Kompanzasyon takip çizelgesi

drejfatih

Üye
Merhaba,

Kompanzasyon takip çizelgesi konusu kilitlendiği için buraya yazıyorum.
Ben O.G. tarafından ölçü alıyorum. Son gelen faturayı da ekte yolluyorum.
Aktif kısma ne yazacağımı anlamadım. Gündüz, puan, gece değerlerini toplayıp yazdığımda değerler ekteki gibi çıkıyor. Şaşırdım çünkü gönderdiğim fatura endüktiften cezaya girmiş gördüğünüz gibi.
Bir yerde hata mı yapıyorum yoksa sistem normale döndü mü? cevap yazarsanız sevinirim

Ekli dosyalar

• Desktop.rar
    100.8 KB · Görüntüleme: 75
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kapasitif jhiç ilerlememişsiniz.Cosq niz 1 in altında ise 1 yapın.1 ise kapasitif yönde artırın.(yani 0,99 veya 0,98 )

Excel dosyasındaki değerlere göre sistem normal. İndüktif %15 lerde seyrediyor. %10,19 olan değer 3 günlük değer. Toplamda %15'lerde. Siz kompanzasyon panosunu bir kontrol edin. Bir terslik olursa gene ceza gelir. Kondansatörleri gerekirse değiştirin.

Faturayıda şu şekilde okuruz:

Akım trafonuz 60/5 Gerilim Trafonuz 31500/100
Dönüştürme oranları 12 ve 315
Sayaç Çarpanınız: 12x315=3780

Sayaçta okuduğunuz değerleri (Faturadaki son endeks - ilk endeks farklarını) 3780 değeri ile çarparak gerçek tüketiminizi bulabilirsiniz.

Sizin faturada
Gündüz Fark: 35,562
Gündüz Tüketim: 35,562x3780=134424,36kWh
Puant Fark: 9,822
Puant Tüketim: 9,822x3780=37127,16kWh
Gece Fark:12,069
Gece Tüketim: 12,069x3780=45620,82kWh

İdüktif Fark:12,347
İndüktif Tüketim:12,347x3780=46671,66kVArh

Siz o faturada %21,49'dan cezaya kalmışsınız!

12,347/(35,562+9,822+12,069)=%21,49 (çarpanları hesaba katmaya gerek yok, pay ile payda birbirini götürür...)

Genç arkadaş çok teşekkür ederim, harika bir anlatım yapmışsınız.
Aklıma takılan birkaç soru daha var;

1. İndüktif ve kapasitif yük, aynı aktif yükteki gibi sürekli artan bir değer midir? Yoksa azalabilir mi?

2. Bu değerleri almaya başlamadan önce trafo sabit kompanzasyonu açık değilmiş, acaba cezanın nedeni bu olabilir mi?

3. Kompanzasyon panosunu dün inceledim. Tristörlü kontaktörler kullanılmış. İki trafo için iki ayrı kompanzasyon panosu kullanılmış. Ama dün akşam cosQ değeri 0,94 de kadar düştü. Güç koruma rölesinin tüm çıkışları aktif, tüm tristörlere sinyal geliyor ama çoğu devreye girmiyor. Servisi aradım, sinyal geldiği halde tristör devreye girmiyor dedim. Voltajlarda bir sorun yok. Tristörün çalışmasıcaklığı -5 ile 45 derece arasında sorun sıcaklık olabilir mi dedim. yok dediler sorunu bulamadılar. Bu sabah baktım normale dönmüş. Nedeni ne olabilir?

1-indüktif ve kapasitif de sürekli artar.Fakat söz konusu ceza bu indüktif ve kapasitifin miktarı ile değil aktife oranı ile ilgilidir.Bizden istenilen aslında bu indüktif ve kapasitifin artmamasıdır.Ama bu ister istemez artacağından indüktifin aktife oranı %20,kapasitifin aktife oranı ise %15 i geçmemelidir.indüktif ve kapasitif zamanla düşmez,ama indüktif gücü az harcarsanız,başka değişle kompanzasyonu iyi yaparsanız,reaktif/aktif oranı düşecektir.
2-sabit grup rölenin AG den ölçüm aldığı durumlarda(genelde de böyledir) ,rölenin hesaplayamadığı trafo kayıplarını karşılamak için gerekli olan kondansatördür.Yaklaşık olarak ve trafonun kalitesine göre değişmekle beraber trafo gücünün %3 ü kadar dır.Bunu açmanız iyi olur çünkü cezanız indüktif oranından gelmiş.Hiç kapasitif harcamamışsınız.
3-tristörü kullanmanız harika.Keşke bizim de olsa.Tristörlere sinyal geldiği halde devreye girmediğini nasıl anladınız?
Cosq o kadar düşüyorsa kondansatörlerde bir yetersizlik var demektir.
1-dediğiniz gibi bir şekilde tristörler devreden çıkıyor.
2-tristörler devreye giriyor ama kondansatörler eski olduğundan bozulmuş ya da güç kaybına uğramış.
3-kondansatör gücü yetersiz kalıyor(sağlam ama yeterince kondansatör yok)
bir de ufak bir olasılık,eğer reaktörlü sistem kullanıyorsanız,rektörler aşırı ısınıp,termik koruma nedeniyle devreden çıkarıyor(bunu incelemeniz lazım)

tristörlere sinyal geldiği halde devreye girip girmediğini anlamak için çıkışlarından geçen akımı pensampermetre ile kontrol edebilirsiniz.

Selam Arkadaslar
kompanzasyonun doğru yapıldığı her hangi bi işletmenin güç değerlerini örnek olarak verirmisiniz

tşk ederim..

unique arkadaşım.5x2500 kva lık tesis,tek fazdan beslenen röle ile ( tabiiki 5 adet ) 11 / 5 aralığında
sorunsuz olarak çalışmaktadır.

fahri bey teşekkur ederim

unique_23 ' Alıntı:
Selam Arkadaslar
kompanzasyonun doğru yapıldığı her hangi bi işletmenin güç değerlerini örnek olarak verirmisiniz...

1600kVA'lık trafo ile çalışan boru fabrikası %6 indüktif ve %0,5 kapasitif ile çalışmaktadır. (Röle 3 akım trafolu yeni nesil.) Fabrika çalıştığı müddetçe (7/24) değerlerde sapma olmamaktadır (Isıtıcı yüklerin ekisinden dolayı.)

bende çarpanı değiştirecem şifre yok

Arka arkaya mesaj yazmak yasaktır.Lütfen son mesajınızın sağ üstünde bulunan Değiştir butonunu kullanınız
e-mail adresi vermek yasaktır. Lüften özel mesaj yolu ile iletişim kurunuz.
Düzenleme:
korkmaz_design

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri