Kontrolkalemi çalışma prensibi hk?

Arkadaslar son olarak en mantikli yaklasim sanirim toprak faz arasi, bizim dokunmamizla birlikte olusann kapasitif etki, peki;
Ben 220- 10 v izole transformator sekonder uclarina kontrol kalemi dokundurdugumda her 2 ucunda acik (toprak baglantisi yok) olmasina ragmen neden kontrol az da olsa yanmaktadir? Toprak baglantisi yoksa devrede kapasitif etkiden soz edebilirmiyiz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kontrol kalemi çalışma prensibini bilmek için alternatif gerilimin çalışmasını bilmelisiniz.kontrol kalemi içinde sizinde söylediğiniz gibi bir lamba ve dirençten oluşuyor.Canlı uç olarak ifade edilen fazlardan birisine kontrol kalemini değdirdiğimizde direnç lamba ve bizim üzerimizden devresini tamamlayarak(Eger biz bir şekilde toprağa temas halinde isek) lamba çalışır. Fakat biz parmaklarımızla kontrol kalemine dokunup vucudumuzun herhangi bir yeri toprakla temas etmediği durumlarda alternatif akım özelliğinden vucudumuz ve toprak üzerinde biraz kapastif etkiden dolayı sn de 50 kez çok az da olsa faz konrol kalemi ve vucudumuz arasında sürekli bir akım akışı olacak ve bu da kontrol kalemindeki ışığın yanmasını sağlayacak .
biliyorsunuz direnç kullanılmasının sebebi yüksek akım geçmesini engelleyerek insanın çarpılmasının önlemektedir.
umarım faydalı olmuşumdur. bu konuda aklınıza takılan veya daha ayrıntılı analiz istersniz bilgi verebilirim.eminim herkes kontrolkalemi kullanmasına rağmen çok az insan çalışmasını bilir ;)

Aynen herkes kullanır ama bazı kişiler prensibini bilmez eğer o direnç bir şekilde yanat yada arızalanırsa insan direk fazı tutmuş gibi olur (eğer direncin üzerinden elektrik geçerse)

Arkadaslar son olarak en mantikli yaklasim sanirim toprak faz arasi, bizim dokunmamizla birlikte olusann kapasitif etki, peki;
Ben 220- 10 v izole transformator sekonder uclarina kontrol kalemi dokundurdugumda her 2 ucunda acik (toprak baglantisi yok) olmasina ragmen neden kontrol az da olsa yanmaktadir? Toprak baglantisi yoksa devrede kapasitif etkiden soz edebilirmiyiz?

vay be ne zor bir soruymus, kimsede bi ses yok:)

Kontrol kaleminde devreyi tamamlama ve kapasitif etkiden dolayı , 2 şekilde kontrol kaleminin ışığını görebiliyoruz. Peki teldeki kuşların çarpılmamasını da düşündüğümüzde (orada devre tamamlanmıyor diye kuş çarpılmıyor ) o kuşlara da kapasitif etki düşünemez miyiz ? Yani o kuşların da üzerinden akım geçmez mi ?, çünkü biz zıplasakta yine kontrol kalemi çalışıyor.

kendimce , faz ile toprak arasındaki elektrik alanı çok zafıylıyor diye çarpılmayız gibi bir açıklama ürettim ama buna bir açıklık getirebilirseniz sevinirim.

Kontol kalemi kullanmak pek doğru değil lütfen ölçü aleti kullınız..

ne kadar komiksiniz ya toprakla arandaki baglantıyı kesmek için zıplıyosunuz. kardesim eline izole eldiven giy bak bakalım yanıyomu. yanmaz neden akım devreyi tamamlamıyo bu kadar basit. içindeki direnç gerilim bölücü devre olarak calısmasını saglıyor. he dersenki çıplak elle dokundum ama izole sehpadayım toprakla, duvarla veya hiçbir yerle baglantım yok o zamanda kapasitif etki devreye girer.içindeki dirençle insanın capasitesi seri R-C devresi gibi çalısır ve lamba yanar .ok mi

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri