1. Forumumuzda alt yapı değişikliği yapılmıştır. sorun yaşayan üyelerimiz buradan hata bildirimi yapabilirler.

kombiye oda termostatı takılması (oda termostatı montajı)

Konusu 'Isıtıcılar' forumundadır ve ercanbilgin tarafından 8 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. ercanbilgin

ercanbilgin Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    elektrik bakım

Arkadaşlar evimdeki konbiye oda termostati takmaya karar verdim ve simens marka oda termostati taktım 24 saat çalıştırdim 4 metreküp doğolgaz kullandim
    oda termostatı iptal etim 12 saatte 4 metreküp yaktımı gördüm odatermostatın tasaruf için gerekli olduğunu düşünü yorum sizler ne dersiniz..:)..
    Yönetici tarafından son düzenleme: 8 Ocak 2010
    yunusx bunu beğendi.
    Entes
    Entes
  2. volcanoos

volcanoos Genel Yönetici Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    411
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Elektrik Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi
    ben kombi ile uğraşan başka bir yetkiliden oda termostatının tasarruf sağlamadığını duymuştum. termostat olduğu zaman kombi çok fazla devreye girip çıktığı için, devreye girip çıkma esnasında daha fazla gaz tükettiğini söylemişti.
    yunusx bunu beğendi.
  3. alfa romeo

alfa romeo Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    415
    Ödül Puanları:
    183
    Meslek:
    Doğru bilgileri doğru insanlara aktarmak
    Oda termostatının kondugu nokta çok önemlidir! yerden 1.50cm yükseklige ve ısı panallerinin tam aksi istikametine montaj edilmelidir.Yanlış montaj verimi düşürür ve enerji kayıplarına neden olur .
    Son düzenleme: 8 Ocak 2010
    yunusx bunu beğendi.
  4. Blackladox

Blackladox Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    bence oda termostatı mutlaka olması gerekir üsteki arkadaşın dediği gibi doğru montaj yeri seçilmediği zaman aksine kombi verimi düşer
    ancak bence mutlaka olmalı
    yunusx bunu beğendi.
  5. ercanbilgin

ercanbilgin Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    elektrik bakım

Arkadaşlar ben kendim test etim ve gördüm odatermostati yarı yarıya tasaruf ve kazanç sağlıyor.. oda siçaklığı hepayni kaldından sağlık lı bir ortamda sağlıklı bir isitma sağlamiş oluyor...
  6. ardatugrul

ardatugrul Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle şunu belirtmek isterimki, ilk şart evinizin ısıl izalasyon katsayısıdır. Onun haricinde konfor amaçlı olarak termostat kullanabilirsiniz. Ayrıca ev izalasyonunuz iyi ise oda termostadı doğru kullanıldığında tasarruf sağlar. Termostatların %90ı iki nokta arasında çıkışa göre ayarlıdır. Yani 20C ayarladınız, 19.5 açar 20.5 kapatır. Kombide termostat bağlı değilse belirli zaman sonunda devreye girerek su sıcaklığını ölçer eğer su sıcaklığı düşmüşse alev oluşur ve gaz tüketirsiniz. Buda şu anlama geliyor su sıcaklığını ölçerken dolaylı yoldanda da oda sıcaklığınızı ölçüyor. Hatırlatmak istediğim konu termostat taktıysanız kalorifer ayar düğmenizi max. kademesine yakın bir noktada sabitlemeniz gerektiğidir.
  7. alidemir017

alidemir017 Onursal Üye Onursal Üye

Beğenilen Mesajları:
    196
    Ödül Puanları:
    143
    Meslek:
    elektrikçi
    Oda termostatı konfor ve gereksiz ısı kullanımının önüne geçtiğinden tasrruf sağlar.Ama yer seçimi yanlış yapıldığında daha fazla tüketime de sebep olur.Özellikle çift katlı müstakil evlerde katlar arası kontrol mümkün değildir.Aslında petek girişlerine kaliteli termostatik vana takmak oda termostatından daha (pahalı)verimlidir.Her oda kullanıcı tarafından istenilen sıcaklıkta kullanılabilir.Ben soğuğu severim siz sıcağı
  8. aman

aman Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sadece oda termostatı kullanımı yeterlı tasarrufu sağlamayabilir,oda termostatının konulduğu bölge ayarlanan sıcaklıga geldiğinde kombiyi kapatır,sıcaklk düştüğünde tekrar kombiyi devreye alır.Bence oda termostatı daha çok konfor yaratmak için kullanılır.Tabiki daha gelişmis oda termostatlarıda var,mesela Siemens'in her radyatörü oransal olarak kontrol eden yeni nesil oda termostatları mevcut.Bu termostatlar kombiyi kapatma yerine radyatörün vanasını kısarak çalışır bu yüzden kombi kapanmaz evinizin sıcaklığı sabit kalır.Buda size konfor ve enerji tasarrufu sağlar.Daha ucuz çözümler için Termostatik radyatör vanası'da kullanabilir. Bu bilgileri Siemens'in satıcısı olan bir internet sitesinden edindim.Paylaşmak istedim. .:: Termmarket İzmir. SIEMENS, COMPACT , DELTA , IMIT ::.
  9. Ali_Rıza

Ali_Rıza Paylaşımcı üye

Beğenilen Mesajları:
    180
    Ödül Puanları:
    120
    Meslek:
    Elektrik - Elektronik Mühendisi
    Benim oturduğum evde kombi var. Birde kombiyle aynı marka bir termostat var. Sanırım kombiyle beraber satın alınmış ama tesisata bağlanmamış. Fakat şöyle bir durum var. Kombi, elektrikler gidince koruma durumuna geçiyor ve elektrikler gelse bile çalışmıyor. Yani ben bu termostatı kombi besleme hattına bağlarsam, termostat hattı kesip, sonra tekrar iletime geçtiğinde kombi çalışmayacak? Yanlış mı düşünüyorum acaba?
  10. alidemir017

alidemir017 Onursal Üye Onursal Üye

Beğenilen Mesajları:
    196
    Ödül Puanları:
    143
    Meslek:
    elektrikçi

termostat kombi besleme hattına bağlanmaz.Bunun için Kombide özel bir yeri vardır.Normalde bu uçlar köprülüdür.Köprüyü çıkarıp termostatı seri gireceksiniz.