kondansatör farkı ?

can89

Üye
Merhaba aradaşlar.
ya kafama bi soru takıldı bir dtmf devresi yapmayı planlıyorum malzemelei alcam ama devre üzerindeki 100 nf hem seramik hemde polyester şeklinde olanları var. benim elimde seramik yok hepsini polyester kullansam bir sorun olurmu.Birde devrede direncler küçük kullanılmış bunların yerine 1/4 olarak taksam bir sorun olurmu?
Teşekkürler.
aşağıdaki resmilerde kondansatörlere dikkat
111.jpg
222.jpg
333.jpg

Direncleri 1/4 wattlik kullanmanizda hicbir sorun olmaz.

Kondansator kullaniminda devre yukarida eklediginiz resimlerde iki turlude kullanilmis oldugu goruluyor.

Sahsi fikrim sorun olacağını sanmiyorum. Polyester kullanabilirsiniz.

.104 yazan mercimek kondansatör sanırım 100 nf a eşit ölçtüğümde 84 filan geliyor eğer olursa bundan da takabilirim.
teşekkürler.

104 = 100 nF ( nanofarad ) değerindedir. Şemayı paylaşırsanız bu kondansatörlerin ne amaçlı kullanıldığını görebilirsek daha mantıklı yorum yapabiliriz.

Bu kondansatör osilatör devresi gibi bir noktada ise değer çok önemlidir. Ama filtre amaçlı ise toleransı biraz daha yüksektir.

şema yok malesef sadece pcb baskı ve hex dosyaları mevcut.100 nf ların ikisi regüle için kullanımış diğer ikiside cm 8870 için.

444.png
adsız.JPG

O devrede seramik kullanılmasının nedeni seramik kondansatörlerin yüksek frekanslı devrelerde daha iyi çalışmasıdır. Bence seramik bulup takın.

polyester kondansatorlerde filtreleme orani daha dusuk olur. elinizdevarsa oldugunca seramik kullanin.,

cm 8870 afedersınız eşşek gıbı entegredır kondansator ler 100 n olsunda seramık polyester fark etmez drençler 3 adet drenç var 2 adet 100 k bir adette 300 k var voltaj aralığı 2.7 voltla 5.5 volt aralığında olabılır ben 3.7 voltla beslıyorum hatalı kod çozduğunude gormedım 100 k yerıne 10 k takmıştım yanlışlıkla o zaman çalıştı arada hata verdı duzelttım sorun çozuldu

cm 8870 afedersınız eşşek gıbı entegredır kondansator ler 100 n olsunda seramık polyester fark etmez drençler 3 adet drenç var 2 adet 100 k bir adette 300 k var voltaj aralığı 2.7 voltla 5.5 volt aralığında olabılır ben 3.7 voltla beslıyorum hatalı kod çozduğunude gormedım 100 k yerıne 10 k takmıştım yanlışlıkla o zaman çalıştı arada hata verdı duzelttım sorun çozuldu
Süleyman abi ben bu devreyi yapmiştim fakat randıman alamadım devre saçmalıyor.Hex dosyasında sanırım problem vardı sendeki hex i bana yollayabilirmisin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri