Kontaktör Bağlantısı

Arkadaşlar merhaba,

Elimde siemens s7-1200 var. Kontaktör bağlamayı bilmiyorum. Kontaktörün uçlarını plc'ye nasıl bağlayabilirim ?
Hangi ucu neye bağlamam gerekiyor ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Otomayoncu değilim ama, bence sorunuz eksık;
PLC nın calısma gerilim ve cinsi, kontaktörün çalısma gerilimi belirtmeden cevap afakıdır.
Farklı gerilimler varsa belkı araya röle atmak gerekebilir. Baska sorularda gelebilir, bunlar ilk aklıma gelenler.

Kontaktörü plc ye direk deyil de araya plc kumanda gerilimi ne uygun bir röle baglayıp röle kontaklarından kontaktörü süre bilirsiniz daha sağlıklı olur

Öncelikle ikinizede verdiğiniz cevaplardan ötürü teşekkür ederim.
PLC çıkış gerilimi 24v dc (1211C dc/dc/dc) . Elimde bulunan kontaktör schneider 24v dc 4 kw kontaktör.
Ben bu kontaktörü sadece öğrenme aşamasında kullanıcam.Yani lamba yakıcam sinyal lambası yakıcam vs...
Sayın @ibrahim1996 röle bağlamak daha sağlıklı olur demişsiniz,eğer ki plc çıkış gerilimi ile kontaktör çalışma gerilimi eşit ise (ki benim durumumda eşit) yinede röle bağlamam gerekir mi yoksa direk kontaktörü sürebilir miyim ?

Bunu kural edin dostum.....PLC cıkışlarına her zaman role bağla...Roleden kontaktörleri sür..

Amper mamper hesabını boşver..

En azından kontaktörün sürdüğü yükteki herhangi bir anormal durumda PLC çıkışını değil Rolenin kontağına zarar verirsin..

Son düzenleme:
Bunu kural edin dostum.....PLC cıkışlarına her zaman role bağla...Roleden kontaktörleri sür..

Amper mamper hesabını boşver..

En azından kontaktörün sürdüğü yükteki herhangi bir anormal durumda PLC çıkışını değil Rolenin kontağına zarar verirsin..

evet arkadaş özetlemiş olayı bu durum otomasyonu olmazsa olmazı. lamba,valf , kontaktör ne çalıştıracaksan eğer mutlaka output rölesi kullan

Arkadaşım, cevap verirken kendimi tututorum. Eğer elektrikçi isen sorun talihsizlik, değilsen zaten bu %78 sıze mustehak.Ucuza gelsın dıye yetenkli elamandan kacınıyorsunuz, bır eleman maaşı kadar ceza ödemişssiniz.
Ana panunuzu, sayacın oldugu bölme (kılıtlıdır göremezsın ama) panoda ampermetre varsa, üzerınde 300/5 yazar. Yanı akım trafosu cevırme oranı 300/5=60 çevirme oranıdır. Faturayada bakarsan, akım trafosu 300/5 yazıyor.Yanı "60" rakamı buradan gelıyor.Sayaçdan okunan endeks degerlerını 60 ıle carpacaksın demek. Endeks farkları 60 ıle carpılıp, sağ tarafa net tutar yazılmamaktadır.
BU medaj, kompanzasyon ceza bölümüne yzılacakdı, özür dılerım.

Arkadaslar verdiginiz cevaplardan oturu ikinizede tesekkur ederim.Bir otomasyoncuya ugrayıp rölemi aldim bile.
2r62d2.jpg

Bu şema doğru mudur?

Sen çalışma algoritmasının değilde kontaktörün nasıl çalıştığını anlatmışsın gibi geldi:D

Lütfen alınma ama böylesine eksik bir çizim şeması ile bence bağlantı yapmadan çok çok araştır.

Zeybek ustamın daha önceki konularda çok güzel çizimlerine şahit oldum.Yardım alabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri