kompanzasyon panosu bakımı?

Saol ustam Allah razi olsun.sen bu isi bana ogreteceksin ben buna inaniyorum.:).
Simdi rolenin Uzerinde yazan bazi birimler var bunlarin ne oldugunu ogreneyim ilk once.sirayla yaziyorum.bilmediklerimi soru isareti olarak karsina yazacam.
Oto... Sistem otomatik olarak calisiyor anlaminda.bu led surekli yaniyo.
Cos fi..ekranda cos.fi.degerlerini gosteriyor.
V..voltaj degerleri..
I... Tesisde fazlarin cektigi akimlar
W..tesiste fazlarin cektigi guc.
Var...bu degerler neyi ifade ediyor hic anlamadim.mesela l1 de 5.44,l2 de 2.00,l3 de de 555.0 yaziyor.bu degerler neyi ifade ediyor??
Bi altinda va birimi var.bundadal1 45,l2 45,l3 de 46 yaziyor.bu degerler neyi ifade ediyor?
Bunlara da bi aciklik getirebilirmisin ustam?

Toplamda 7,5 kvar dengesiz reaktifin var.Eğer sürekli olarak fazlar bu şekilde ise çözümü basit 5,5 kvar l1 fazına 2 kvar l2 ye 0,5 kvar da l3 kademe yaparsın sorun çözülür.Eğer değişken ise başka çözüm yollarına bakmak lazım bir de şunu belirteyim ismini verdiğin röle kapasitif yönde kompanze edemez.Reaktif değerlerin sürekli endüktif yönde ise kademeleri düzenleyerek çözüme ulaşabilirsin

Va birimi KVA demektir. 1000 va 1kva eder

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kompanzasyonla alakali olarak yine
Bizim adp teki tms miz 400 amper
Disardaki kofrede 400 amper bicakli sigorta ve yine 400\5 akim trafolari var.bu akim trafolari bildigim kadariyla kompanzasyon ile alakli degil.sayac icin gerekli..bizim sozlesme gucumuz 180 kw diye biliyorum.zaten 400 amper degerini guc formulunden hespladigimda P yi 180 kw kusur bir deger buluyorum..sozlesme gucunu bu sekilde sayac akim trafolarina veya kofre amper dwgerlerine gore hesaplayabilirmiyiz.??ogrenebilirmiyiz?
Ayrica 50 kva nin altindaki sozlesme gucu olan tesislerin kompanzasyon yapma zorunlulugu var mi yok mu? Atiyorum 40 kva ise bu adamlar ne yapiyor reaktifi sebekeden mi cekiyorlar?

400/5 akım trafosu 262 KVA görünür güce tekabül eder.Kw olarak hesaplamak istersen sistem cosinüsfisini bilmen gerek sistem cosinüsün diyelimki 0,80 o zaman aktif gücün 262 x 0,80 olur=209,6 kw olur.Sen 180 kw neye göre hesapladın ?
Birde şunu belirteyim 400/5 akım trafosu kullanman illa sistemde 400 amper çekilecek diye bir sey söz konusu değildir.Bu değerler tam yük değerleridir.Kompanzasyon zorunluluğuna gelince yanlış hatırlamıyorsam 50 kva ya kadar kompanzasyon yapmasanız xedaş mudahale etmez fakat ceza ödemek zorunda kalırsınız.50 kva nın üstü zaten yapmak zorundasınız.

Toplamda 7,5 kvar dengesiz reaktifin var.Eğer sürekli olarak fazlar bu şekilde ise çözümü basit 5,5 kvar l1 fazına 2 kvar l2 ye 0,5 kvar da l3 kademe yaparsın sorun çözülür.Eğer değişken ise başka çözüm yollarına bakmak lazım bir de şunu belirteyim ismini verdiğin röle kapasitif yönde kompanze edemez.Reaktif değerlerin sürekli endüktif yönde ise kademeleri düzenleyerek çözüme ulaşabilirsin

Va birimi KVA demektir. 1000 va 1kva eder
ustam bu role neden kapasitif yönde kompanze etmez.?burasını anlamadım.
biz sürekli olarak endüktif yönde reaktif çektiğimizi ben nasıl anlayacağım.??
2.sorum L1-L2 -L3 fazlarına söylediğiniz değerlerde ilave kondansatör eklersem reaktif açığını kapatabilim dediniz..bunları nasıl ilave edebilirim yani L1 e bağlı herhangi bir kondansatöre paralel bağlasam olur mu?

400/5 akım trafosu 262 KVA görünür güce tekabül eder.Kw olarak hesaplamak istersen sistem cosinüsfisini bilmen gerek sistem cosinüsün diyelimki 0,80 o zaman aktif gücün 262 x 0,80 olur=209,6 kw olur.Sen 180 kw neye göre hesapladın ?
Birde şunu belirteyim 400/5 akım trafosu kullanman illa sistemde 400 amper çekilecek diye bir sey söz konusu değildir.Bu değerler tam yük değerleridir.Kompanzasyon zorunluluğuna gelince yanlış hatırlamıyorsam 50 kva ya kadar kompanzasyon yapmasanız xedaş mudahale etmez fakat ceza ödemek zorunda kalırsınız.50 kva nın üstü zaten yapmak zorundasınız.
ustam trifaze güç formülünden cos fi yi 0.7 kabul edince 180 küsür kW buluyorum.
Fatura da görmüştüm sanırım sözleşme gücünü..tam hatırlayamadım ama sanırım o değerlerde..
Bu konuyu anladım tamam teşekkür ederim.Kompanzasyon ile alakalı sorularım olacak yne size.baya baya yol katettik ama iki günde gerçekten Allah razı olsun ustam:)

ustam bu role neden kapasitif yönde kompanze etmez.?burasını anlamadım.
biz sürekli olarak endüktif yönde reaktif çektiğimizi ben nasıl anlayacağım.??
2.sorum L1-L2 -L3 fazlarına söylediğiniz değerlerde ilave kondansatör eklersem reaktif açığını kapatabilim dediniz..bunları nasıl ilave edebilirim yani L1 e bağlı herhangi bir kondansatöre paralel bağlasam olur mu?

Röle ekranındaki cosinüsün eksi değer göstermesi kapasitif yönde reaktifin olduğunu gösterir.Entes rg3 12 c serisi röle algılama hassasiyeti bakımından da çok iyi bir röle değil şahsi görüşüm.Nedenine gelince 50 miliamper minimum algılama sınırı var %0,5 akım trafosu yanılma payını da hesaba katarsan algılama çok daha kötü oluyor.Diğer rölelerle kıyaslarsak gurup arge 0,003 miliamper kael 0,010 miliamper dir.Eğer değerler değişmiyorsa yada çok az değişiyorsa sabit bağalayabilirsin fakar genelde değişkendir.Bu defa röleye 1 fazlı kademe yapman lazım her faz için ayrı ayrı ve bunu röleye tekrardan tanıtman lazım

Röle ekranındaki cosinüsün eksi değer göstermesi kapasitif yönde reaktifin olduğunu gösterir.Entes rg3 12 c serisi röle algılama hassasiyeti bakımından da çok iyi bir röle değil şahsi görüşüm.Nedenine gelince 50 miliamper minimum algılama sınırı var %0,5 akım trafosu yanılma payını da hesaba katarsan algılama çok daha kötü oluyor.Diğer rölelerle kıyaslarsak gurup arge 0,003 miliamper kael 0,010 miliamper dir.Eğer değerler değişmiyorsa yada çok az değişiyorsa sabit bağalayabilirsin fakar genelde değişkendir.Bu defa röleye 1 fazlı kademe yapman lazım her faz için ayrı ayrı ve bunu röleye tekrardan tanıtman lazım
cosinüsü - değerde görüyorum arada.demekki kapasitif yönde reaktifi de algılıyor role.öyle anlıyorum.
kademe ekleme olayını biraz daha detaylandırabilirmisiniz.?
yani 7.5 kvar ihtiyaç olduğunu nasıl bulduk?
L1 5.1,L2 1.8 L3 455 yazıyor.7.5 kvarı nasıl bulduk burada?L3 de neden böyle 455 gibi bir rakam gösteriyor?

cosinüsü - değerde görüyorum arada.demekki kapasitif yönde reaktifi de algılıyor role.öyle anlıyorum.
kademe ekleme olayını biraz daha detaylandırabilirmisiniz.?
yani 7.5 kvar ihtiyaç olduğunu nasıl bulduk?
L1 5.1,L2 1.8 L3 455 yazıyor.7.5 kvarı nasıl bulduk burada?L3 de neden böyle 455 gibi bir rakam gösteriyor?

Toplamda 7,5 kvar yani 3 fazın toplam ihtiyacı verdiğin değerler toplamı yani L3 ün 455 göstermesi 0,455 kvar 1 kvarın altında röleye dikkat edersen L1 ve L2 nin sol alt kısmında k harfi yanar kvar demektir. L3 de ise k harfi yanmaz yani küsurattır 1 kvarın altındadır yani.

Toplamda 7,5 kvar yani 3 fazın toplam ihtiyacı verdiğin değerler toplamı yani L3 ün 455 göstermesi 0,455 kvar 1 kvarın altında röleye dikkat edersen L1 ve L2 nin sol alt kısmında k harfi yanar kvar demektir. L3 de ise k harfi yanmaz yani küsurattır 1 kvarın altındadır yani.
hımm.anladım ustam şimdi olayı.çok teşekkür ederim valla..
Bir de son olarak sizin cok da fazla kafanızı şişirmek istemiyorum ama.
kademe ekleme olayını biraz daha anlatabilirmisiniz.
yani bizim role 12 kademe.kendimize ait trafomuz yok.sabit gurup kadememiz yok yani.mahalli trafodan besleniyoruz.
ben bu 7.5 kvar kondansatörü sisteme nasıl ekleyeceğim şimdi?
l1 fazı için gerekli olan atıyorum 4 kvar kondansatörü nasıl ve nereye bağlayacağım?
herhangi bir l1 fazında bulunan kondansatör gurubuna paralel mi bağlayacam?

Röle üzerinde kontaktör çıkışları vardır.Elektriksel şemaları okuyabiliyorsanız bağlantısını çok rahat yapabilirsiniz.Boşta kademeniz varsa onuda kullanabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri