Kompanzayonlu panolarda fazlar arası güç dağılımı nasıl yapılır

Cosmos16

Üye
Değerli meslektaşlarım tesiste fazlar arası akım dengesizliği çok fazladır.kompanzasyon cezaya girmek üzere herşeyi kontrol ettim (kondansatör,kontaktör sigortalar v.s) en sonunda akım dengesizliğine kadar geldim fakat dengesizliği basit olarak nasıl çözebilirim.Sistemde motorlar da mevcut..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Değerli meslektaşlarım tesiste fazlar arası akım dengesizliği çok fazladır.kompanzasyon cezaya girmek üzere herşeyi kontrol ettim (kondansatör,kontaktör sigortalar v.s) en sonunda akım dengesizliğine kadar geldim fakat dengesizliği basit olarak nasıl çözebilirim.Sistemde motorlar da mevcut..

Sadece faz akımlarının dengesizliği sorun teşkil etmez önemli olan fazlar daki reaktif yük ne kadar dengesiz bunu tespit etmek lazım.Akımlardaki dengesizlik 5-10 amper civarı ise çok sorun olmaz ama 50-100 amper gibi dengesizlikler varsa sıkıntı çıkarır.Reaktif yük dengesizliğine örnek verirsek 1 fazda kapasitif iken diğer faz endüktif yönde ilerlemesi yada 2 fazda aşırı endüktif 1 fazda çok az endüktif olması gibi.

Çözüm olarak kademelerinizi küçükten büyüğe doğru dizerek yada 1 fazlı küçük kademeli kondansatörle başlayıp kademe kademe büyütmek olabilir mesela önce röle ekranından yada sayaçtan hangi fazda kaç kilovar reaktif var onu öğrenmeniz lazım

Değerler 50 50 90 şeklinde epey fark var Fazın birinde sistemde monafaze kondansatörde bağlı

Söylemeyi unuttum kapasitif sen ceza gelecek sanırım sistemde şönt reaktörde var

Söylemeyi unuttum kapasitif sen ceza gelecek sanırım sistemde şönt reaktörde var

Her şey var sitemde de neden ceza gelecek peki o zaman röleniz 2 yönlü kompanzasyon yapıyormu kondansatör kademeleriniz uygunmu şönt reaktörleriniz uygun seçilmiş mi monofaze kondansatörler her faza eşit bağlanmalı bir sürü detayı atlıyorsunuz size bu şekilde yardımcı olamayız

Bende onu anlamadım kapasitif ceza yazıyor ekranda rölenin kontrol ede ede geldim fazlar arası akım dengesizliği aklıma geldi bir faz bayagı önde acaba dedim ondanmıdır diye düşündüm ama faz arasındaki dengesizliği basit ve güvenli bir şekilde nasıl eşitlerim

Bende onu anlamadım kapasitif ceza yazıyor ekranda rölenin kontrol ede ede geldim fazlar arası akım dengesizliği aklıma geldi bir faz bayagı önde acaba dedim ondanmıdır diye düşündüm ama faz arasındaki dengesizliği basit ve güvenli bir şekilde nasıl eşitlerim

Akım dengesizliğinin reaktif le alakası yoktur.Akımlarınız tamamen dengeli de olsa reaktif cezaya yine girebilirsiniz akım dengesizliği kablolarınız ve şalt malzemeniz açısından sorun teşkil eder.Yoksa direk olarak reaktif tüketimle alakası yoktur.Daha önceki mesajlarımda belirtmiştim sayaçdan yada röleden bakıp reaktif tüketimlerinizi görmeniz mümküm ama siz bu detayı ısrarla atlıyorsunuz.

Reaktif değil kapasitif ceza söz konusu. Yük dağılımını da ihtimal olarak daha önce bir yerden duymuştum sorunum aslında yük dağılımını sağlıklı bir şekilde nasıl bölerim basitçene

Reaktif değil kapasitif ceza söz konusu. Yük dağılımını da ihtimal olarak daha önce bir yerden duymuştum sorunum aslında yük dağılımını sağlıklı bir şekilde nasıl bölerim basitçene

Reaktif ceza ikiye ayrılır endüktif reaktif,kapasitif reaktif her ikisi de dikkat edersen reaktif.Kapasitif den ceza gelecek diyorsun kendi bildiğini okuyorsun fazları tamamen dengelesen bile kapasitif reaktifin azalmayacaktır.Herhalde elektrikçi değilsin bu konuda bilgin olmadan bu işi çözmen zor anlayan birisine göster sana yardımcı olsun

Başlangıç kondansatörü 1 fazlı mı olsun ? Sonra sırasınca artarak mı devam etsin dedin ?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,926
Son üye
StratoMaster

Yeni konular

Geri