kompresör kaç amper çeker

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
nasıl oluyor usta bu :)

Çok güzel bir dökümana ulaşmışsınız.

Benim anlamadığım lra 30 amper verilmiş. Normal ancak normal çalışma akımını anlayamadım. Aşağıda amper kısmında 20 - 22 amper yazıyor. Bu kompresörün bu kadar akım çekmemesi lazım.

Tam anlam veremedim.

sanırım o amper değerleri motorla ilgili değil koruma elemanıyla ilgili. Çünkü;
http://www.airefrig.com.au/file/price_guide/2014_mar/137-156.pdf ...sayfa 143
http://www.huayicompressor.es/pdf/huayi_compressor_X18TN_230_60.pdf... 1 ve 2.sayfa

bakıldığında bu motorun FLA(full load current=tam yük akımı)değeri 6,21 Amper görünüyor. Yine tabloda farklı condenser sıcaklıklıkları için çekilen akımlar verilmiş. Dolayısıyla bu motor için;

Kalkış akımı=30,2 Amper
Yük akımı= 6,2 Amper diyebiliriz.(Kondenser sıcaklığına göre bu değer değişir.)

ustam emme basma kaçlık kaç inç tşk.

bu kısmına da @serkan_48 hocam yanıt verir sanırım.

Son düzenleme:
Aşağıdaki ölçüler portların iç çaplarıdır.

Emme 9.7 mm
Basma 6.5 mm

Dip not : 30.2 amper Locked Rotor Amps = Rotor kilitleme akımıdır. Herhangi bir nedenle kompresör mekanik sorun yaşar ve dönme hareketi olmaz kilitlenir ise sargıların çekeceği akımdır. Kalkış akımı bu kadar yüksek olmasada bu akıma yakındır. Çünkü ilk kalkınma akımı kilitleme akımına yakındır. Durağan haldeki rotor kilitli rotor gibi davranır.

Emme 9.7 mm
Basma 6.5 mm

Dip not : 30.2 amper Locked Rotor Amps = Rotor kilitleme akımıdır. Herhangi bir nedenle kompresör mekanik sorun yaşar ve dönme hareketi olmaz kilitlenir ise sargıların çekeceği akımdır. Kalkış akımı bu kadar yüksek olmasada bu akıma yakındır. Çünkü ilk kalkınma akımı kilitleme akımına yakındır. Durağan haldeki rotor kilitli rotor gibi davranır.
teşekkürler serkan abi

Emme 9.7 mm
Basma 6.5 mm

aslında bu soruyu termostat için sormuştum kontaktör bağlamadan direk kompresör ve fanları beslicektim olurmu termostat kontağında max 20 amper yazıyo kaldırırmı ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri