Kondansatörlerin elle girilmesi

ercheal

Üye
Merhaba Arkadaşlar Entes RG3-15C röle kullanmaktayım. Kondansatörleri set up yapmak yerine elle girmek istiyorum. Biraz araştırma yaptım kafam karışmadı desem yalan olur. mF değerini mi kondansatör üzerindeki Kvar mı neyi gireceğimi tam anlayamadım. Hatta bide 3 e bölme olayı var. Tam olarak ne gireceğimi söylerseniz sevinirim. Örnek olarak;
1. Kondansatör
5 Kvar 3x30,8 mF 6,7 A
2. Kondansatör
5 Kvar 82,5 mF 6,56 A

2. Sorunumda C/k oranını bu rölede nereden girecez. 5 Kvar 1. kondansatörüm 1200/5 akım trafo oranım.1250/5 te olabilir bakmam lazım.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1-Kondansatör güç değerleri ( kvar ) girilecektir,
2-Üçe bölme dediğiniz olay,monofaze kondansatörler için girilmesi ( L1,L2,L3 fazları için ) gereken bölümdür.
3-C/k girişi yoktur.Bunun yerine akım trafosu bilgisi girilir.İlk kademe büyük güçlü kondansatör olarak bağlandığında,C/k hesabını,röle kendisi hesaplar.

1-Kondansatör güç değerleri ( kvar ) girilecektir,
2-Üçe bölme dediğiniz olay,monofaze kondansatörler için girilmesi ( L1,L2,L3 fazları için ) gereken bölümdür.
3-C/k girişi yoktur.Bunun yerine akım trafosu bilgisi girilir.İlk kademe büyük güçlü kondansatör olarak bağlandığında,C/k hesabını,röle kendisi hesaplar.
Hocam öncelikle teşekkürler.

değerleri verip birde Set up ta ne girildiğini siz görün istedim. Muhtemelen 25+25 Kvarlar elle girilmiştir.

5 Kvar 8,4
5 Kvar 16,9
10 Kvar 41,4
10 Kvar 18,2
20 Kvar 17,4
20 Kvar 17,9
25 Kvar 17
25 Kvar 15,9
25 Kvar 15,8
25+25 Kvar 34,8
25+25 Kvar 34,8
25+25 Kvar 40,8

Bana bu bayağı sıkıntılı geldi değerler hiç sistematik gelmedi. Kondansatörlerin çektiği akımlara da baktım anma akımının %90 civarlarındalar.

İlk kademeye,50 kvar ı girip,setapı tekrarlarmısınız.Röledeki kademe değerleri,kondansatör kademe değerleri tutmuyorsa,akım trafo girişini gözden geçiriniz.5 kvarları,akım trafonun göremez !Onları da 10 kvar ile değiştirmeniz gerekir.Çekilen akımların % 90 dan aşağıya düşmesi halinde de kondansatörleri değiştirmenizde yarar var.
Rölenin ,15 kademesini de kullanmanız daha uygun olur.

İlk kademeye,50 kvar ı girip,setapı tekrarlarmısınız.Röledeki kademe değerleri,kondansatör kademe de-
ğerleri tutmuyorsa,akım trafo girişini gözden geçiriniz.5 kvarları,akım trafonun göremez !Onları da 10
kvar ile değiştirmeniz gerekir.Çekilen akımların % 90 dan aşağıya düşmesi halinde de kondansatörleri
değiştirmenizde yarar var.
Hocam teşekkürler. Yeri gelmişken akım trafosuna göre minimum seçilebilecek kondansatör değeri hakkında da bir tablo yada bilgi verebilirseniz. Okuyan arkadaşlar ve benim için yararlı bir bilgi olacaktır. Saygılarla.

Son düzenleme:
Klas 0,5 akım trafosu için teorik değer binde 5 olması gerekir.Ancak,tatbikatta,maalesef, % 1 değeri daha gerçekçi değer olmaktadır.1200 / 5 için,bu değer,12 amperdir.Kondansatör akım değeri,nominal değerin 1,5 katı olduğundan ,kondansatör değeri 12 / 1,5 = 8 kvar.Demekki,akım trafonuz 8 kvar kondansatör altındaki değerleri görmeyecek ve işlem yapmayacaktır.O nedenle,10 kvar rakamını vermiştim.
Rölenizin,çalışma akımı 50 mA dir.1200/5 akım trafosunda 12 amperden aşağısını o da görmez.

Klas 0,5 akım trafosu için teorik değer binde 5 olması gerekir.Ancak,tatbikatta,maalesef, % 1 değeri daha gerçekçi değer olmaktadır.1200 / 5 için,bu değer,12 amperdir.Kondansatör akım değeri,nominal değerin 1,5 katı olduğundan ,kondansatör değeri 12 / 1,5 = 8 kvar.Demekki,akım trafonuz 8 kvar kondansatör altındaki değerleri görmeyecek ve işlem yapmayacaktır.O nedenle,10 kvar rakamını vermiştim.
Rölenizin,çalışma akımı 50 mA dir.1200/5 akım trafosunda 12 amperden aşağısını o da görmez.
Hocam çok teşekkürler. Bilgilerimizin oturmasını sağladınız. % Kvar ları 10 ile değiştim 1 noluya 50 Kvar aldım. Tekrardan set up yaptım. Size verdiğim değerlerin değişmediğini gördüm sanırım elle girmem lazım.

Sınır değerler :Endüktif 14,kapasitif 11 yapınız.Hedef tg q = 0 ile başlayınız,daha sonra 6-7-8 gibi yapabilirsiniz.Sonuçları almak için,1-2 gün takip etmeniz gerekebilir.Elle girmeyi de deneyebilirsiniz.

Sınır değerler :Endüktif 14,kapasitif 11 yapınız.Hedef tg q = 0 ile başlayınız,daha sonra 6-7-8 gibi yapabilirsiniz.Sonuçları almak için,1-2 gün takip etmeniz gerekebilir.Elle girmeyi de deneyebilirsiniz.
Hocam tam olarak anlamadım bu değerleri nereden giriyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri