kondansatörlerin deşarj olayı

volky

Üye
arkadaşlar kompanzasyon sistemimdeki kontaktörlerin 10 tanesinde kontak sıkıntısı var.kontakörler siemens sirius 3rt1627 ve 3rt1647 bu kontaktörleri deşarj dirençleri olmayan düz kontaktörle değiştirsem ne tür sıkıntı olur.
bu kontaktörlerin bu şekilde olmasının sebebi nedir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kondansatörlerin daha uzun ömürlü olması için.sistemin çalışmasını etkilemez.yalnız çekilen akıma uygun kontaktör kullanman yeter.

arkadaşlar kompanzasyon sistemimdeki kontaktörlerin 10 tanesinde kontak sıkıntısı var.kontakörler siemens sirius 3rt1627 ve 3rt1647 bu kontaktörleri deşarj dirençleri olmayan düz kontaktörle değiştirsem ne tür sıkıntı olur.
bu kontaktörlerin bu şekilde olmasının sebebi nedir.

Ana kontak gerilimleriyle bağlanması gereken max kondansatör güçlerini kontrol ettiniz mi? Bağladığınız kondansatör güçlerini yazmamışsınızda.

kompanze kontaktörleri tam bir üçkağıt iyi soktular piyasaya

kompanze kontaktörleri tam bir üçkağıt iyi soktular piyasaya

Bu fikrinize şiddetle karşıyım. Normal kontaktörlerden anamız ağlarken can simiti gibi yetiştiler biz teknik elemanlara yeterki doğru seçmesini bilelim...
Çook normal kontaktörü yapışmış tesiste kompanzasyon kontaktörüyle değişim yaptım senelerdir sorunsuz çalışıyorlar.

Kompanzasyon kondansatörü faydalı bir uygulama olsada gerek bir şart değildir bence...

Sistem dizaynında fiyat sınırlaması olmayan kullanıcılar için faydalı olabilir...

Ama Fiyat / Performans sorgulaması yapan kullanıcılar için tartışılabilir bir uygulamadır....

Çünkü gözterdiği fiyatına göre işlevi bence doğru orantılı değil...

Bazen normal kontaktörlerin aynı süresince kontak aşınmaları satıcı ve üreticilerin dedikleri gibi %100 artmıyor....

Fiyat %100 fazla ama performans değil...

Bu benim gözlemim ve fikrim...

Belirttiğim gibi ; fazlaca fiyat kaygısı ve sınırlaması olmayan kullanıcılara kompanzasyon kondansatörünü salık versem de ;
Bir çok uygulamada -yaklaşık 20 yıldır -sigorta -kontaktör arası bağlantıda NYAF kablo kullanıyorum...Ve NYAF kabloya 3 cm çapında 3 tur attırıp kontaktöre irtibatını sağlıyorum ... Bu da kontaktörün ömrünü uzatıyor...

Son düzenleme:
Kontaktörlü sistemlerde kondansatör deşarj olmaz ise anahtarlama kontrolsüz olduğu için sorun yaşarsınız, tristörlü sistemlerde bu sorun yoktur, yada en aza indirilmiştir. Mesela üretimini yaptığımız modellerde deşarj gerekmez ve sinüsün tepe noktasındaki anahtarlama ile kondansatör sıfır akımdan başlayarak akım çeker, buda uzun ömürlü olmasını sağlar.

Bir kompanzasyon kontaktörünün kullanılmasının gerekliliği yada gereksizliği konusunda iki farklı görüş ortaya çıkmış durumda. Bu durumda teknik bir eleman hangi kararı verecektir.? kabloya 3 cm çapında 3 sipir atıp normal bir kontaktör mü kullanacak yoksa kompanzasyon kontaktörü mü kullanacaktır? cevap bana göre şu mantıkta gizlidir.
Domuz gribi aşısını yaptırmak gerekiyor diye inanıp yaptıranlar ve domuz gribi birilerine çıkar sağlıyor ve gerek yok diye düşünüp yaptırmayanlar. ben 2. yazdığım mantıkta olanlardanım. sanırım hayat hep böyle...

saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri