konserve fabrikası topraklaması ve kacak akım rolesi montajı

hocam ilginiz için çok teşekkür ederim saygılar**

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
onur bey sistem anlattıgınız sekilde notr ve topraklama ana panoda ayrı vaziyette

Ne yaptın? Sorunu çözdün mü?
tek bi sorunum kaldı kakr scneider almayı dusunuyorum 30mA 3ms iş gorurmu? uretimin aksamaması önemli bizim için* ayrıca işi garantiye almak için makinalara kalın topraklama çektim hepsini 1metrelik bakır cubukta birleştirdim uygun olur mu? 30mA KAKR sorun cıkarır mı 300mA kakr takayım mı ne dersiniz???

YOnetmelikte sartnamede hangisini on goruyorsa onu kullanin. 30 mA bazen sikintilar yaratabiliyor.

YOnetmelikte sartnamede hangisini on goruyorsa onu kullanin. 30 mA bazen sikintilar yaratabiliyor.

Makine topraklanmasının ve kakr takılma sebebi insan hayatını korumak için. 30 ma'den fazla takılırsa insan hayatı tehlikeye girer. İnsan hayatı için tehlikeli sınır 30 ma'den sonra başlar.

Makine topraklanmasının ve kakr takılma sebebi insan hayatını korumak için. 30 ma'den fazla takılırsa insan hayatı tehlikeye girer. İnsan hayatı için tehlikeli sınır 30 ma'den sonra başlar.

Hocam elbette oyle haklisiniz fakat elektrik motorlarinin fazla oldugu isletmelerde surekli dur kalk yapan motorlarda ucan kustan esen yelden devreyi aciyor bu meretler.

Hocam elbette oyle haklisiniz fakat elektrik motorlarinin fazla oldugu isletmelerde surekli dur kalk yapan motorlarda ucan kustan esen yelden devreyi aciyor bu meretler.
Evet ustam haklısın. Bunu fabrika ortamında çalışan birkaç arkadaşımdan da duydum. Anma kaçak akım yükseltilirse can güvenliği tehlikeye düşer. Önerin ne?

Benim onerimden ziyade kendisinden cok sey ogrendigim teknik ogretmenimin sozleri kulagimda. Demisti ki isletmelerde trifaze sistemlerde 300mA konutlarda monofaze sistemlerde 30mA kullanmak sistem acisindan daha saglikli olacagi di.

Ustad yanlis hatirlamiyorsam makinelerde 30ma kullanamazsinn kullansan bile zirt pirt atar tutturamazsin makineler icin 300ma kullanmalisin buda yangin icindir. Aslinda asil mesele kar ma degeri degil mesele topraklaman ne kadar saglam guveniyomusun ? Topraklama direnci olcturdunmu ? Sisteminde espotansiyel baran varmi ? Bunlar olmazsa olmazlarin once bunlari cozmelisin heleki espotansiyel baran yoksa zaten 300ma taksanda makinelerde illaki kacak olucaktir onune gecemezsin surekli atar uretimi durdurur.. uretim mudurunde seni durdurur ;) dikkat ett

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri