anlatamadım

arkadaşlar hepinize teşekkürlerimi sunarım..

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,460
Son üye
erdemakbulut

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri