Kompanzasyon sisteminin hesap işlerini nasıl öğrenebilirim ?

kompanzasyonun hesap işlerini öğrenmek istiyorum ist anadolu yakasında yardımcı olabilecek var mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kompanzasyonun hesap işlerini öğrenmek istiyorum ist anadolu yakasında yardımcı olabilecek var mı?

merhabalar
tabiki detayı çoktur bu işin ama ben size teorik olarak öğrendiğim kadar anlatmaya çalışayım;
örneğin diyelim cos fi 0.8 den kompanzasyon ile 0.95 çıkarmak istiyorsun diyelim ve görünür gücün(S) 10KVA olsun.
şimdi burada reaktif gücü bulman gerekecek bunun için sin fi yi bilmen lazım ister hesap makinasın dan arccos 0.8 yapıp fi açısını bulursun bunu da sin fi yapıp değeri bulursun ki o da 0.6 dir.
sin fi yi bulduğumuza göre Q (reaktif gücü) bulabiliriz.
S=P x jQ
Q=S x sinfi dolayısı ile
Q1=10KVA x 0.6 = 6KVAr bu şu anki değerin şimdi birde 0.95 için hesap yapılacak onu diğer yolla yapalım;
P=S x cosfi
P=10KVA x 0.95kökü = 9.5KW
Q= (S kare - P kare) nin kökü
Q2= 3.12kVAr
Q3=Q1-Q2 = 2.88KVAr den byük bir değer seçilmelidir.
değerleri kafamdan attım sıkıntı olabilir

merhabalar
tabiki detayı çoktur bu işin ama ben size teorik olarak öğrendiğim kadar anlatmaya çalışayım;
örneğin diyelim cos fi 0.8 den kompanzasyon ile 0.95 çıkarmak istiyorsun diyelim ve görünür gücün(S) 10KVA olsun.
şimdi burada reaktif gücü bulman gerekecek bunun için sin fi yi bilmen lazım ister hesap makinasın dan arccos 0.8 yapıp fi açısını bulursun bunu da sin fi yapıp değeri bulursun ki o da 0.6 dir.
sin fi yi bulduğumuza göre Q (reaktif gücü) bulabiliriz.
S=P x jQ
Q=S x sinfi dolayısı ile
Q1=10KVA x 0.6 = 6KVAr bu şu anki değerin şimdi birde 0.95 için hesap yapılacak onu diğer yolla yapalım;
P=S x cosfi
P=10KVA x 0.95kökü = 9.5KW
Q= (S kare - P kare) nin kökü
Q2= 3.12kVAr
Q3=Q1-Q2 = 2.88KVAr den byük bir değer seçilmelidir.
değerleri kafamdan attım sıkıntı olabilir

Hesabınız yanlış. Görünür gücü sabit alarak işlem yapamazsınız çünkü sabit olan aktif güçtür kompanzasyon yapılarak endüktif reaktif güç dolayısıyla görünür güç azalır.
Doğru cevap ekte,

Ekli dosyalar

• CHESAP.jpg
    CHESAP.jpg
    79.8 KB · Görüntüleme: 91
Hesabınız yanlış. Görünür gücü sabit alarak işlem yapamazsınız çünkü sabit olan aktif güçtür kompanzasyon yapılarak endüktif reaktif güç dolayısıyla görünür güç azalır.
Doğru cevap ekte,
hmmm haklsınız hocam görünür güçten gitmişim dalgınlığıma gelmiş galiba dükkanda yazınca 3-4 parçada yazabildim :)

hmmm haklsınız hocam görünür güçten gitmişim dalgınlığıma gelmiş galiba dükkanda yazınca 3-4 parçada yazabildim :)

Yanlış anlamayın Sn yakupahmet prensibim gereği insanların hatalarını bulup onları ortaya koymayı ifşa etmeyi sevmem, tek amacım konu hakkında bilgi sahibi olmayan üyelerin yanlış bilgilenmemesidir.
Acele ile bazen hatalar yapabiliyoruz insanlık halidir "Beşer şaşar."

Yanlış anlamayın Sn yakupahmet prensibim gereği insanların hatalarını bulup onları ortaya koymayı ifşa etmeyi sevmem, tek amacım konu hakkında bilgi sahibi olmayan üyelerin yanlış bilgilenmemesidir. Acele ile bazen hatalar yapabiliyoruz insanlık halidir "Beşer şaşar."
yok hocam olur mu yanlış anlamak daha teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için..

Bi ornejle anlatayim en basit halini , 600 kw yuk var sebeke cos fi degerin 0.7 olsun. 600 / 0.7 =857 kva yapar.senin sececegin trafo bi ust deger olan 1000 kva dir.
1000 kva trafo 1000x0.7=700 kw yuk tasir.sen kompanzasyonu trafonun cekebilecegi guce gore yaparsan daha iyi olur.
Somdi cos fi1 =0.7 iken cos fi2= 0.97 ye cikarakim diyeceksin.tanjant1 ve tanjant2 degerlerini bul ,
Kompanzasyon gucu = 700x ( tanjant1 - tanjant2 ) kvar dir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri