kompanzasyon hesabı nasıl yapılır

arkadaşlar kompanzasyon hesabı neye göre ve nasıl yapıldığını bilen varsa benımle paylaşmasını rica ediyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik şebekelerinde abone gücü arttıkça reaktif yüklerde çok hızlı bir şekilde artmaya devam etmektedir. Bunun neticesi olarak ta güç katsayısı ( Cosq ) 0.50 – 0.80 arasında muhtelif değerlerde seyretmeye başlamıştır.
Trafo merkezlerinde, hatlarda ve generatörlerde güçlerin artması; aktif güç kadar ve belki de daha önemli miktarda reaktif güçlerinde artmasına sebep olmuştur.
Aşırı yüklenmeler ve gerilim düşmelerinin önlenmesi için, reaktif yüklerin kompanze edilmesi zorunlu hale gelmiştir.
Şehir şebekelerindeki örnekler göstermiştir ki çıkış dağıtım fiderlerinde genelde ortalama Cosq = 0.80’den küçüktür. Bazı hallerde 0.70’in altına düştüğü görülmektedir.
Sanayi aboneleri bulunmayan beldelerde reaktif tüketimin artmasına sebep; özellikle ticari ve sosyal bölgeleri besleyen dağıtım hatları ve trafo merkezleri üzerindeki irili – ufaklı motor ve Neon ışıklarının artmasıdır.
teorikte gerekli kondansatör gücü
Q=P.(tanQ1-tanQ2) formülü ile hesaplanır.
p:aktif güç
tanQ1=sistemin kompanze edilmeden önceki açısal değerin tanjantı
tanQ2=sistemin istenilen cosQ değer açısının tanjantı

ancak pratikte size önerim çok iyi bir güç analizi yapmanız.bu analiz sonucuna göre kompanzasyon için gerekli kapasitif veya endüktif gücü seçmeniz daha mantıklı çözüm olacaktır.

Elektrik şebekelerinde abone gücü arttıkça reaktif yüklerde çok hızlı bir şekilde artmaya devam etmektedir. Bunun neticesi olarak ta güç katsayısı ( Cosq ) 0.50 – 0.80 arasında muhtelif değerlerde seyretmeye başlamıştır.
Trafo merkezlerinde, hatlarda ve generatörlerde güçlerin artması; aktif güç kadar ve belki de daha önemli miktarda reaktif güçlerinde artmasına sebep olmuştur.
Aşırı yüklenmeler ve gerilim düşmelerinin önlenmesi için, reaktif yüklerin kompanze edilmesi zorunlu hale gelmiştir.
Şehir şebekelerindeki örnekler göstermiştir ki çıkış dağıtım fiderlerinde genelde ortalama Cosq = 0.80’den küçüktür. Bazı hallerde 0.70’in altına düştüğü görülmektedir.
Sanayi aboneleri bulunmayan beldelerde reaktif tüketimin artmasına sebep; özellikle ticari ve sosyal bölgeleri besleyen dağıtım hatları ve trafo merkezleri üzerindeki irili – ufaklı motor ve Neon ışıklarının artmasıdır.

ancak pratikte size önerim çok iyi bir güç analizi yapmanız.bu analiz sonucuna göre kompanzasyon için gerekli kapasitif veya endüktif gücü seçmeniz daha mantıklı çözüm olacaktır.
ustam ben bu hesaplama işini ögrenmek istiyorum ama kafa basmıyor bunun daha kolay yöntemleri yokmu..

Kompanzasyon hesabı yaparken öncelikle sistemindeki yüklerin aktif, endüktif ve kapasitif güçlerini belirleyeceksin. Bunu kurulu güçlere bakarak ya da sayaçlar üzerinden yapılan tüketimlerden anlayabilirsin. Atıyorum sisteminde 100 kw gücünde cos fi değeri 0.6 olan bir yük olsun. Öncelikle bü yükün çektiği reaktif gücü bulacaksın. aktif güç P=(1.73)x(U)x(I)x(cos fi) ile hesaplanır. reaktif güç ise Q=(1.73)x(U)x(I)x(sin fi) ile hesaplanır. cos fi=0.6 ise sin fi 0.8 dir. bunu hesap makinası ya da güç üçgeni yardımıyla hesaplayabilirsin. Bu iki formülü kullanarak Q= 133,33 kvar çıkar. yükün endüktif ise sen 133,33 kvarlık bir kondansatör grubu ile cos fi değerini 1 yaparsın.

kullandıgınız aktif gücü ölçerek kompanzasyon yapmanız uygun olur.

İyi günler sayın arkadaşlar;

Fabrikada bir makinenin 1 saatte harcadığı elektrik enerjisini hesaplamak istiyorum. Hesabı yaparken her faz için ayrı ayrı P= 220xIxcosQ formülünü uygulayarak güç hesabını yapıp sonra 3 fazı tamamladıktan sonra bu değerleri topluyorum. Ve sonucu kw cinsinden alıp işlemi tamamlıyorum. Buraya kadar bir yanlışım varsa lütfen beni bilgilendirin.

Sormak istediğim şey fabrikanın ana dağıtım panosunda kompanzasyon işlemi yapılıyor. cosQ değeri 1 veya 1'e çok yakın. Lakin makinenin analizatörüne baktığım zaman her fazın cosQ değeri 0.234-0.426-0.277 civarında. Öncelikle söylemek isterim bu makinenin beslendiği şebekeden beslenen fabrikanın ayrı bir bölümü var. Ben o bölümün şalterini indirip cosQ değerlerine baktım.

Ben makinenin 1 saatte tükettiği elektrik enerjisini bulurken hangi cosQ değerini göz önünde bulundurmalıyım. Ana dağıtım panosundaki mi yoksa makinenin analizatöründeki mi? Ayrıca makinedeki cosq değerlerinin bu kadar düşük olması bir sorun teşkil eder mi? (Not makinede dc motorlar bulunmaktadır.)

bu hesabı yapmamdaki amaç maliyet hesabıyla ilgili... Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla...

Son düzenleme:
İyi günler sayın arkadaşlar;
Şu anda çalıştığım fabrikada ana dağıtım panosunda cosq değerleri 1 e yakın görünüyor. lakin fabrikada bulunan bir makinenin analizatörüne baktığım zaman ort cos q değeri 0.495 civarında. burda önemli olan bizim ana dağıtım panosundaki değer midir tek tek makinelerin kompanzasyonu yapılmalı mıdır meslekte daha yeniyim bilgilendirirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim

saygılarımla
Merkezi kompanzasyonda önemli olan ana dağıtım panosundaki cosq değeri diğerini boş ver

merkezi kompanzasyonda önemli olan ana dağıtım panosundaki cosq değeridir diğerini boş ver

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri