kompanize sorunu

ankaferd

Üye
İyi günler bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
480 volt ile çalışan ges santaralinde akım degerini og den alınacak sekilde kompanıze panosu baglamamız istendi ama gelen hazır yapım kompanize 400 voltluk fakat ges santarlinde kurulu buluna trafo da çift sekonder var yani 1.cıkış 25kw 400volt 2.çıkış 480 volt 1250kw. kompanıze 400 volt oldugu için bu trafonun 400 voltluk kısmına baglalamızı istediler bu bana cok mantıklı gelmedi işe yararmı bimiyorum ama birde sizlerin fikrini ala bilirmiyim .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi günler bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
480 volt ile çalışan ges santaralinde akım degerini og den alınacak sekilde kompanıze panosu baglamamız istendi ama gelen hazır yapım kompanize 400 voltluk fakat ges santarlinde kurulu buluna trafo da çift sekonder var yani 1.cıkış 25kw 400volt 2.çıkış 480 volt 1250kw. kompanıze 400 volt oldugu için bu trafonun 400 voltluk kısmına baglalamızı istediler bu bana cok mantıklı gelmedi işe yararmı bimiyorum ama birde sizlerin fikrini ala bilirmiyim .
Temel olarak, akım referansını orta gerilimden almak doğru bir uygulama fakat tek sekonderden bütün sistemi kompanze etmeye çalışmak büyük açısal fark yaratacaktır. Uygun gerilim seviyesinde kullanılacak harmonik filtre ve kondansatörlerle daha sağlıklı bir uygulama yapılabilir. Tedarikçinin bunu dayatmasının mantığı nedir ?? Ayrıca GES sistemlerinde kablo mesafeleri ve diğer etkenler yüzünden ortaya çıkacak kapasitif reaktif akımı kompanze edebilmeniz için karşılığına endüktif yük (Şönt) reaktörü bağlanmalı. Panelin içeriğini bilemiyorum ama sadece kondansatörle GES sistemini kompanze etmeniz pek mümkün değil.

1- o.g voltajınız kaç volt
2-Ges-480 volt tarafından nereyi besliyorlar.
3-Transformatörün 25 kva ,1250 kva ve OG. tarafının sargılarının bağlantı tipi nedir.üçgenmi ,yıldız mı,zigzagmı
4-25 kva sadece iç tüketim içinmi
selamlar
ethem güner

Eğer kompanzasyon sisteminiz için akım referansınız OG primere bağlı ise oluşan kapasitif etkiyi 400V bölgesinde bağlayacağınız şönt reaktörlü sistem ünitesi ile çözebilirsiniz. Üretici firmadan aldığınız cevap doğrudur.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri