Kompanzasyon yapılması durumunda akım kollarındaki değişim

fearalive

Üye
Resimde ilettiğim şekilde bir dağıtım sistemi var, soruyu çok uzatıp karıştırmak istemiyorum.
kompanzasyon çalışır durumdayken I1 ve I2 akımları nasıl olur sizce.
Kompanzasyon yapıldığı için I2 akımını cosq=1 e göre hesaplama yapabilirmiyiz.
(Not kondansatöre bağlı kontaktör ve sigorta değerleri hatalıdır. Çizimi mantıksal olarak anlatabilmek adına koydum.)
Adsız.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu şemayı kompanzasyondan hiç anlamayan birisi çizmiş !
850kw motor gücünü elektriksel güç olarak kabul edersek cosfi yüke göre değişir en kötü durumda 0,8 kabul edersek motor üzerine düşen gerilimide 380v kabul edersek;
P=1,732xUxIxcosfi
850000=526,528xI
I=1614,35A çıkar.
850kw cosfi:0,8'den cosfi:1'e çıkarmak için
Qc=Px(Tanfi1-tanfi2)
Qc=850x0,75
Qc=638kVAr toplam kompanzasyon gücü ihtiyacıdır.

Cosfi:1 iken ana hattan çekilen akım;
850000=1,732x380xIx1
I=1291,48 A

Yaptığım hesaplar sonucu tek hat şemanızı ve verileri değerlendirelim;
1- Hiç bir zaman I1>I2 olmayacağından girişteki akım trafosu değeri motor üzerindeki akım trafosundan büyük olmaz. Seçim hatalı !
2- Motorun en düşük cosfi değeri 0,8 kabulüyle gerekli olan toplam kondansatör gücü 638kVAr. Motor en düşük cosfi değeri 0,5 dahi olsa toplam kondansatör gücü 1472kVAr çıkar. Şemada belirtilen 1600kVAr seçimi hatalı ! Röle çalışma esnasında ihtiyacı kadar kondansatör alacağından sorun olmaz. Ancak fazla kondansatör seçimi hiç devreye girmeyecek boşu boşuna konulmuş kondansatör gücü demektir.

Kondansatör ve kontaktör değerlerini geçtim bunların hatalı olduğu zaten belirtmişsiniz. Kompanzasyon devrede olduğu ve sağlıklı çalıştığı sürece her zaman I2>I1 dir. Anlamadığınız noktalar varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Sn.fearalive,kompanzasyonun etkisi her zaman sadece I1 akımına olur.Hiç bir surette I2akımına etkisi olmaz.I2 akımının hesabında motorun kendi cos fi değeri etkili olur.

Adsız.jpg

Sn tknsy'nin anlatmak istediği durumu tek hat şeması üzerinde belirttim. Durum teorik olarak bu şekildedir uygulamada röle ayarı,gerilim değeri,motor yük değişimi v.b. faktörlere göre ana hat akımından aktif güç'e ilave minik endüktif veya duruma göre(röle anahtarlamasına bağlı) minik kapasitif güç eklenir. Yani uygulamada yalnız aktif güç çekilmesi durumu gerçekleşmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri